Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkekler, estetikte kadinlarla yarisiyor!...

Erkekler en çok burun ameliyati yaptiriyor. Saç ekimi ameliyati ise ikinci sirada yer aliyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, günümüzde estetik cerrahinin sundugu imkânlarla bir insani adeta bastan asagi yenilemenin mümkün oldugunu söylüyor. Günümüzde artik kadinlar kadar erkekler de güzel ve genç görünmek için estetigin imkânlarindan yararlaniyor. Deyim yerindeyse erkekler artik, estetikte kadinlarla yarisir hale geldi. TÜBITAK ödüllü Prof. Dr. Erol Kislaoglu, erkeklerin en çok tercih ettigi estetik operasyonlarla ilgili olarak merak edilen sorulari yanitladi.

Ne zamandan beri erkek müsteriler artti?

Son birkaç yildir erkek müsteri sayisinda artis oldugunu söyleyebiliriz. Eskiye oranla önyargidan çogunlukla kurtulmus olduklarini görüyoruz.

Erkekler de kadinlar kadar estetik yaptiriyor mu artik?

Estetik operasyona basvurma orani dünya ortalamasinda kadinlarda yüzde 88, erkekler yüzde 12’lerde. Oysa bu oran Türkiye’de yüzde 79’a yüzde 21. Türkiye erkek oranindaki yükseklik ile dünya siralamasinda Çekoslovakya disinda bütün Avrupa ülkelerinin önünde ve yedinci konumda. Birincilik ise yüzde 61’e yüzde 39 oraniyla Hindistan’da. Henüz hiç bir ülkede erkekler kadinlarin önüne geçememis.

Erkekler en çok hangi sikâyetlerle geliyorlar ve en çok ne yaptiriyorlar?

Son zamanlarda gerek is hayatinin, gerek sosyal hayatin yarattigi rekabet ortami erkekleri de daha genç, daha dinamik ve daha yakisikli olmaya yöneltiyor. Genellikle is adamlari, yöneticiler, avukat ve doktorlar bu konuda basi çekiyor ve estetik cerrahlarin kapisini çaliyorlar. Erkeklerin en çok yaptirdigi ameliyat burun ameliyatlaridir. Ikinci siklikla yapilan ameliyat saç ekimi ameliyatidir. Erkekler saç ektirerek hem kendi dogal saçlarina kavusuyorlar, hem de daha genç ve yakisikli görünerek toplumsal rekabette kendilerine avantaj saglamis oluyorlar.

Gençlik arayan bir grup erkek de 50’li 60’li yaslarda olup genç kadinlarla iliski kuran erkekler. Bunlar genellikle yüz gençlestirme ameliyatlarini talep ediyorlar. Bunlarin basinda da göz torbalarinin alinmasi, kaslarin kaldirilmasi, yüzdeki kirisikliklarin giderilmesi (Botox) basta geliyor. Yüz germe ameliyati olan erkeklerin sayisi da her geçen gün artiyor. Özellikle son zamanlarda endoskop ile yaptigimiz alin ve yüz germe ameliyatlari, iz olmamasi bakimindan ve yüz dokularini yukari dogru kaldirdigindan daha natürel ve kalici sonuçlar vermesi bakimindan da erkekler tarafindan daha çok tercih ediliyor.

Bel bölgesinde biriken yaglarin liposuction (yag emme) ile alinmasi da erkeklerde çok uygulanan bir operasyondur.

Erkeklerde memelerin iri ve yagli olmasi durumunda da liposuction ile memelerin küçültülmesi sik basvurulan bir yöntemdir.

Yine son zamanlarda penise kendi vücudundan alinan yagin enjeksiyonu ile penisin büyütülmesi çok basarili ve erkeklere çok uygulanan bir yöntemdir.

Kepçe kulak estetigi de erkeklerin sik yaptirdiklari ameliyatlar arasindadir.

Saç ektirme operasyonu hakkinda da bilgi alabilir miyim? Hangi yöntemler kullaniliyor?

Dünyadaki erkeklerin % 70’i kalitimsal nedenlerle ve çok erken yasta saçlarini kaybetmekte, gençligin ve yakisikliligin sembolü olan saçlari kaybetmemin kisilerde fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlar yarattigi gözlenmistir.

Yüzyillardir erkek ve kadinlarin korkulu rüyasi haline gelen kellik için artik günümüzde gerek kozmetik gerekse tibbi yönden birçok tedavi kesfedilmis ve uygulanmaktadir. Tibbin önerdigi medikal ve cerrahi tedaviler kellik sorunu için uygun vakalarda kesin çözüm saglamaktadir. 1939’da kesfedilen saç nakli bugün Avrupa ve Amerika’da erkeklerin en sik tercih ettigi estetik cerrahi girisimdir.

Basarili bir saç ekimi sonrasi görüntünüz daha iyi hale gelirken kendinize güveniniz artacak; çevreniz ile yeni iliskiler kurarken kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Sigara, yaslanma, hormonal degisiklikler, ailevi yatkinlik, asiri kilo alma veya hizli kilo kaybi, uzun süren atesli hastaliklar, bazi ilaçlarin alimi veya ani kesilmesi, yanik veya travma gibi etkenler saçinizin dökülme nedeni olabilir.

Kisinin durumuna ve istegine bagli 2 teknik uygulanmaktadir.

1- SAÇ TRANSPLANTASYONU (Saç ekimi / Nakli Fut teknigi)

Saç nakli, lokal anestezi yapilmaktadir. Islem ortalama 3.5 - 4 saat kadar sürer. Saç naklinde, ömür boyu dökülmeye dirençli olan ense bölgesindeki saçlardan estetik cerrahi müdahale ile ufak bir serit alinir ve bu serit üzerindeki saglikli saç kökleri tek tek ayrilarak tamamen dökülmüs ya da seyrelmis alana nakledilir.

Saç nakli sirasinda kisinin mevcut saçlari kesilmez ya da zarar görmez. Islemin hemen ertesi günü isinize dönebilir veya seyahat edebilirsiniz.

Ekilen saçlar ömür boyu dökülmez. Saç ekiminden sonra 8 ile 12 hafta içerisinde ekilen saçlar tamamen çikmis ve uzuyor olacaktir.

2- SAÇ TRANSPLANTASYONU (Saç ekimi / Nakli Fue teknigi)

Enseden serit çikarilmadan gerçeklestirilen saç ekimi teknigidir.

Donör alandaki saçlar islem öncesinde 3 mm uzunlugunda kisaltilir.

Lokal anestezi altinda Özel bir cerrahi aletle (çapi 1 mm’nin altindadir) saç folikülleri çikarilir.

Ve ön taraftaki seyrelmis ya da tamamen açilmis alana nakledilir. Gerekli saç sayisiyla ilgili olarak 3 – 4 gün arayla 1 kaç kez uygulanabilir. Alinan ikincil iyilesmeye birakilir. Ekim yapilmis saçlar 6 ayin sonunda kestirilebilir hale gelmis olurlar.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani
Prof. Dr. Erol KISLAOGLU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası