Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIP MI GEÇIRIYORSUNUZ, YOKSA SOGUK ALGINLIGI MI?

Havalarin sogumaya basladigi bugünlerde hapsirik nöbetleri geçiriyor ve sürekli burnunuz aktigi için elinizde mendillerle mi dolasiyorsunuz? Hemen grip oldum diye endiseye kapilmayin. Çünkü yasadiginiz bu sikayetler soguk alginligindan da kaynaklaniyor olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Ilker Inanç Balkan, grip ve soguk alginligi hakkinda bilgi verdi.

Üst solunum yolu enfeksiyonu olan soguk alginligi ve grip genelde bulasma yolu, klinik seyir ve belirtileri ile birbirinden ayrilamadigi için iki hastalik yanlis olarak birbirinin yerine kullaniliyor.

Soguk alginliginda genellikle burun akintisi, burun tikanikligi, hapsirma, bogaz agrisi, bogazda yanma ve öksürük görülüyor. Bu tabloya bazen Ates de eklenebiliyor. Ancak soguk alginliginda görülen ates, gripte yasanan atese göre oldukça düsük seyrediyor. Soguk alginliginda vücut direnci yeterli ve bagisiklik sistemi saglam olanlar için yatak istirahati sart degil.

Gripte ise ani baslayan yüksek ates, bogaz agrisi, bas agrisi, kas agrisi ve kuru öksürük ile karakterize daha agir bir klinik tablo vardir. Yol açtigi ciddi halsizlik nedeniyle grip, kisiyi birkaç gün yataga baglar ve isgücü kaybina neden olur.

GRIP ZATÜRREYE, SOGUKALGINLIGI ORTA KULAK ILTIHABI VE SINÜZITE YOL AÇABILIR!

Grip ve soguk alginligi her yasta görülebiliyor. Ancak yaslilar, kronik hastaligi bulunanlar ve küçük çocuklar her iki hastaligi da daha agir geçiriyor. Gribin en önemli iki komplikasyonu; gribin zatürree ile seyretmesi ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlarin tabloya eklenmesidir. Soguk alginliginda ise orta kulak iltihabi ve sinüzit görülebiliyor.

GRIP SALGINA DÖNÜSEBILIR

Grip, Influenza A,B ve C virüslerinin neden oldugu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Ancak zatürreeye dönüstügü zaman ölümle sonuçlanabiliyor. Gripte, soguk alginligindan farkli olarak, ani baslayan yüksek ates, halsizlik, siddetli bas ve kas agrilari görülüyor. Gribin üç etkeninden Influenza C çok hafif atlatilan bir klinik tabloya yol açarken, Influenza B mevsimsel salginlarda sebep olabiliyor. Influenza A ise, yapisinda barindirdigi degisken antijenik özellikler nedeniyle dünya çapinda salginlara karsimiza çikabiliyor.1918'de “Ispanyol gribi” olarak adlandirilan Influenza A salgininda 21 milyon insan hayatini kaybetmistir. 1978'de görülen son pandeminin ardindan yeni bir grip salgini beklenmekte, bunu önlemek için gerekli çalismalar Dünya Saglik Örgütü tarafindan yürütülmektedir. Her yil dünya üzerinde görülen Influenza A virüs alt tiplerinin referans laboratuvarlarda tespiti ve bu tespit dogrultusunda bir sonraki yilin grip asisi bilesiminin belirlenerek asi üreticilerine verilmesi bu çalismalardandir. Grip mevsimi baslangicinda, o yil için etken olmasi beklenen grip virüsüne uygun içerikle hazirlanmis grip asisini yaptirmak, gripten korunmanin en dogru seklidir.

GRIP ASISINI IHMAL ETMEYIN

Neden oldugu agir komplikasyonlar nedeniyle, grip salginindan en çok kronik tikayici akciger hastaligi, astim, diyabet, kanser, kalp yetmezligi, böbrek yetmezligi, bagisiklik bozuklugu, kronik kan hastaligi (ör:hemoglobinopati) rahatsizligi olanlar etkileniyor. Bu tip hastaliklari olan kisilerin, dördüncü ayindan itibaren gebelerin, 50 yas üzerindekilerin, sik seyahat edenlerin, isgücü kaybi tolere edilemeyecek meslek gruplarinin, ögrenci ve askerlerin sonuç olarak gripten korunmak isteyen herkesin grip asisi yaptirmasi öneriliyor. Çünkü asinin koruyuculugu yüzde 70-90 arasinda yer aliyor. Asi oldugu halde grip geçirenler ise hastaligi daha kolay atlatiyor.

GRIP ASISI SOGUK ALGINLIGINDAN KORUMAZ!

Ancak unutmamalidir ki “Grip asisi” kisiyi soguk alginligindan, nezleden, diger virüs ve bakterilerin neden oldugu enfeksiyonlardan korumaz. Bunlardan korunmada yakin temastan kaçinmanin, el yikamanin, dengeli ve düzenli beslenmenin faydasi vardi.

GRIP VE SOGUK ALGINLIGI KISI SEVER

Grip ve soguk alginligina neden olan bazi virüsler yapisi geregi nem oraninin düstügü soguk aylarda uygun yasama kosullarini bulabildiklerinden bu hastaliklar daha çok kis aylarinda meydana gelir. Özellikle ocak ayi, grip vakalarinin en çok görüldügü aydir. Ayrica kis aylarinda grip ve soguk alginliginin salgin haline dönüsmesinde, kapali ortamlarda toplu olarak bulunmadaki siklik ve sürelerinin artmis olmasi da önemli rol oynuyor.

ÖPÜSMEYIN

Grip ve soguk alginligina neden olan virüsler damlacik yolu ile bulasir. Konusma, öksürme, hapsirma sirasinda havaya saçilan virüs yüklü damlaciklar, bir metre ve daha yakin mesafe içeren yakin temaslarda kisiden kisiye rahatlikla bulasir. Bulasmayi izleyen 3 gün içinde hastalik belirtileri ortaya çikar. Bulastiricilik ise, hastalik belirtilerinin baslamasindan 1 gün önce baslar ve hastalik belirtileri basladiktan sonra 3-7 gün devam eder.

ELLERINIZI SIK SIK YIKAYIN

Gripte damlacik yolu ile bulasma ön planda iken soguk alginligi ve nezle bulasmasinda (Rhinovirüsler cansiz yüzeylerde uzun süre canliligini koruyabildigi için) eller çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle nezle veya soguk alginligi geçirmekte olanlarin ve onlarla temas halindekilerin sik sik ellerini yikamasi gerekir.

BOL BOL IHLAMUR IÇIN

Grip, soguk alginligi ve nezle gibi virüslere bagli enfeksiyonlarin tedavisi birbirine benzer. Geleneksel bitkisel çaylar( ihlamur vb) dahil her türden bol sivi ve C vitamini alinmasi, istirahat semptomlara yönelik tedavi için yeterlidir. Nadir görülen ikincil bakteriyel enfeksiyonlar tabloya eklenmedikçe tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur.

“ILAÇLA 1 HAFTADA ILAÇSIZ 7 GÜNDE GEÇER!”

Hiçbir ilaç kullanilmasa da gerek grip gerek diger viral üst solunum yolu enfeksiyonlari en geç bir hafta içinde kendi seyrini tamamlar ve iyilesir. Bu süreç, sigara içicilerinde (geçmeyen öksürük) ve bagisik yaniti baskilanmis kimselerde daha uzun sürebilir. Atesin düstükten bir süre sonra yeniden yükselmesi, koyu sari-yesil renkli burun-geniz-kulak akintisi, koyu balgamli öksürügün ortaya çikmasi ikincil bakteriyel enfeksiyonlar açisindan uyaricidir, mutlaka hekime basvurulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası