Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


60 YAS ÜZERI, SIGARA IÇEN ERKEKLERIN KORKULU RÜYASI: ANEVRIZMA

“Agirlikli olarak karin bölgesinde, böbrek damarlarinin çikisindan sonra görülen ve aort damarinin balonlasmasi anlamina gelen anevrizma, hiçbir bulgu göstermemesi nedeni ile patlayarak ani ölümlere yol açiyor.”

60 yasin üzerinde, özellikle sigara kullanan ve hipertansiyonu olan erkeklerin %6’sindan fazlasinda ‘Anevrizma’ görüldügünü belirten Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Damar Cerrahisi Bölümü’nden Dr. Cihangir Çelik; ‘Anevrizma’nin vücudun en büyük damari olan ‘aortun balonlasmasi’ anlamina geldigini açikliyor. ‘Anevrizma’nin agirlikli olarak karin bölgesinde, böbrek damarlarinin çikisindan sonra görüldügünü ifade eden Dr. Cihangir Çelik; hastaligin hiçbir bulgu göstermemesi nedeni ile ani ölümlere yol açabilecegini vurguluyor.

Balonlasan aortun çapinin 5 santimi geçmesi halinde; damarda patlama(rüptür) riski olustuguna dikkat çeken Dr. Cihangir Çelik, hayatî derecede öneme sahip risk hakkinda sunlari ifade ediyor: “Balonlasan aortun çap büyüklügü arttikça, patlama riski de artar; dolayisi ile hastalar ani ölüm tehlikesi ile karsi karsiya kalabilir… Yapilan istatistiksel arastirmalara göre; aort damarinda patlama gerçeklesen hastalarin %50’den fazlasi, hastaneye yetistirilemeden hayatlarini kaybetmekte; acil olarak, hastaneye yetistirilebilen hastalarin ise ancak %50’si kurtulabilmektedir.”

Fizik muayene ve ultrason yöntemi ile hastaligin tanisinin kolaylikla konulabildigini dile getiren Dr. Cihangir Çelik; ‘Anevrizma’nin tedavisinde, erken taninin çok önemli bir role sahip oldugunun altini çiziyor. Dr. Cihangir Çelik; risk faktörleri tasiyan 60 yasin üzerinde özellikle de sigara içen ve hipertansiyonu olan erkeklerin en az bir kez ultrason yaptirmalarini öneriyor. Anevrizma yoksa bes yil sonra ultrason tekrarlanmalidir.

‘Anevrizma’ tedavisinde; açik ameliyat ve endovasküler (damar içine girilerek yapilan müdahale) yönteminin uygulandigini açiklayan Dr. Cihangir Çelik; endovasküler yöntem ile tedavi edilen hastalarin 48 saat süre ile hastanede kalip, 1 hafta içerisinde de günlük yasam aktivitelerine dönebileceklerini belirtiyor. Açik ameliyat ile tedavi olan hastalarin ise 5 ilâ 7 gün boyunca hastanede kalip, 2 hafta içerisinde günlük yasam aktivitelerine dönebileceklerini söylüyor. Dr. Cihangir Çelik, her iki tedavi yönteminde komplikasyon risklerinin son derece az olduguna da dikkat çekiyor. Dr. Cihangir Çelik; anevrizma tanisi konulan hastalarin, yakin takip ve tedavi ile normal yasantilarini sürdürebildiklerini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Damar Cerrahisi Bölümü
Dr. Cihangir Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası