Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETIN KORKULU RÜYASI: EGZERSIZ

Egzersiz, diyabet tedavisinin temel yapitaslarindan birisini olusturuyor. Yapilan arastirmalar diyet ve egzersizin, tip 2 diyabetin önlenmesinde de etkili oldugunu ortaya koyuyor. Özellikle prediyabet, obezite, ailesinde diyabet geçmisi olma, gebelik sirasinda diyabet geçirmek gibi risk faktörlerine sahip kisiler için egzersiz ve diyet daha da önem tasiyor. Hareket etmek kan sekerinin düzenlenmesine yardimci olmasinin yani sira kilonun, kan basincinin ve kan yaglarinin azaltilmasina da katkida bulunuyor. Böylece, kalp krizi ve inme riski de azaliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, diyabet hastaliginda egzersizin önemini anlatti.

Diyabet hastaligina karsi mücadele etmenin en etkili yollarindan biri düzenli egzersiz yapmak. Asiri kilolu olduklari halde, yeteri kadar egzersiz yapmayan kisiler tip 2 diyabet riski ile karsi karsiya kaliyor. Bu konuda Amerika Birlesik Devletleri’nde yapilan bir arastirma çarpici sonuçlar ortaya koyuyor. Arastirmada 69 bin kadin arastirmacilar tarafindan yakindan takip edildi. Çalisma baslarken kadinlarin hiçbiri diyabet, kardiyovasküler rahatsizliklar ya da kanser, herhangi bir hastalik tasimiyordu. 16 yil sonra kadinlarin 4.030’unda diyabet görüldü. Yas, sigara kullanimi ve diyabetin diger risk faktörleri dengelendikten sonra, bel kalinliginin ve vücut kitle indeksinin artmasinin hastaliktaki temel faktörlerden biri oldugu belirlendi.

Vücut kitle indeksine göre obez kabul edilen kadinlarin diyabet riskleri, nomal ya da normalden zayif kadinlara göre 28 kat daha fazla.

Diyabet hastalari aerobik, kuvvetlendirme ve germe olmak üzere üç tip egzersizden birini seçebilirler. Bunlarin iyi düzenlenmesi, egzersizden maksimum yarari elde etmeyi sagliyor. Bunlarin yani sira diyabet hastalarinin sagliklarini korumalari için gün içinde olabildigince aktif olmaya özen göstermeleri önem tasiyor.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Tolga Aydog, diyabet hastalarina arabaya binmek yerine olabildigince yürümelerini, asansör kullanmak yerine bir engel yok ise merdivenden inip çikmalarini, bahçede çalismalarini ve evde temizlik yapmalarini öneriyor. Doç Dr. Tolga Aydog, diyabet hastalarina ayrica su önerilerde bulunuyor:

“Seker hastaliginda en iyi egzersiz aerobik diye nitelenen düsük siddetli egzersizlerdir. Bu egzersizleri yaparken soluk alip vermeniz hizlanir ve derinlesir, kalbiniz daha güçlü ve hizli atmaya baslar. Bu tip egzersizlerin basinda yürüme, dans etme, bisiklete binme ve yüzme gelir. Bunlari haftada en az 5 gün ve 20-45 dakika arasi yapmayi hedeflemelisiniz ve daha önce bu tip egzersizleri yapmiyorsaniz, mutlaka düsük siddetten baslamalisiniz. Bu süreleri bir seferde yapmak yerine aralikli olarak yaparak da saglayabilirsiniz. Iki egzersiz arasindaki sürenin en fazla 2 gün olmasina özen gösterin.”

Kuvvet antrenmanlari için agirlik egzersizleri spor salonunda veya evde agirliklarla ve elastik bantlarla yapilabilecegi gibi, market alisverislerini eve tasimak da egzersiz yerine geçebiliyor. Agirlik egzersizlerini bacak, kol ve gövde olmak üzere tüm büyük kas gruplarini içerecek sekilde, haftada 3 gün, günde 3 set ve 8-10 tekrar olarak yapmak gerekiyor. Ancak ileri düzeyde seker hastaligina bagli göz tutulumu varsa, siddetli düzeyde agirlik egzersizi yapmaktan kaçinmak önem tasiyor.

Esneme egzersizleri, kas tendon boyunun uzamasini sagliyor. Asil egzersizleri yapmaya baslamadan önce isinma ve sonrasinda soguma egzersizlerine bunlari eklemek bir yandan yaralanmalari azaltirken, öte yandan esnekliginizin korunmasina ve artmasina olanak taniyor. Saglik için asil egzersize baslamadan önce 5- 10 dakika daha düsük tempolu bir egzersiz ve sonrasinda da yine 5-10 dakika germe egzersizi yapmak gerekiyor.

Doç Dr. Tolga Aydog germe egzersizlerini yaparken kasi en uzun boyuna getirip burada 45 saniye bekleyip, bu hareketi 2-3 defa tekrarlanmasini öneriyor. Bu hazirliktan sonra yapilmasi düsünülen asil egzersize geçilmeli ve bunu bitirdikten sonrada yine baslangiçtaki egzersizler yapilarak bitirmeli.

Egzersiz yaparken bunlara dikkat!

 Baslamadan önce mutlaka doktor ile konusulmali
 Uygun bir ayakkabi giyilmeli
 Egzersiz sirasinda ayakta kizariklik ve sivi toplanmasi olur ise mutlaka doktora basvurulmali
 Egzersize yeni baslaniyor ise mutlaka düsük siddetten baslanmali ve ekstra agirlik kullanilmamali
 Kalp ile ilgili sorun var ise tek basina spor yapmaktan kaçinilmali
 Eger ayaklarda duyu kaybi var ise, düsük tempo kosu yapmaktan kaçinilmali ve bu sporun yerine yürüme, bisiklete binme, yüzme tercih edilmeli
 Egzersiz kan sekerini düsürebilecegi için eger insülin ve kan sekeri düsüren ilaçlar aliniyorsa, egzersiz yaparken ve sonrasinda da hipoglisemiye (soguk terleme, bas agrisi, kalp çarpintisi, bilinç bulanikligi, yorgunluk) karsi dikkatli olunmali. Spor yaparken hasta yaninda mutlaka peynirli krakerler, meyve suyu veya seker bulundurmali
 Eger seker çok yüksek olup insülin kullaniliyorsa, tip 1 diyabet var ise ve seker ani inis, çikislar gösteriyorsa, mutlaka egzersiz öncesi, egzersiz sirasi ve sonrasinda kan sekeri kontrol edilmeli arzulanan düzeye gelmeden egzersiz yapilmamali
 Yeni bir egzersize baslanacaksa, uzun süreli egzersiz yapilacaksa ya da egzersiz siddeti artirilacaksa mutlaka 30 dakikada bir kan sekeri kontrol edilmeli
 Diyabetli oldugunu belirten bir belge hastanin yaninda olmali
 Sivi kaybini engellemek için egzersiz öncesi, sirasinda ve sonrasinda bolca sivi tüketilmeli
 Insülin kullaniliyorsa, enjeksiyon için egzersize katilan kol ve bacak yerine karin ve kalça kullanilmali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası