Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULLARDA DEVAMSIZLIGIN EN ÖNEMLI NEDENI: ÇOCUKLARDA SOGUK ALGINLIGI VE BITKISEL TEDAVI YÖNTEMLERI…

Soguk alginligi nedir ?

En sik görülen üst solunum yollari, viral enfeksiyonlardir. Genel olarak hafif seyirli olan ve kendi kendine iyilesebilen soguk alginligi, dünyada en çok is ve okul devamsizligina yol açan hastaliktir. Halk arasinda üsütme veya nezle olarak bilinir. Baslica etkenleri rinovirus, respiratuar sinsisyal virus, koronavirus, parçinfluenza ve adenovirustür. Bebek ve çocuklarda daha sik görülür, yas ilerledikçe seyreklesir. Bu virüslerin esas kaynaklari ilkokul çocuklaridir. Yuva veya kreste de virüsü alan çocuk, enfeksiyonu ailenin diger bireylerine tasir. Hasta kisi, özellikle soguk alginligi belirtilerinin en fazla oldugu dönemde, birkaç gün süreyle bu mikrobu saçar.

Belirtileri nelerdir?

Ilk sikayet agrili veya kasintili bogazdir; bunu burnun tikanmasi ve burun akintisi izler. Öksürük gelisebilir; bu bulgu burun akintisinin azalmaya basladigi dördüncü veya besinci gün siddetlenir. Çogu sikayetler bir haftada kaybolur. Tedavi edilmedigi bazi durumlarda daha ciddi rahatsizliklarin ortaya çikmasina neden olabilir (zatürre vb).

3. Çocuklar sik solunum yolu enfeksiyonu geçirir mi ? Neden ?

Çocuklar yilda 6-8 kez eriskinler ise 2-4 kez üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanir. Çocuklar sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir çünkü;

Daha henüz çesitli mikroplara ve bunlar arasinda solunum yolu enfeksiyonu yapan virüslerle karsilasmadiklari için bunlara karsi bagisik degillerdir.

Çocuklar temizlik ve hijyen kurallarina iyi uymazlar.

Okul ve yuvada bol miktarda virüs (bir çesit mikrop) salgilayan çocuklarla siki temastadirlar.

4. Soguk alginligi hangi hastaliklar ile karisabilir ?

Soguk alginligi alerjik nezle ve sinüzit ile karisabilir. Alerjik nezlede burun akintisi ve tikaniklik disinda hapsirma ve burun kasintisi da vardir. Sikayetler sabah saatlerinde daha fazladir. Sinüzit çocuklarda 10 günden uzun süren burun akintisi ve öksürük ile seyredebilir. Genellikle soguk alginligini takiben ortaya çikar. Büyük çocuklarda kötü agiz kokusu, yüz agrisi ve bas agrisi olabilir. Ufak çocukta ise sadece öksürük ve koyu renk ve/veya kivamda da olabilen burun akintisi ön plandadir.

5. Soguk alginligi tedavisi için kullanilan ilaçlar ne kadar güvenilirdir?

Soguk alginligi tedavisinde kullanilan ilaçlarin, küçük çocuklarda rahatlatmak amaci ile sik verilmesi sonucunda ciddi problemler hatta ölümler görülebilir. Yan etkilerinin en fazla gözlenecegi 2 yas altinda mümkünse kullanilmamalidir. Bu ilaçlarin kullanimi ancak doktorun reçetelenmesi ile olmalidir. Ayrica soguk alginliginda antibiyotik kullanmak yanlistir. Çünkü virüslere karsi antibiyotiklerin etkisi bulunmamaktadir. Ayrica gereksiz ve asiri antibiyotik kullanimiyla olusan direnç antibiyotiklerin etkisini azaltmaktadir.

6. Soguk alginligina karsi koruyucu bitkisel ilaçlar var midir ? Etkili midir ?

Bitkisel ilaçlar içerisinde Pelargonium sidoides bitkisinin kökleri ( Afrika Sardunyasi kökü), uzun yillardir Afrika da solunum yolu hastaliklari için uzun süre kullanilmistir. Zulu kabilesi tarafindan kullanilan bu bitkinin faydali etkileri Batililar tarafindan da fark edilerek Avrupa ya getirilmistir. Farmakolojik çalismalar bu bitkinin bagisikligi etkiledigi ve solunum yolu virüslerinden korudugunu göstermistir. Halen Almanya da en sik kullanilan ilaçlar arasinda 3. siradadir. Damla halindeki bu ilacin hastaligin süresini kisalttigi, siddetini hafiflettigi ve bu nedenle is gücü kaybini ve okul devamsizligini azalttigi çesitli çalismalarda gösterilmistir.

7. C vitamini soguk alginligina karsi koruyucu mudur ?

Amerika Birlesik Devletlerinde yapilan 3 çalismada yüksekdozda verilen C vitamininin (Büyük çocukta 1000mg üstü, küçük çocukta 500mg üstü) nezlenin süresi veya siddeti üzerine etkili olmadigi gösterilmistir. Bu nedenle sanilanin aksine C vitamini soguk alginligindan korumaz veya çabuk iyilesmeyi saglamaz

Prof. Dr. Nuran Salman
Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Pediatrik Infeksiyon Hastaliklari Bilim Dali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası