Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar Alerjisine Dikkat

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özpoyraz, halk arasinda ''bahar alerjisi'' olarak bilinen ''atopik hastaliklar''in özellikle büyük kentlerde görülme sikliginin artigini söyledi.

Prof. Dr. Özpoyraz, alerjik hastaliklarda, ev tozlarina, küflere, hayvan tüylerine ve polenlere karsi asiri reaksiyon olustugunu belirterek, ''Genetik oldugu bilinen bu hastaliklarin artisinda, sehir yasaminin ve olumsuz çevre kosullarinin da etkisi büyük. Bunlar, en az genetik faktörler kadar etkili olmaktadir'' dedi.

Anne veya babanin astim, saman nezlesi ve egzama gibi rahatsizliginin bulunmasinin çocukta riski artirdigini ifade eden Özpoyraz, söyle konustu:

''Bunun yaninda, son yillarda yapilan bilimsel çalismalar, çevre faktörünün etkisini net bir sekilde ortaya çikariyor.

Sanayilesen toplumlarda ve sehir yasaminda bu hastaliklarin sikligi giderek artiyor. Yasam biçimindeki degisiklikler, ev tozu allerjileri, gidalardaki boya ve katki maddelerine maruz kalma, antibiyotik ve diger ilaçlarin sik kullanimi, beslenme aliskanliklarindaki degisiklikler bu artisin belli basli nedenleridir.''

Metin Özpoyraz, ciltte uzun süre devam eden siddetli kasintilar ve deri kurulugunun ihmal edilmemesi gerektigini belirterek, ''Çünkü böylelikle korunmasiz kalan cilt, su ve sabundan dahi olumsuz etkilenebilir, tahris olabilir'' dedi.

Atopik egzamada, yüzde, diz arkalarinda, dirsek iç yüzlerinde kasinti ve kizariklik belirtileri gözlendigini belirten Özpoyraz, yünlü giysilere karsi asiri duyarlilik, sik tekrarlayan iltihapli yaralar, terleme ile kasintida artisin eslik edebilecegini kaydetti.

Hastalarin asiri nemli ve degisken isili ortamda bulunmamasi gerektigini belirten Prof. Dr. Özpoyraz, su uyarilarda bulundu:

''Giyecekler, teri emecek özellikte ve pamuklu olmalidir. Yikandiktan sonra iyice durulanmalidir. Asiri banyo yapilmasi ve temizlik maddelerinin kullanilmasi, cilt kurulugunun artmasina neden olabilir. Bunlardan kaçinmalidir.

Banyolardan sonra mutlaka nemlendirici kullanilmali, asiri sigara dumani, boya, parfüm kokulari bulunan ortamlarda bulunmamali, katki maddesi içeren gida maddelerinden uzak durmali, gerekmedikçe vitaminler de dahil ilaç alinmamalidir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası