Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAFEIN BAGIMLISI MISINIZ?

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmani Dr. Nilgün Tekkesin, “Kafein bagimliligi” hakkinda bilgi verdi.

Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bilesenin “kafein” oldugunu biliyoruz. Kafein, sizin de günlük yasaminizin bir parçasi haline mi geldi? Fakat günde 4 ile 7 fincan arasinda degisen kahve tüketiminin, kiside huzursuzluk, sinirlilik, bas agrilari gibi problemleri dogurdugunu biliyor muydunuz? Cevabiniz “evet” ise, asagidaki yaziyi okuyun ve kafein tiryakiliginizi tekrar gözden geçirin!

Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir bilesigidir. Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu, 10 g’dir. Gereginden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kiside uyarici etki yaratmaz; sinirsel uyarilarin algilanmasinda yavaslamaya ve uyusmaya neden olur. Kiside keyif verici bir hal yaratmasi, bagimlilik yapan özelliginin temel kaynagidir. Kafein, 200-400 mg alindiginda dikkati artirir, yorgunlugu azaltir. Kafeinin uykusuzlugu giderme, direnci artirma, fiziksel, psikomotor ve intellektüel performansi artirma gibi etkileri de vardir. Kafein;

Merkezi sinir sisteminde uyusukluk ve zihin yorgunlugu giderici etkisi vardir
Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) olusturur
Solunum sistemini uyarir, kalp atis hizini artirir
Hafif idrar söktürücü etkisi vardir
Kas, sinirler ve mide salgisini uyarici, metabolik hizi artirici etki yaratir
Orta düzeyde alindiginda (200-300 mg) istah artirir

“Kafein ve Bagimlilik” Kafein, genellikle bagimlilik olusturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bagimliliginin temel ögeleri ortaya çikar. Yapilan denemelerde kafeinin fiziksel bagimlilik olusturabildigi tespit edilmistir. Bu durumda kafeinin kesilmesi, çevreye ilginin azalmasi, huzursuzluk, bas agrisi, zihinsel konsantrasyonun azalmasi ve kaygi bozuklugu gibi etkilere neden olmustur.

“Ne Kadar Kafein?”Bu sorunun cevabi net degil. Her bireyin kafeine karsi toleransi es olmayabilir. Kafein, vücuttan çok hizli emilip dagilim gösterir. Vücutta veya dolasimda birikmez, fakat alinimindan saatler sonrasi idrarla atilir. Bizim önerimiz bagimliliginizi bir anda terk etmemek. Aksi takdirde, bas agrisi, uyku hali, depresyon ve bulanti ortaya çikar.

“Gerçekten Zararsiz mi?”Asiri kafein alimi, hatta bagimlilik bile yeterince zararsiz görünse de ciddi bir yan etkinin oldugunu unutmamaliyiz. Kolali içeceklerin metale verdigi zarar, deneysel olarak gösterilirken midemize verdigi hasari hayal bile edemeyiz. Bu içecekler kafein bagimliligini tetikledikleri gibi içerdikleri seker veya tatlandiricilarla da diyabet, koroner damar hastaligi, depresyon ve uykusuzluga yol açabilir.

“Susuzlugunuzu Gidermek Için Su Için” Susuzlugunuzu dindirmek üzere kafeinli içecekleri tercih etmek, idrar yapimini artirici etkileri nedeniyle, vücudunu sivisiz birakacaktir. Bu nedenle susuzlugunuzu su içerek gidermek saglikli, kafeinsiz, kalorisiz, ucuz ve de kolay ulasilabilir bir yöntemdir.

“Tipta Kafeinin Yeri” Özellikle prematürelerde henüz yeterince gelisimini tamamlayamamis akcigerlerin fonksiyonunu tam olarak yerine getirememesi nedeniyle solunum sikintisi olur. Kafeinin solunumu uyarici etkisinden faydalanarak tedavi etmek amaciyla bu tabloya sahip yeni doganlara haricen kafein verilir ve verilen dozun uygunlugunu takip etmek amaciyla belli araliklarda kafeininin ilaç takibi laboratuvar analizi ile yapilir.

“Hangi içecekle ne kadar miktarda kafein aldiginizi merak ediyor musunuz?” Yapilan arastirmalara göre (Center for Science in the Public Interest, The Hershey Co, Vroom Foods Inc) içecek türleri ve içinde bulunan kafein miktarlari:

IÇECEK TÜRÜ KAFEIN MIKTARI (mg)

Cappucino, 12 oz. 160-200

Kahve, kafeinsiz, instant, 8 oz. 2

Kahve, kafeinsiz, demleme, 8 oz. 2

Espresso, 1 oz. 64

Kahve, kafeinli, instant, 8 oz. 62

Kahve, kafeinli, demleme, 8 oz. 95

Coffee Latte, 16 oz. 150

Coffee Grande, 16 oz. 330

Siyah çay, demli, 8 oz 47

Yesil Çay, demli 30-50

Ice Tea, limonlu, 12 oz. 10

Cola 47

Enerji içecegi, 8,3 oz. 76

(* 6.5 oz. ≈ 1 mug, 1 mug ≈ 235 mL)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası