Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet Öncesi Gerginligi Azaltmak Için…

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar, “Premenstrüel sendrom yani adet öncesi gerginlik sendromu ve bu dönemde kadinlarin dikkat etmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

BAZI KADINLARDA YAKINMALAR KISININ GÜNLÜK YASANTISINI ETKILEMEZKEN BAZILARINDA ISE DEPRESYON DAHIL OLMAK ÜZERE ÇOK CIDDI SIKAYETLER ORTAYA ÇIKABILIR

Premenstrüel sendrom( PMS) yani menstruasyon yani adet görmek ile ilintili semptomlardir. Sikayetler adetten bir ya da iki hafta önce, yumurtlamadan hemen sonra baslar ve adet döneminden de birkaç günü etkiledikten sonra geçer. Üreme çagindaki herhangi bir yasta baslayabilir ve her kadin tarafindan farkli yasanir. Menopozun baslamasi ve adet görmenin bitmesiyle PMS geçer. PMS ve adet sancilari birlikte olabilse de; birliktelik sikliginin degismesi farkli mekanizmalarla ortaya çiktigini düsündürmektedir.

Premenstruel sendromun sebepleri tam bilinmemekle beraber; adet siklusu sirasinda seviyelerinde dalgalanmalar görülen hormonlara kadinin verdigi normal disi yanitla açiklanmaktadir. Stres ve emosyonel faktörler PMS’e sebep olmaz ancak daha kötü yapabilir.

HALSIZLIK, HUZURSUZLUK VE RUH HALI DEGISIKLIKLERI EN SIK GÖRÜLEN BELIRTILERDIR

Taniyi koyacak herhangi bir kan testi yoktur. Semptomlarin günlük kaydi ve bunlarin hayati etkileme derecelerinin belirlenmesi taniyi koymada takip edilecek en önemli yoldur. Akne, gögüslerde siskinlik ve hassasiyet, halsizlik, uyku düzensizlikleri, mide sikayetleri, kabizlik ya da diyare gibi bagirsak aliskanliklarinda degisiklikler, kas-eklem agrilari, konsantrasyon güçlügü, ruh hali degisiklikleri, aglama krizleri, huzursuzluk, depresyon siklikla görülen semptomlardir.

YASAM KALITESINI OLUMSUZ ETKILEYEBILIR

Kadinlarin yüzde kaçinin PMS’den etkilendigini belirlemek zordur. ACOG(Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Komitesi) verilerine göre %85’inin aylik adet döngülerinde en az bir semptomdan etkilendigi tahmin edilmektedir. Çogunlugu bu semptomlari kolayca atlatirlar ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Ancak adet gören kadinlarin %3-8’i PMS’ in daha siddetli bir formundan rahatsizdir. Bu gruptaki kadinlarin hayatlari sikayetlerinin siddetiyle o dönemde sekteye ugrar ve hayat kaliteleri düser. PMS genellikle geç 20’lerinde erken 40’larinda kadinlarda, ailesinde depresyon hikayesi olanlarda daha sik görülmektedir.

BU DÖNEMDE KAFEIN, SIGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Her kadina farkli yaklasim gereklidir. Birine iyi gelen digerinde faydasiz olabilir. Doktora gitmeyi gerektirmeyecek hafif sikayetler varliginda alinacak küçük önlemler ve yasam seklindeki basit degisiklikler yararli olabilir. Hergün kalsiyum, D vitamini ve folik asit içeren vitaminler almak, düzenli egzesiz yapmak, saglikli beslenmek (meyve, sebze, tam tahilli yiyecekler), sekerli tuzlu yiyeceklerden, kafeinden, sigaradan ve alkolden uzak durmak, düzenli ve yeterli uyumak, stresle bas etmenin yollarini bulmak bu dönemde sikayetlerin hafiflemesini saglayabilir. Daha kötü durumlarda doktora danisilmasi, lüzum görülürse reçeteli ilaçlar kullanilmasi uygun olabilir. Dogum kontrol haplari, diüretikler, anksiolitikler ve antidepresanlar siklikla reçete edilen ilaçlardandir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası