Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA TAM 4 BIN YILDIR ZEHIRLIYOR

Içinde nikotin haricinde 6 binden fazla vücuda zararli madde bulunan, 24’ten fazla hastaliga neden olan sigara; tam 4 bin yildir insanligin basina musallat! Bir Maya yerlisi tarafindan tesadüfen kesfedilen, bir dönem zenginligin göstergesi olan, sonrasinda seri üretimle ‘halka inen’ sigara; üretim kaybinin, önüne geçilebilir hastaliklarin, maluliyetin ve erken ölümlerin ana nedeni…

Kizilderililerde ‘baris çubugu’ olarak karsimiza çikan, Red Kit’in agzindan düsmeyen, Ikinci Dünya Savasi sirasinda kampanyalar düzenlenerek kolilerle efkar dagitmalari için askerlere gönderilen sigarayi bir an önce birakmanizda fayda var! ‘Söylemesi kolay’ diyenlerdenseniz, size de ‘hiç degilse azaltin’ denilebilir. Zira; az sigara içenlerde kanser riski, 10-15 yil içinde sigara içmeyenlerle ayni oluyor…

Günümüzden 4 bin yil kadar önce, köyünün çevresini dolasmaya çikmis bir Maya yerlisi, büyük sari yapraklardan olusan hos kokulu bir bitki kesfeder. Bu koca yapraklarin ne ise yarayacagini tam kestiremez ama ‘bizim hanim bir iste kullanir’ diyerek evine getirir. Ne yazik ki hanim, yapraklara pek yüz vermez ve de o sirada yanmakta olan atese ativerir. Ondan sonra ev ahalisi hayli neseli olur ve rahatlar… Böylece Orta Amerika’da tütün kullanimi kesfedilmis olur...

Medical Park Fatih Hastanesi Aile Sagligi Uzmani Dr. Ebru Talum Gürpinar; bir Maya yerlisi tarafindan tesadüfen kesfedilen sigaranin 4 bin yil öncesinden günümüze gelen serüvenini ve insanlik tarihine verdigi zararlari anlatti:

Insanlik tarihinin en gelismis ve en gizemli uygarligi Mayalar; 4 bin yil önce kesfettikleri nikotini keyif amaçli kullanan ilk insanlar… Ancak Mayalar, Orta Amerika’da çok ileri bir uygarlik kurmalarina ragmen; maalesef çesitli hastaliklar nedeniyle yok oldular ve soylarini devam ettiremediler…

BARIS ÇUBUGUNDAKI ZEHIR

Tütün, Orta Amerika’dan sonra Kuzey Amerika’da Kizilderililer tarafindan kullanilmaya baslandi; kovboy filmlerinden tanidigimiz meshur baris çubugu!.. Ancak baris niyetine soluk benizlilerle tüttürülen nikotin, maalesef hiç bir ise yaramadi ve Kizilderililer soykirimin kurbani oldular. Bugün Amerika ve Kanada’da kalan pek az Kizilderili, ne yazik ki fakirlik içinde soyunu sürdürmeye çalisiyor…

Ünlü kasif Christopher Colombus; 1492 yilinda Hindistan’a geldigini sanarak Amerika’yi kesfettiginde, adamlariyla birlikte Kizilderililere, Gonore (bel soguklugu) ve Sifiliz (frengi) hastaliklarini bulastirdi. Karsiliginda da tütünü aldi ve her iki grup da birbirine sagliga zararli bir seyler iletmis oldu!..

PURODAN PIPOYA, ENFIYEDEN SAKIZA…

Böylece birçok zararli sey gibi Amerika’dan Avrupa ve diger bölgelere yayilan tütün, ekilmeye ve üretilmeye baslandi. Baslangiçta tütün, burna çekilerek (enfiye), yakilarak (ilkel pipolar) ve tütün yapraklarindan yapilan sakizlarla (Red Kit’i hatirlayalim) tüketildi. Avrupalilar ise puro, pipo, enfiye ve sakiz halinde tükettiler tütünü.

OSMANLI’YA TÜTÜN DENIZDEN GELDI

Osmanlilar ise tütünün ne kadar keyif verici bir sey oldugunu 17. yüzyilda Venedik ve Cenovali denizcilerden ögrendiler. Tütün kullanimini kivrak zekalariyla çabucacik astilar ve ince bir kagit arasina kiyilmis tütün koyarak keyifle tüttürmeye basladilar. Böylece bugün tüketilen sigaraya dönüsecek adimlari da atmis oldular.

ILK SIGARA FABRIKASI INGILIZLERDEN

Birçok kesifte oldugu gibi; bu kolay kullanim biçimini fark edip, bir adim ileriye götürenler yine Avrupalilar oldu. 1853 yilinda baslayan Kirim savaslari sirasinda; Ingiliz ve Fransiz subaylari, Osmanlilarin kiyilmis tütünü kagida sararak içtigini gördüler ve sonraki yillarda Ingilizler, ilk sigara fabrikasini kurarak, tütünü sigara biçiminde seri olarak imal etmeye basladilar.

SAVAS HERKESI TIRYAKI ETTI

Sigara baslangiçta bir prestij göstergesi olarak tüketiliyordu. Ilk dönemlerde az miktarda bulunabildiginden pahaliydi ve elde tutmasi, çakmakla yakmasi, kisaca karizmasi sayesinde toplumda bir zenginlik ve ayricalik göstergesi haline gelmisti. Ancak 1880’lerden sonra fabrikalarin yaptigi seri üretimle birlikte sigaranin tüketimi artti. Birinci Dünya Savasi’nda cephedeki askerlere tütün yollama kampanyalari düzenlendi. 1920’li yillarda tüm dünyada sigara kullanimi doruga ulasti.

ZARARLARI GEÇ KESFEDILDI

Uzun yillar insanlar tütünü keyif verici olarak kullandilar. Tabii bu arada baska maddeler de kesfedildi ve kullanildi; hashas (afyon), koka, Hint keneviri (kokain), marihuana, esrar, alkol bunlardan sadece bir kaçi... Ancak bunlarin zararlari hemen fark edildi ve gerekli yasaklar getirildi. Toplumsal izolasyon ve kanuni yasaklama sayesinde, keyif verirken bagimlilik yaratan maddelerin kullanimi kisitlanmis oldu.

Sigara ise zararli etkileri ancak uzun dönemde ortaya çiktigindan sanki zararsizmis gibi görüldü ve ne toplumsal izolasyon ne de kanuni yasak gibi önlemlerle kullanimi engellendi. Bu arada sigara endüstrisinin büyüklügü ve ne kadar çok kisinin geçimini sagladigi da bunda çok etkili oldu.

ABD’NIN YILLIK KAYBI 55 MILYAR DOLAR

Sigaranin yarattigi bagimliligin siddeti hep küçümsendi. Oysa sigara; üretim kaybinin, önüne geçilebilir hastaliklarin, maluliyetin ve erken ölümlerin ana nedeni oldu. Sadece Amerika Birlesik Devletleri’nde sigaranin neden oldugu verimlilik kaybi yillik 55 milyar dolardan fazladir.

Sigara kullanimindan dogan hastaliklarin tani, tedavi masraflari ve isgünü kayiplarinin ekonomik boyutu da göz ardi edilecek gibi degildir. Örnegin; bir akciger kanseri hastasinin tani ve tedavi masraflari ortalama 30 bin YTL olarak hesaplanmistir. Ülkemizde her yil 10 bin yeni akciger kanseri tanisi konuldugu düsünülürse; sadece bu hastalik için maliyet 300 milyon YTL olacaktir.

RAKAMLAR ÇOK SEY ANLATIYOR…

Sigaranin içinde nikotin haricinde vücudumuza zarar veren 6 binden fazla madde mevcuttur. Sigara kagidinin ve kagidin sarildigi tutkalin yanmasindan kaynaklanan zehirli gazlari da unutmamak gerekir! Yapilan bir arastirma; sigaranin 24’ten fazla hastaliga neden oldugu gösterilmistir. Günde 1 paket sigara tüketen bir kisi, 1 yilda sigarayi 70 bin kez içine çeker ve üfler. Bu sirada bazi maddeler direkt olarak toksik etki yaparken, bazilari kana karisir ve tüm vücudun zarar görmesine neden olur. Sigara dumaninin her milimetreküpünde nefes ile çekilebilir boyutlarda 3 milyar partikül bulunur. Olusan gazlar, sigara dumaninin tüm agirliginin yüzde 92-95’ini olusturur.

Sigara içinde yer alan bu binlerce toksik madde; sadece halk arasinda bilindigi gibi öksürükle kendini belli eden solunum sistemi hastaliklarina degil, cinsel fonksiyon bozuklugu, mesane, kolon ve diger kanser türleri, mide ve bagirsak hastaliklari, kalp damar ve beyin damar hastaliklari gibi çesitli hastaliklardan sorumludur. Bunlarin hepsi de önlenebilir hastaliklardir. Sigara; kanser ölümlerinin en büyük ve önlenebilir nedenidir. Tüm kanser ölümlerinin yüzde 30’undan, akciger kanserinden ölümlerin yüzde 85’inden sorumlu tutulmaktadir. Örnegin; sigara tüketiminin dramatik bir artis yaptigi 1960’lardan sonra akciger kanseri ölüm hizi da artis göstermistir.

DÜNYA BIRAKIYOR BIZ TÜTTÜRÜYORUZ!

Dünyada sigara kullanimi antisigara kampanyalari sayesinde giderek azalmaktadir. Maalesef ülkemizde erkek nüfusta sigara kullanimi dünya ortalamasinin üstündedir ve bu oran kadinlarda da giderek artmaktadir. Batili ülkelerde sigara kullanimi egitim ve sosyokültürel düzey yükseldikçe azalmaktayken, ülkemizde bu durum tam tersidir.

BIRAKAMIYORSANIZ BARI AZALTIN

Sigarayi aktif kullananlarin yani sira pasif olarak maruz kalan kisilerin düzenli saglik kontrollerinden geçmesi gereklidir. Mutlaka bir akciger filmi, bir takim kan tahlilleri, gerekirse AC tomografi çektirmeleri, hekim gerekli görürse solunum fonksiyon testleri ile degerlendirilerek, olasi riskleri ögrenip alinacak önlemleri almaliyiz.

Elbette bu kadar zararli bir madde olan sigaranin birakilmasi gerektigini söyleyerek konuyu tamamlamaliyiz. Ancak sigarayi birakmak son derece zor, irade gerektiren ve ne yazik ki tekrar baslama ile sonuçlanan bir macera olur çogu zaman. Profesyonel yardim alarak sigarayi birakmak isleri kolaylastirir. Birtakim ilaçlar, nikotinli sakizlar vb. metotlarla bilinçli bir sekilde, çikilan yolun zorluklarini bilip, destek alarak birakmak, daha büyük bir basari ile sonuçlanacaktir. Ama birakamayanlar için söylenecek söz ise ‘bari azaltin’ olabilir. Unutmayin ki; sigaranin birakilmasiyla kanser riski zaman geçtikçe azalir. Az sigara içenlerde bu risk, 10-15 yil sonra sigara içmeyen gruba ulasir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası