Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AMELIYAT BINLERCE EPILEPSI HASTASININ IYILESME UMUDU OLUYOR

Epilepsi, bir baska deyisle sara hastaligi ülkemizde 700 bin kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu hastalarin 70 bininin sara nöbetleri, yillarca ilaç kullanmalarina karsin kontrol altina alinamiyor. Bu hastalar için ameliyat bir umut. Ameliyat ancak uzun yillar ilaç tedavisine yanit vermeyen hastalar için bir seçenek olarak degerlendiriliyor. Epilepsi ameliyatlarinda basari orani ise yüksek. Epilepsi hastaligi ve ameliyati ile ilgili olarak Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner ile Anadolu Saglik Merkezi Nörosirurji Uzmani Prof. Dr. Tuncer Süzer bilgi verdi.

Günümüzde Türkiye'de yaklasik 700 bin sara hastasi bulunuyor. Yüzlerce çesit nöbetle kendini gösteren hastalik, yasam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu hastalarin 70 bini ilaçla tedaviye yanit vermiyor. Ameliyatla tedavi sara hastalari için bir umut. Ancak birçok çesidi bulunan bu hastalik için belli kosullarda ameliyat ile tedavi uygulanabiliyor.

Konuyla ilgili danistigimiz Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner öncelikle epilepsi hastaligi hakkinda için su bilgileri verdi:

“Sara nöbetleri, kaynaklandiklari beynin farkli bölgelerine göre çesitlillik gösterir. En sik karsilasilan sara türü olan temporal lob epilepsileri, ameliyata en uygun olan ve basari sansi en yüksek sara türüdür. Temporal lobun ‘ögrenme islevi’nde, bellegin olusmasinda önemli rolü bulunuyor. Burasi ‘beynin geçmiste kazandigi deneyimleri depolamak üzere ilk hazirligin yapildigi bir bölge’ olarak da tanimlanabilir. Bu epilepsi türünde, yüzlerce çesit nöbet görülebilir. Hastanin nöbet geçirdigi, çogu zaman anlasilamayabilir. Nöbet sirasinda hasta, o sirada gerçeklestirdigi isi ayni sekilde devam ettirebilir. Nöbetler hastanin bir an donup kalmasina ya da bulundugu ortamdan bilinç olarak uzaklasmasina neden olabilir. Bu kisilerin sara hastasi oldugunu bilmeyen çevresindekiler, psikiyatrik rahatsizligi oldugunu düsünebilirler. Nitekim bu hastalar, kriz sirasinda bilinçleri kismen kapandigi için sosyal sorunlara ve ciddi kazalara yol açabilir, hatta bilinçsiz olarak suç bile isleyebilirler. Nöbet sirasinda bilinci bir süreligine kapanan hasta birçok riske maruz kalir. Sara hastalari arasinda ani ölüm çok yüksektir. Uyku sirasinda nöbet nedeniyle bogularak ölümler görülebilir. Kisacasi nöbetler ölümcül degildir ama yarattigi sonuçlar yasami tehdit edebilir.”

Epilepsi hastaliginin tedavisi ameliyat ile mümkün ancak ameliyat sara hastaligi olan herkese ilk asamada önerilmiyor. Bir sara hastasinin ameliyat olabilmesi için, uygun sürelerde birden fazla çesit ilaci tek tek ve veya kombinasyonlar seklinde uygulamasi ancak tedaviden istenilen düzeyde yanit alamamasi gerekiyor.

Bunlarin disinda hastanin geçirdigi nöbet sayisi da önemli bir kriter. Yillarca antiepileptik ilaç kullanmasina ragmen nöbeti kontrol altina alinamayan ve sayisi 70 bine ulasan hastalar, ameliyat için en uygun grubu olusturuyor.

Epilepsi ameliyatlarinda basari sansi oldukça yüksek

Epilepsi ameliyatlarinin mutlaka egitimli bir ekip tarafindan, uygun teknolojik altyapiya sahip merkezlerde yapilmasi gerektigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Nörosirurji Uzmani Prof. Dr. Tuncer Süzer sunlari söyledi:

“Ciddi bir ekip çalismasi gerektiren epilepsi ameliyatlari çok az merkezde gerçeklestiriliyor. Ameliyatlar için deneyimli, egitimli bir ekip ve teknolojik altyapi en önemli unsuru olusturuyor. Epilepsi ameliyatlarinda basari sansi oldukça yüksek. Temporal lob epilepsi ameliyatlarinin %80’inde nöbetler tamamen sona erdirilebiliyor. Kalan %20’sinde ise nöbetler azaliyor ve kontrol altina aliniyor. Beynin diger bölgelerinde basari sansi biraz daha düsüyor fakat bu sans her zaman %50 daha yüksek. Özetle söylemek gerekirse, ameliyattan sonra hastalarin yasam kalitesi artiyor."

Özellikle çocuk hastalar için yeni bir yöntem : Vagal Sinir Stilümatörü

Epileptik odak noktasinin riskli bölgede yer almasi nedeniyle ameliyat edilemeyen kisilere uygulanan alternatif bir yöntem de “Vagal Sinir Stilümatörü”dür. Bu yöntemde kalp pili gibi küçük bir operasyonla gögüs duvarina yerlestirilen cihaz ile vagus siniri uyariliyor. Siddeti ve frekansi hekim tarafindan ayarlanan uyari sinire iletiliyor. Vagal sinir stimülatörü yöntemi sonucu nöbetler sona eriyor ya da anlamli bir sekilde azalabiliyor. Bu, özellikle çocuklar için çok uygun bir yöntemdir.

Özellikle akraba evliliklerinin yaygin oldugu toplumumuzda beyin özürlü dogan ve ayni zamanda sara hastasi olan çocuk sayisi da fazla. Beynin özürlü olmasi nöbete zemin hazirliyor. Bu çocuklarin ev içinde bakimi sirasinda sik sik nöbet gelmesi aileleri ruhsal açidan olumsuz etkiliyor. Nöbetler sadece dalginlik seklinde gerçeklesebildigi için, çogu zaman aileler tarafindan fark edilmiyor, ancak siddetli nöbetlerde hekime basvuruluyor. Bu çocuklarin nöbetleri basit ameliyatlarla kontrol altina alinabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası