Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Büyüme Geriligini Dikkate Alin

Çocuk bedeni, sürekli büyüme ve gelisme gösteren dinamik bir yapiya sahiptir. Büyüme bir çocugun saglikli oldugunun en önemli göstergesidir. Normal büyüme ve gelisme süreci genetik, beslenme, hormonal ve psikososyal faktörlerden etkilenir. Ayrica vücuttaki tüm organ sistemlerinin de saglikli bir biçimde çalismasi gerekir.

Hormon eksikliklerinde büyüme geriligi en önemli bulgulardandir. Basta hipofiz bezinden salgilanan büyüme hormonu (BH) olmak üzere tiroid ve cinsiyet hormonlari büyümeyi düzenlerler.

Büyüme hormonu düzenli bir salinim göstermez, zaman zaman salgi ataklari yapar. Salinim ataklari özellikle gece uyku döneminde siktir. Baslica etkileri sunlardir; kan sekerini yükseltir, vücuttaki yag yikimini artirir, kolesterol ve trigliseridi azaltir, protein sentezi ve hücre yapimini uyarir. Sonuncu etki en belirgin olarak kemik ve kikirdak dokusu üzerinedir. BH ve bunun etkisiyle vücutta üretilen bazi büyüme faktörleri, kemik uçlarinda büyüme plagindaki kikirdak hücrelerinin bölünmesini ve çogalmasini saglayarak boy uzamasini saglarlar.

Büyüme hormonu eksikliginde, çocugun boyu kendi yas grubu için belirlenmis olan standardin altinda kalir. Bu gerilik özellikle 2 yasindan sonra belirginlesir. Vücut bölümleri birbiri ile orantili olan hastanin göbek bölgesinde, yaglanma görülür. Boyuna göre kilosu daha fazla olup, kemik olgunlasmasi (kemik yasi) geridir. Agir ve erken baslangiçli olgularda, alin belirgin, burun kökü basik (tas bebek yüzü), cilt ve saçlar ince, ses tizdir. Süt çocuklugu ve erken çocukluk döneminde açlikta seker düsüklügü gelisebilir.

Yaklasik 4000 canli dogumda bir görülen BH eksikligi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Hipofiz bezinin gelisim bozukluklari, gen bozukluguna bagli hormon yapiminda azlik veya yapisinda bozukluk, beyindeki hastaliklar, tümörler, cerrahi uygulamalar ve kafa travmalari, kafaya uygulanan radyasyon, dokularin hormon algilayici sisteminde (reseptör) bozukluk baslica nedenlerdir. Ayrica kötü beslenme, sevgisizlik, bazi ilaç tedavileri sirasinda da geçici BH eksikligi görülebilir.

Boyu standardin altinda, kemik yasi geri, bir yillik uzamasi o yas grubunda beklenenden az (4 yasindan itibaren yillik uzama 4cm’den az ise yetersiz uzama var demektir) olan çocuklarda buna yol açabilecek nedenlerin irdelenmesi gerekir. Bu tür hastalarda öncelikle boy kisaligi yapabilecek diger nedenlerin olmadigi gösterilmelidir. Ayrica çocugun boyu, aile potansiyelinin gerisinde ise, yine ileri arastirmalara gerek vardir. Sonraki asamada BH eksikligi olup olmadiginin degerlendirilmesi gereklidir. Büyüme hormonunun düzenli bir salinimi olmadigindan herhangi bir saatte alinan kandaki hormon düzeyi yaniltici olabilir. Bu nedenle pediatrik endokrinolog denetiminde gerçek hormon düzeyini belirlemek için uyari testleri yapilmalidir. Iki farkli uyari testine yetersiz BH artisi tespit edilirse “büyüme hormonu eksikligi” tanisi konulmus olur.

Günümüzde BH eksikligi tedavisi basarili bir sekilde yapilabilmektedir. Tedavide, DNA teknolojisi ile üretilen insan BH’nu kullanilir. Hormon, ilaca özel kalemlerle cilt alti enjeksiyonu seklinde uygulanir. Normal fizyolojiyle uyumlu olmasi için enjeksiyonlar gece yatmadan önce yapilir. Büyüme plaklari (epifiz) kapanincaya kadar tedavinin devam etmesi gereklidir. Ilacin dozu, büyümeye katkisi ve yan etkileri yönünden mutlaka endokrinolog kontrolünde kalinmasi gereklidir. Eksik olan hormonun yerine konmasi seklinde olan büyüme hormonu tedavisinin yan etkileri az olup, 3 aylik periyotlarda laboratuar tetkikleri ile kontrol edilir.

Büyüme hormonu ilaçlari ithal ilaçlar olup, halen Türkiye’de bes firmaya ait ilaçlar aktif olarak kullanilmaktadir. Maliyeti yüksek bir tedavidir. Ülkemizdeki saglik sigortalarinin büyük kismi tedavi giderlerini karsilamaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Çocuk Endokrinoloji Uzmani Dr. Nihal Memioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası