Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet tedavisinde yeni yaklasim

14 Kasim Dünya Diyabet Günü her yil oldugu gibi bu yil da tüm dünyada diyabet (seker) hastaligi ve tedavi süreçlerini daha genis çapli olarak gündeme getiriyor. AstraZeneca ve Bristol-Myers Squibb firmalarinin isbirligi ile gelistirilen yeni bir ilaç, Tip 2 diyabet hastalari için yeni bir tedavi seçenegi sunacak.

Dünya Saglik Örgütü’nün salgin hastalik ilan ettigi diyabet (seker hastaligi), günümüz hareketsiz yasam kosullarinin da etkisiyle giderek daha çok toplum sagligini etkiliyor.

*2006 IDF (International Diabetes Federation) rakamlarina göre dünyada 230 milyon diyabet hastasi bulunuyor. Bu sayiya her yil 7 milyon hasta ekleniyor. 2025’te 350 milyon kisinin diyabet hastasi olacagini öngören IDF’ye göre diyabet komplikasyonlari nedeni ile her yil 3,8 milyon kisinin hayatini kaybetmektedir.

**Türkiye’de ise diyabet sikligi % 7.2 olarak hesaplaniyor. Her 3 diyabetliden biri diyabetinin farkinda degil.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet pankreasin yeterli miktarda insülin salgilayamamasi veya salgilanan insülinin yeterli derecede kullanilmamasi nedeniyle kan sekerinin yükselmesi durumudur.

***Diyabet vakalarinin % 90’ini ise Tip 2 diyabet olusturuyor. Ancak çok sayida Tip 2 diyabet hastasi hali hazirdaki tedavi yöntemleriyle yeterince kontrol altinda tutulamiyor. Uzmanlar bu kronik hastaliga karsi verilen mücadelede tedaviye yönelik yeni seçenekler arastirmaya devam ediyor.

Diyabet tedavisinde yeni bir yaklasim

14 Kasim Dünya Diyabet Gününde, diyabet hastaliginin tedavisine yönelik yeni bir yaklasim gündeme geldi. AstraZeneca ve Bristol-Myers Squibb firmalari, Tip 2 diyabetin tedavisine yönelik ilaç gelistirmek güçlerini birlestirdiler. Iki büyük firmanin diyabet için güçbirligi, tüm dünyada Tip 2 diyabetin tedavisine yönelik yeni bir vizyon sunacak. Çok yakinda hastalarin hizmetine sunulmasi beklenen yeni ilaç diyabet tedavisini kolaylastiracak ve hastalarin hayat standartlarini yükseltecek. Yeni gelistirilen ilacin Tip 2 diyabetin tedavisinde yepyeni bir dönem baslatacagina inaniliyor.

Siz de risk altinda olabilirsiniz!

Ailede geçmiste diyabetin görülmesi, düzenli egzersiz yapilmamasi, fazla kilolar, ve geçmiste hamilelik sirasinda meydana gelen bir diyabet sekli olan gestasyonel diyabetin görülmüs olmasi diyabetin risk faktörleri arasinda yer aliyor.

Diyabet, küresel ölümlerin dördüncü önemli nedeni. Tüm diyabetli kisilerin bir çogu saglik durumlarinin farkinda degil, bu da egitim ve bilinçlendirme çalismalari yürütülmesi gerektigi anlamina gerektiriyor. 14 Kasim Dünya Diyabet Günü’nde agirlik kazanan bu çalismalar tüm dünyada çesitli etkinliklerle yürütülüyor .

Diyabet ve obezite hakkinda

Seker hastaligi (diyabet), vücudumuzda pankreas adli salgi bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da ürettigi insülin hormonunun etkili bir sekilde kullanilamamasina bagli olarak gelisen ve ömür boyu süren bir hastalik. Insülin hormonu, seker, karbonhidratlar ve diger besinlerin insan vücununda günlük hayati devam ettirmek için gerekli olan enerjiye dönüstürülmesini sagliyor. Diyabete neden olan etkenler arastirilmaya devam etmekle beraber genetik faktörlerin yaninda obezite ve hareketsizlik gibi çevresel faktörlerin hastaligin gelismesinde rolü bulunuyor. Özellikle de obezite, birçok kronik hastalik ve engelin yaninda, Tip 2 diyabetin olusmasinin da bas sorumlularindan biri. Obezite ve Tip 2 diyabet, bugün dünya genelinde en hizli yayilan olan saglik problemleri arasinda gösteriliyor. ****Dünyada 1 milyar yetiskin ve 150 milyon çocuk asiri kilolu, bunlar arasindan 200 ile 500 milyonu ise tibben obez.

Diyabet, körlük, inme, kalp ve damar hastaliklari, böbrek yetmezligi ve sinir sistemi rahatsizliklari gibi tüm vücudu etkileyen ciddi saglik problemlerine neden olabiliyor.

Kaynaklar:
* International Diabetes Federation, www.idf.org
** TURDEP(Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalismasi Sonuçlari)
*** Türkiye Diyabet Vakfi, www.turkdiab.org
**** WHO (World Health Organization)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası