Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOSYAL STATÜ SAPKIN OLMAYI ENGELLEYEMIYOR!

Son dönemde iyice artan ve toplumda infiale neden olan ‘cinsel istismar’ olaylari; öfke kadar saskinlikla da karsilandi. ‘Hiç ummadik’, ‘yapacak en son kisi’ diye düsünülen sahsiyetlerin adinin ‘cinsel istismar’la anilmasi; ‘sapkin kisiliklerin’ toplumdaki her sosyal statüden çikabilecegini gösterdi.

Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir’e göre; cinsel dürtülerinin akintisina kapilmis ve bunu duygu-düsünce-davranislarinda göstermekten kendini alikoyamayan kisiler, genel olarak ‘sapkin kisilik’ olarak degerlendirilebilir. Psikolog Demir; ‘sapkin kisilikler’in analizini yapti:

1-) ASIRI BASTIRMA MASKESI TAKANLAR: Sapkin kisilikleri anlamak her zaman kolay olmayabilir. Çünkü sapkinliklarini maskelemek için, cinselligi çagristiran ‘her unsura’ abartili tepki verebilirler. Örnegin; sapkin bir kisilik, bir okulda görevli olabilir ve ilkokul çagindaki kiz çocuklarin eteklerinin ne kadar kisa oldugu, saçlarinin-tokalarinin gösterisli oldugu konularinda ‘abartili’ bir tepkisellik sergileyebilir. Bu kisi büyük olasilikla, kiz çocuklarinin vücutlarindan uyarilma endisesiyle, cinsel duygularini bastirmak için asiri çaba sarf ediyordur. Asiri bastirmanin altinda cinsel patlamalar yatar; bu patlamalar, bastirmayla kontrol altina alinmaya çalisilir, ancak bir sekilde yeniden patlar.

2-) FIZIKSEL SIDDETE BASVURANLAR: Sapkinliklari zor anlasilabilecek bir diger grup, açik bir sekilde siddete basvuranlardir. Ergenlik dönemine yaklasan kizini sürekli döven bir babanin, bu siddet davranisinin, cinsel boyutu da vardir: Sistematik (tekrarlayan) siddet uygulayan kisiler; genellikle bu dayaklarla hem cinsel bir uyarilmayi bastirmaya çalisirlar, hem dayak atma esnasinda cinsel haz alirlar. Bu nedenle, siklikla siddete basvuran ailelerde/kurumlarda, cinsel bir istismardan da söz edilebilir.

3-) SÜREKLI CINSEL KONULARDAN SÖZ EDENLER: Konustuklari konu ne olursa olsun, o konu eninde sonunda cinsellige kayar. Cinsel konulara asiri tepki, ardindan gelen ‘çig’ konular (kendi cinselliginden bahsediverme, cinsellik içeren bir tabir kullanma, ) birbirini izler. Bir yandan bu kontrolsüzlükle basa çikmaya çalisir, ama sapkinlik kemiklesmis ise, bu basa çikma gayreti her zaman basarisizlikla sonuçlanir. Karsilarindaki kisinin bu konulari açmak istememesi, rahatsiz oldugunu ifade etmesi, sapkin bir kisilik için engelleyici degil, motive edici etki yaratir. Karsisindaki kisilerin öfkesi-saskinligi-mide bulantisi ifadesi, tam da onun temel sorununa hizmet eder: ‘Bakin benim cinsel yeterliligim varmis ki karsimdakinde etki yarattim!’ Sapkin kisi temelde, kendisine sürekli bu kuskusunu ispatlamaya çalisir.

SAPKINLIGI YARATAN KOSULLAR

Sapkinliga veya cinsellikte ani patlamalara yol açan durumlarin çogunda; cinsellik konusunda bilgisizlik, cinsel konularla uygunsuz-travmatik yollarla tanisma, kendi ailesinde cinselligin ya asiri tabu olmasi ya da cinsellik konusunda sinirlarin olmamasi yatar.

ÇOCUKLARI CINSEL OBJE YAPMAK

Çok küçük yaslardan itibaren, kiz oldugu için giyimine kusamina dikkat etmesi, erkek çocuklara yanasmamasi uyarisini alan, oje sürdügü için dayak yiyen bir kiz çocuguna su mesaj gider: “Kendine dikkat etmezsen, erkekleri cinsel olarak uyarabilirsin, bunun sorumlusu da sen olursun!”

Madalyonun daha açik görünen yüzünde ise çocuklarin dogrudan cinsel obje olarak sunuldugu durumlar vardir: Gece çalismalarinda yetiskin kiyafetleri-makyaji ile dans ettirilmeleri, çocuk ‘güzellik’ yarismalarinda yine yetiskin kiyafetleri-makyaj ile begeniye sunulmalari…

HADI OGLUM ABLALARIN BACAKLARINI ELLE…

Erkek çocuklar cephesinde, anne-baba veya baska yakin akrabalar tarafindan ‘erkeklige’ iliskin yanlis bilgiler verildigine tanik oluruz: ‘Hadi oglum ablalarin bacaklarini elle’, ‘Benim oglum büyüyünce çok canlar yakacak’… Komik ve masum gibi görünen bu cümleler, küçük erkegin kadina bakisinin, büyük kadin ve erkekler tarafindan nasil çarpik bir sekilde yerlestirilebilecegine küçük örnekler.

Küçük çocuklara, kaldirabileceklerinden daha fazla sorumluluk vererek onlara ‘kendini asiri derecede kontrol et/kendini kontrol etmene gerek yok’ mesaji veren her tutum, normalden ‘sapma’dir ve sapkinliga gitme potansiyeli vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası