Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aile Içi Siddet

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Suna Taneli, yaptigi açiklamada, toplum içinde her geçen gün artan düzeyde siddete rastlandigina dikkati çekerek, aile kurumunun da, artan bu siddet olgusundan ayri tutulamayacagini ve en çarpici siddet örneklerinin burada yasandigini kaydetti.

Aile içi siddetin, bireylerde, yasadiklari sorunlara siddetle çözüm bulmayi aliskanlik haline getirmesi nedeniyle toplumsal hayati tehdit ettigini vurgulayan Prof. Dr. Taneli, bu konu üzerinde hassasiyetle durulmasi ve siddetin en aza indirilmesi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Taneli, Türkiye’de siddetin büyük bir sorun olmasina karsin, konu üzerinde yeterince arastirma ve önleyici çalisma yapilmadigini dile getirerek, endüstriyellesmis ülkelerde yapilan arastirmalarin, özellikle kadin ve çocuklarin siddete maruz kaldiklarini ve bu siddetin daha çok, kisilerin kendisini en huzurlu ve konforlu hissetmeleri gereken aile ortaminda ortaya çiktigini kaydetti.

Türkiye’de, aile içi siddete yönelik yeterli veri bulunmamasina karsin, ABD’de yapilan arastirmalarda, acil servise basvuran her 3 kadindan 1’inin aile içi siddet magduru oldugunu ve ailelerin yüzde 87’sinin de çocuklarini siddetle cezalandirdiklarinin tespit edildigini belirten Prof. Dr. Taneli, Türkiye’de de bu gerçeklerden yola çikarak konunun degerlendirilmesi gerektigini söyledi.

SIDDET NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Prof. Dr. Suna Taneli, bir güç dengesi üzerine kurulu bulunan ailede, siddetin, esler arasindaki güç ve hakimiyet savasinda, bir bireyin digerine karsi kendini ispatlamaya çalismasiyla basladigini belirtti. Siddetin, kendi kendini doguran ve çogaltan bir yapiya sahip oldugunu ve bir kez uygulandiginda bunun mutlaka tekrarlandiginin gözlendigini ifade eden Prof. Dr. Taneli, bu nedenle siddete maruz kalan bireylere mutlaka destek verilmesi ve yardimci olunmasi gerektigini vurguladi.

Prof. Dr. Taneli, Türkiye’deki aile içi siddetin nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm getirilmesi için toplumsal ve aile yapisinin iyi saptanmasi gerektigine isaret ederek söyle konustu: “Türkiye’de aile içinde yasanan sorunlar, en yakin kisilere bile zor anlatilir. Bu durum, siddetin giderek yayginlasmasina neden oldugu gibi, siddete maruz kalan bireylerin yardim almalarini güçlestirmektedir. Ancak siddetin açiga vurulmasi halinde de, genellikle o bireye yardimci olmak yerine, ‘Kol kirilir, yen içinde kalir’ anlayisiyla, bu duruma aile birliginin sürmesi adina sessiz kalmasi tavsiye edilir. Siddete en çok kadinlarin maruz kaldigi göz önünde bulundurulursa, kadin dayak yemekten utanir ve bunun bilinmesini istemez. Çünkü çevrede kendisinin iyi bir es ve iyi bir anne olmadiginin düsünülmesini istemez. Türk toplumunda, is görme ve itaat kadin kimligiyle özdes tutuldugu için siddetin ortaya çikmasindan, kadin sorumlu tutulur.”

Çocuklarin, aile içi siddeti, hem ailenin bir baska üyesine uygulanirken, hem de kendine yöneldiginde iki kere yasadigini anlatan Prof. Dr. Suna Taneli, ailesinde siddet yasayan bir çocugun, bunun sorumlusu olarak kendini görebildigini, içine kapanma ve güvensizlik sorunlariyla karsilasabildigini bildirdi.

Prof. Dr. Taneli, siddete sahne olan ailelerde yetisen çocuklarin, aile ortaminda siddeti normal olarak kabullendigini ve sorunlarin çözümünün siddetle mümkün oldugunu düsündüklerini de belirterek, bu tip çocuklarin madde bagimlisi olmalari ve intihara yönelme olasiliklarinin daha yüksek oldugunu kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası