Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYER’DEN TÜRK DOKTORLARINA UYGULAMALI EGITIM PROJESI

100 yili askin süredir insan sagligina hizmet eden “daha iyi bir yasam için bilim ve insan sagligi için medikal ilerleme” ilkesini benimseyen Bayer Ilaç firmasi, Avrupa’da doktorlarin 10 yildir yararlandiklari özel uzman egitimlerini Türk doktorlarina getiriyor. Egitim; Türk Gastroenteroloji Dernegi ve Gastrointestinal Endoskopi Dernegi ile birlikte Türk doktorlarina ücretsiz olarak sunuluyor.

Bayer Schering Pharma’nin düzenledigi Endo-Trainer egitimi; 25.Ulusal Gastroenteroloji Haftasi sebebiyle Adana’da düzenlenen Gastroenteroloji Kongresi’nde, 14 Kasim 2008 Cuma günü,doktorlara verilecek.

Bayer Schering Pharma, ülkemizde bir ilke imza atarak Avrupali doktorlarin uzmanlik kazandiklari çok özel Erlangen Endo-Trainer egitim modelini Türkiye’ye getiriyor ve Türk doktorlarinin yararina sunuyor. Insan maketinde gerçege uygun biyolojik dokularla gerçeklestirilen egitimlerle doktorlar, daha fazla uygulama yaparak uzmanlasiyor. Egitimlerin ilki “Endoskopik Cerrahi” uygulamalarini kapsiyor.

“Insan maketinde gerçege uygun biyolojik dokularla” gerçeklestirilen uygulamali egitim programi sindirim sistemlerine yönelik olacak. Mide ve sindirim hastaliklarinin hizla arttigina dikkat çeken Gastrointestinal Endoskopi Dernegi Baskani Prof. Dr. Cem Kalayci, verilecek egitimler ile endoskopiyle yapilan cerrahi islemlerin yayginlasmasinin saglanacagini belirtti.

Gastrointestinal Endoskopi Dernegi Baskani Prof. Dr. Cem Kalayci yeni projenin uygulama asamalari ve hekimlere saglayacagi fayda hakkinda sunlari söyledi: “Endo-Trainer programi katilimcinin bilmedigi bir teknigi uygulamasini veya zaten yapmakta oldugu bir teknigi gelistirmesini saglamaktadir. Egitimin en önemli noktasi seyrederek degil uygulayarak ögrenme firsati sunmasidir. Benzer egitimlerde bir uzman anlatir, katilimcilar izler ama burada hekimlere bizzat uygulama firsati verilmektedir. Özellikle endoskopi egitimlerinde bunun önemi büyüktür.” dedi.

Bayer Schering Pharma Primary Care Bölüm Yöneticisi Dr. Oguz Mülazimoglu da hasta sagligi için medikal ilerlemeye önem verdiklerini, bu çerçevede tüm dünyada doktorlarin yaninda olduklarini ve onlarin egitimleri için yurtdisinda da bu tür yenilikçi egitimleri önemsediklerini belirtti. “Bu modeller ilk defa 10 yil önce Almanya’da kullanilmaya baslandi. Bu süre zarfinda ihtiyaclar dogrultusunda gelistirildi ve bugüne kadar Avusturya, Fransa, Hollanda, Isviçre, Ingiltere, Italya, Avusturalya, Portekiz, Kanada, Bulgaristan, Güney Afrika gibi çesitli ülkelerde gerçeklestirildi. Bugün de Bayer olarak endo-trainer programini Türk doktorlariyla bulusturmanin gururunu yasiyoruz. 2009 yilinda planlanan en az 10 egitimle Türkiye’deki tüm gastroenterologlara ulasmayi hedefliyoruz.” dedi.

Egitimin yeni duragi Adana’da düzenlenen Gastroenteroloji Kongresi, 14 Kasim 2008, Cuma

Endo-trainer egitimi; 12-16 Kasim tarihlerindeki 25. Ulusal Gastroenteroloji Haftasinda, Adana’da düzenlenen Gastroenteroloji Kongresi ‘ne katilacak doktorlara verilecek.

14 Kasim 2008 Cuma günü yapilacak bu özel egitime 160 gastroenterolog katilabilecek. Her modelin basina belirli sayida katilimci alinabileceginden bir gün öncesinde (13 Kasim) Bayer standindan yapilacak basvuru sirasina göre katilimcilara öncelik verilecek.

Almanya’dan steril biçimde, özel prosedürlerden geçerek ve gerekli izinler alinarak getirilen modeller özel bir toplanti odasinda bulunacak, katilimci hekimler bu maketler üzerinde endoskopi tekniklerini uygulama firsati bulabilecek. Sabah ve ögleden sonra iki seans halinde gerçeklestirilecek egitimlerde her modelin basinda birer egitmen bulunacak.

Her model üzerinde en fazla 10 hekimin çalisabilecegi egitimde; basit endoskopi, endoskopik hemostaz, polipektomi ve ERCP gibi önemli basliklar yer aliyor.

Türkiye’de ilk kez doktorlar uygulayarak ögrenecek, gerçek dokularla biyosimilasyon yapacak.

Son yillarda tüm dünyada kullanilan ve gastroenterologlarca “en üst kalite” olarak tanimlanan Endo-Trainer, endoskopi egitiminde kullanilan farkli bir metot olup Alman Dr. M. Neumann tarafindan gelistirilmistir. Bu biyosimilasyon modelinde gerçege uygun biyolojik dokular kullanilmaktadir. Kullanilacak mide ve organlar anatomik siralamaya uygun sekilde bir insan maketinin içine yerlestirilmekte, endoskop yutturularak, adeta bir endoskopi yapar gibi uygulama yapilmaktadir. Gövde ve bastan olusan insan maketi yatay olarak tutulmakta, istenildigi gibi döndürülerek istenilen pozisyonda sabitlenebilmektedir. Insan anatomisine en yakin biyojenik organlar üzerinde yapilan çesitli similasyonlar araciligiyla birçok endoskopi teknigi için son derece gerçekçi bir egitim imkâni saglanmaktadir.

Erlangen Endo-Trainer sayesinde, en basit endoskopi tekniklerinden en güncel ERCP tekniklerine ve acil kanama simülasyonlarina kadar çok genis bir yelpazede pratik yapilabiliyor. Tüm egitimler deneyimli egitmenler esliginde veriliyor. Endo-Trainer egitimi, endoskopi ile uygulanabilecek yöntemlerden pek çogunu ögrenme firsati sunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası