Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULLARDA DEVAMSIZLIGIN EN ÖNEMLI NEDENI: ÇOCUKLARDA SOGUK ALGINLIGI VE BITKISEL TEDAVI YÖNTEMLERI…

Soguk alginligi nedir ?

En sik görülen üst solunum yollari, viral enfeksiyonlardir. Genel olarak hafif seyirli olan ve kendi kendine iyilesebilen soguk alginligi, dünyada en çok is ve okul devamsizligina yol açan hastaliktir. Halk arasinda üsütme veya nezle olarak bilinir. Baslica etkenleri rinovirus, respiratuar sinsisyal virus, koronavirus, parçinfluenza ve adenovirustür. Bebek ve çocuklarda daha sik görülür, yas ilerledikçe seyreklesir. Bu virüslerin esas kaynaklari ilkokul çocuklaridir. Yuva veya kreste de virüsü alan çocuk, enfeksiyonu ailenin diger bireylerine tasir. Hasta kisi, özellikle soguk alginligi belirtilerinin en fazla oldugu dönemde, birkaç gün süreyle bu mikrobu saçar.

Belirtileri nelerdir?

Ilk sikayet agrili veya kasintili bogazdir; bunu burnun tikanmasi ve burun akintisi izler. Öksürük gelisebilir; bu bulgu burun akintisinin azalmaya basladigi dördüncü veya besinci gün siddetlenir. Çogu sikayetler bir haftada kaybolur. Tedavi edilmedigi bazi durumlarda daha ciddi rahatsizliklarin ortaya çikmasina neden olabilir (zatürre vb).

3. Çocuklar sik solunum yolu enfeksiyonu geçirir mi ? Neden ?

Çocuklar yilda 6-8 kez eriskinler ise 2-4 kez üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanir. Çocuklar sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir çünkü;

Daha henüz çesitli mikroplara ve bunlar arasinda solunum yolu enfeksiyonu yapan virüslerle karsilasmadiklari için bunlara karsi bagisik degillerdir.

Çocuklar temizlik ve hijyen kurallarina iyi uymazlar.

Okul ve yuvada bol miktarda virüs (bir çesit mikrop) salgilayan çocuklarla siki temastadirlar.

4. Soguk alginligi hangi hastaliklar ile karisabilir ?

Soguk alginligi alerjik nezle ve sinüzit ile karisabilir. Alerjik nezlede burun akintisi ve tikaniklik disinda hapsirma ve burun kasintisi da vardir. Sikayetler sabah saatlerinde daha fazladir. Sinüzit çocuklarda 10 günden uzun süren burun akintisi ve öksürük ile seyredebilir. Genellikle soguk alginligini takiben ortaya çikar. Büyük çocuklarda kötü agiz kokusu, yüz agrisi ve bas agrisi olabilir. Ufak çocukta ise sadece öksürük ve koyu renk ve/veya kivamda da olabilen burun akintisi ön plandadir.

5. Soguk alginligi tedavisi için kullanilan ilaçlar ne kadar güvenilirdir?

Soguk alginligi tedavisinde kullanilan ilaçlarin, küçük çocuklarda rahatlatmak amaci ile sik verilmesi sonucunda ciddi problemler hatta ölümler görülebilir. Yan etkilerinin en fazla gözlenecegi 2 yas altinda mümkünse kullanilmamalidir. Bu ilaçlarin kullanimi ancak doktorun reçetelenmesi ile olmalidir. Ayrica soguk alginliginda antibiyotik kullanmak yanlistir. Çünkü virüslere karsi antibiyotiklerin etkisi bulunmamaktadir. Ayrica gereksiz ve asiri antibiyotik kullanimiyla olusan direnç antibiyotiklerin etkisini azaltmaktadir.

6. Soguk alginligina karsi koruyucu bitkisel ilaçlar var midir ? Etkili midir ?

Bitkisel ilaçlar içerisinde Pelargonium sidoides bitkisinin kökleri ( Afrika Sardunyasi kökü), uzun yillardir Afrika da solunum yolu hastaliklari için uzun süre kullanilmistir. Zulu kabilesi tarafindan kullanilan bu bitkinin faydali etkileri Batililar tarafindan da fark edilerek Avrupa ya getirilmistir. Farmakolojik çalismalar bu bitkinin bagisikligi etkiledigi ve solunum yolu virüslerinden korudugunu göstermistir. Halen Almanya da en sik kullanilan ilaçlar arasinda 3. siradadir. Damla halindeki bu ilacin hastaligin süresini kisalttigi, siddetini hafiflettigi ve bu nedenle is gücü kaybini ve okul devamsizligini azalttigi çesitli çalismalarda gösterilmistir.

7. C vitamini soguk alginligina karsi koruyucu mudur ?

Amerika Birlesik Devletlerinde yapilan 3 çalismada yüksekdozda verilen C vitamininin (Büyük çocukta 1000mg üstü, küçük çocukta 500mg üstü) nezlenin süresi veya siddeti üzerine etkili olmadigi gösterilmistir. Bu nedenle sanilanin aksine C vitamini soguk alginligindan korumaz veya çabuk iyilesmeyi saglamaz

Prof. Dr. Nuran Salman
Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Infeksiyon Hastaliklari Bilim Dali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası