Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MODERN TOPLUM ‘GENÇ YETISKINLER’I DOGURDU

Eskiden 20’li yaslarin ortasinda, is ve aile kurma konularinin halledilmesi beklenirdi. 30’lu yaslara dogru ‘yetiskinligi’ çoktan yarilamis kabul edilirlerdi. Ancak sanayilesme ile birlikte, bir meslek edinmek ve aileden ekonomik olarak bagimsizlasmak için daha uzun süre harcanmasi, ‘gençlik’ sürecinin uzamasina yol açti.

Hala ‘genç’ olsalar da ergen olmayan, klasik ‘yetiskin’ sinifina da girmeyenlerin olusturdugu bir geçis dönemi olan ‘Genç Yetiskinlik’; 20’li yaslarin ortalarindan, 30’lu yaslarin sonuna kadar sürebiliyor. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir, genç yetiskinlerin yasayabilecekleri ‘psikolojik takilmalar’i anlatti.

TITRE VE KENDINE GEL DÖNEMI!

Genç yetiskinlik döneminde, ergenligin debdebeli zamanlarinin yerini, 'titreme ve kendine gelme' almaya baslar. Ergenlikten farkli olarak, ‘zamanin sinirsizligi’ hissi kaybolur. Çok yavas bir sekilde de aksa, kum saati tersine çevrilmistir... Aslinda bu dönemde, ergenlikte baslayan kimlik olusumu, (maddi-duygusal) sorumluluklarin somutlasmasi ile birlikte, yeni ve kalici bir boyuta girer. Is hayatinda, özel ve sosyal iliskilerde yapilan tüm davranislardan ‘sorumlu’ olunur; ‘gençtir, maruz görelim’ diyen olmaz. Ilk çalisma yillarindaki (çabuk parlama, herkesle asiri samimiyet kurma gibi) duygusal/davranissal tecrübesizlikler azalir. Bazi arkadaslarla kopuslar yasanir, kalanlarin yerleri saglamlasir, yenileri daha zor eklenir olur… Ergenlikteki sonsuz güven ve kabulün yerini, daha temkinli ve seçici bir tutum alir. (Bunun abartili ve sagliksiz hali ‘artik kimseye güvenmiyorum’dur).

‘BIR DIKIS TUTTURMA’ ZAMANI GELDI!

Genç yetiskinlikte ekonomik olarak sorumluluk alma gerekliligi olusur. Bir ergenin, meslek edinme konusunda karmasa ve zorluk yasamasi pek yadirganmayabilir. Genç yetiskinlikte ise, ‘Bir dikis tuttursan artik’ beklentisi, bakislardan bile hissedilebilir hale gelir. Uzun süre issiz kalmanin sans, ekonomik kriz dönemleri gibi sebepleri olabilir… Ancak basladigi hiçbir isi sürdürememek, çalisilan yerlerde sürekli benzer iletisim sorunlari yasamak ve bunlarin üstesinden gelememek, yeni bir is bulma (veya isinde ilerleme) için gerekli sorumluluklari yerine getirememek gibi durumlar, bir ‘psikolojik takilma’ ile ilgili olabilir. Bu psikolojik takilmayi anlamak için, çocuklukta aile tarafindan kisiye verilen ‘mesajlar’, inisiyatif duygusunun olusmasi, anne-babayi model alma konularinin ele alinmasi gerekir.

EEE, ARTIK SIRA SENDE…

Ergenlik döneminde duygusal iliskilerin uzun sürmemesi veya olmamasi dikkat çekmeyebilir. Ancak bu farklilik, genç yetiskinligin ilerleyen yillarinda dikkat çekici bir hal alir. Söz ve bakislar bu kez ‘Eee, artik sira sende’ mesajini veriyordur… Yakin iliskilerde takilmalar; duygusal bir iliski istememe, sürekli birbirine benzeyen ‘yanlis’ (duygusal olarak doyum vermeyen, zarar veren, devamliligi olmayacagi bilindigi halde bitirilemeyen) iliskiler yasama, bir iliski bulmak ve baslatmak için gerekli adimlari atamama, uzun süreli bir iliskiyi/evliligi ileride ve belirsiz bir zamana erteleme gibi farkli sekillerde olabilir.

DIGERLERININ HAYATI YOLUNDA, BENIMKI DEGIL!

Genç yetiskinligin dramatik yönü, kisinin kendisine yönelik yaptigi bir degerlendirmeden, derin hayal kirikligi ve umutsuzluk çikarmasidir. Bu durum kisaca ‘Neden ben hâl⅒ olarak özetlenebilir. Akranlariyla kendini kiyasladiginda; baslangiç yapmak için geç kaldigi, geride ve yalniz kaldigi duygusunun üstesinden gelemeyecegini düsünürse, kendine yönelik yikici düsünceleri gelisebilir. Çevreden gelen olumlu destek bile, daha fazla mahcubiyet hissetmesine yol açar (‘hâlâ desteklenmem gerekiyor’ gibi).

YETER KI KISIR DÖNGÜ OLMASIN!

Herkesin duygusal gelisiminin ayni sekilde ve hizda ilerlemedigini, ayni sekilde tek tip 'genç yetiskin' olmanin zorunlu olmadigini fark etmek, yapici bir süreci yeniden baslatabilir. Genç yetiskinlik döneminin kimileri için daha sancili geçmesi, mutlaka ‘hastalikli’ bir dönem yasandigi anlamina gelmez. Ancak sözü edilen tikanmalar; is hayatinda, sosyal ve duygusal iliskilerde ‘kisir döngülere’ sebep olabilir ve bu da, yasam kalitesini düsürür. Bu döngüleri anlamak ve kirmak için psikoterapiden destek alinabilir.

BANA AILENI SÖYLE SANA NASIL BIR YETISKIN OLACAGINI SÖYLEYEYIM!

Aile içi roller ve iliski biçimleri de, ‘genç yetiskinlik’ dönemindeki tutumumuza yansir:

*Babasini ‘is tutmayan, sorumluluk almada isteksiz’ olarak görmüs bir kisi ergenliginde ‘ari gibi çalisan’ biri haline gelmek için asiri gayret göstermis olabilir. Ancak genç yetiskinlikte bunun yerini, birden her seye bos verme, sorumluluklarini yerine getirme isteksizligi alabilir. Anne-babayi ‘temelde’ ne kadar model aldigimiz, genç yetiskinlik döneminde yeniden canlanabilir.

* Yetistigi ailede, ‘etli patates yemegi’nin sadece etlerini tabaginda bulmus bir çocuk da, sadece patateslerle idare edebilecegi düsünülerek tabaginda et görmemis çocuk da; bir iste tutunmak ve saglikli duygusal iliskilere baslamak/sürdürmek açisindan risk altindadir. Iki olumsuz uç nokta; ‘ben her zaman, her seyi, emek sarf etmeden hak ederim’ veya ‘ben aslinda hiçbir seyi hak etmiyorum’ olarak gelisebilir.

*Bazen aile (hatta genis aile, akrabalar) içinde bir çocuk ‘farkliligiyla’ dikkat çeker ve desteklenir. Bu çocuk, ailenin beklentilerini gerçeklestirmeye kosullanir; ‘sen hayatini yasa’, ‘sen hep en basarili ol’, ‘sen bizim (haylaz veya uyumlu) çocugumuz olarak kal’… Is hayatinda ilerleyen, sosyal hayatinda içe dönüklük yasamayan, buna karsin uzun süreli duygusal yakinliklardan kaçinan bir kisi, ailesinde ‘sorumluluk sahibi çocuk’ olarak seçilmis olabilir. Bu kisinin uzun vadeli ve doyurucu bir iliskiye girmekten kaçinmasi, ‘sorumlu oldugu digerlerini’ hayal kirikligina ugratmak istememesi gibi kisisel senaryolarindan kaynaklanabilir.

*Ayni ve farkli cinsiyetten kardeslerin aile içindeki rolleri, hangi kardesin ne gibi özellikleri nedeniyle ilgi gördügü (dis güzellik, cinsiyet, zeka, çaliskanlik...) de son derece önem tasir. Bu faktörler de, ‘yetiskin’ dünyasinda ihtiyaç duyulan temel becerileri gelistirmede yasanan ‘psikolojik takilmalar’i anlamada ele alinan konulardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası