Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte Siskinlik ve Kabizlik

Gebelik her ne kadar fizyolojik bir durum olarak adlandirilsa da tip literatüründe ''gebelik bir hastaliktir'' olarak geçer. Bu deyimin kullanilmasinin birçok nedeni var.

Baslica bir neden normalden katlarca fazla büyüyen bir rahmin yaratmis oldugu mekanik baski sonucu bagirsaklarin yer degistirmesi ve sikismasi. Bu nedenle ortaya çikan bagirsak bosalma sorunlari ve hazim problemleri.

Gebeligin beraberinde getirdigi normalden yüzlerce kat yukarida bir estrogen ve progesteron kan degerleri bir diger sorun. Buna bagli olarak kadinlarda gögüslerde büyüme, yüzde ve karin ön duvarinda pigment degisikligi ciltte görülen diger degisiklikler oldugu gibi bizim bugünkü konumuz olan bagirsaklara olan etkileri de sayilabilir.

Yüksek progesteron mide ve bagirsaklarin bosalmasini 12. gebelik haftasindan sonra belirgin olarak etkilemeye baslar. Mide ve bagirsaklarin bosalmasi hamile olmayan bir insana göre çok yavaslamistir, gaz olusumu (siskinlik) ve kabizliga yatkinlik baslar. Söyle bir örnek vermek gerekirse hamile bayanin esinin yemis oldugu bir et mideden 12 saat sonra ince bagirsaklara geçerken hamile kadinda bu süre 24 saate kadar çikar.

Hazmin ilk önce agizda basladigini hatirlarsak hamile bir bayanda bu çok daha önem kazanir. Siklikla eksime ve mide yanmasi problemleri olusturur. Hamilelerde az ve sik yemenin önemi de buradan çikmaktadir.

Gebelikte ilk 3 aylik dönemde mide asidinin pH derecesinde artma olur. Bu dönemde hamile kadinin daha çok asitli seyleri yemesi onu rahatlatir çünkü pH yükselmesi mide asidinin düsmesi anlamindadir. Fakat 12. Gebelik haftasindan sonra yüksek progesteron nedeniyle bu pH düsmeye yani asit derecesi artmaya baslar. Bu dönemde de gebelere daha az asitli seyler yemeyi önermekteyiz veya mide asidini dengeleyecek bazi tibbi ilaçlari öneririz. Zaten hastalarda bu konudaki sikayetlerini bariz olarak dile getirir.

Gebelikte bu yukarida saydigimiz hormonsal ve mekanik degisimin yarattigi tablo nedeniyle olusan bagirsak hareketlerinin azalmasi, kabizliga yatkinlik, gaz olusumu ve gebelikteki mide asidi degisiklikleri beraberinde baska sikayetleri de getirir. Buradaki yaklasimda ilk 3 ayda asitli gidalarin yenmesi gebeyi rahatlatirken daha sonra bazik yani mide asidini azaltan gidalar ve yardimci tibbi destekler önerilir.

Gebelik esnasinda aserme döneminde hamile bayanlarin düzensiz yemek yemesi, abur cubur atistirmalari, çigneme kurallarina dikkat etmemeleri, bazen çok asitli, sekerli veya acili gidalari yemeleri sonucu mide - bagirsak asitliginin degismesi ve en önemlisi bagirsaklarda yasayan yararli bakterilerin azalarak buradaki bakteri dengesinin bozulmasi kaçinilmazdir. Bu durum benzer beslenme hatalari yapan hamile olmayan kadinlar için de geçerli.

Hamilelerdeki bu gaz, siskinlik ve kabizlik sorunlarinin giderilmesi için güvenilir bir yol olarak disaridan probiyotik bakterilerin alinmasi öneriliyor. Probiyotikli yogurt ve benzeri ürünlerin isiya dayanikli olmamalari ve mide geçisi sirasinda asidik ortamda yikilmalari nedeniyle içeriklerinin büyük oranda bagirsaklara ulasamadigi tespit edildi. Bunun yerine daha tibbi bir çözüm olarak eczanelerde satilan film kapli tablet formundaki probiyotik ve probiyotik multivitamin kombinasyonlari tercih ediliyor. Film kapli tabletler mide asidine dayanikli oldugundan istedigimiz miktarda probiyotigi esas görev yeri olan bagirsaklara ulastirmakta daha basarili. Hamilelerde ve emzirenlerde kullanimi konusunda onayli probiyotik multivitamin kombinasyonlari ayni zamanda bagisiklik sistemini güçlendirerek anne adaylarini riskli hastaliklardan korumaya yardimci oluyor.

Op.Dr.Ali Fuat Aytekin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası