Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN HASTA OLMANIZIN NEDENI SOGUK HAVALAR DEGIL, MEVSIME UYGUN DAVRANMAMANIZDIR

Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “ Kisin hasta olmamak için dikkat edilmesi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Hava sicakliklarindaki ani yükselme ve düsmelere vücudumuz hemen uyum saglayamaz. Bu uyumu saglamak için çalisirken yorulur ve bagisiklik sistemi zayiflar. Bu nedenle ilkbahardan yaza geçerken ya da su anda oldugu gibi sonbahardan kisa geçerken daha çok hastalaniriz. Kendimizi, yorgun, mutsuz hissedebiliriz. Eklem agrilari, bas agrilari olabilir. Kisin daha çok hastalanmamizin nedeni soguk degildir. Soguk sadece solunum yollarini hassaslastirarak, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarin ortaya çikisini hizlandirir. Bu nedenle solunum sistemini ilgilendiren her tür hastalik nezle, grip, farenjit, sinüzit, bronsit, zatürree kis aylarinda daha fazla görülür. Ayrica kisin daha çok toplu tasima araci kullanilmasi, kisa mesafeler için bile araca binilmesi, insanlarin daha çok kapali alanlarda ( sinema, alisveris merkezi gibi) birlikte vakit geçirmesi solunum yolu ile bulasan hastaliklari artirir.

Özellikle çocuklar ve yaslilar risk altinda

Bebekler ve küçük çocuklar, 65 yasin üstündekiler, sigara içenler, astimi, diyabeti, kalp rahatsizligi olanlar kis aylarinda daha çok risk altindadir. Bu grup, hem daha sik hastalanir, hem de hastaliklari daha agir seyreder. Ayrica kisin hava daha nemli oldugundan eklem agrilari daha sik olur. Günes isigi daha az oldugundan mevsimsel depresyonlar görülür. Tüm bunlardan dolayi kis ayina hazirlanmaya çalisan vücudumuza ve bagisiklik sistemimize yardimci olmamiz gerekir. Bu dönemde yapmamiz gereken en önemli sey; düzenli bir hayat sürmektir. Bu aylarda ögün atlamamaya, 3 ögün düzgün ve dengeli beslenmeye, bol sivi almaya, en az 8 saatlik düzenli gece uykusunu uyumaya dikkat etmeliyiz. Bu dönemde alkol aliminin sinirlandirilmasi yararli olacaktir.

Mutlaka C Vitamini destegi alin

Yapilan çalismalar B, C vitamini ve potasyumdan zengin beslenmenin hem yorgunluk hissini azaltmada hem de hastaliklardan korumada yardimci oldugunu göstermistir. B ve C vitamini, meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Muz, patates gibi gidalar ise potasyum açisindan zengindir. Bunlari soframizdan eksik etmemeye özen göstermeliyiz. Ilave olarak günlük 1000 mg C vitamini destegi kullanilabilir.

Kis aylari sigarayi birakmak için de güzel bir firsat

Halen sigara içiyorsak, bu sonbahar birakmak için güzel bir firsat olabilir. En azindan evde, çocuklarin yaninda ve kapali alanlarda içmemeye özen göstermeliyiz. Hava soguk diye evimizi havalandirmaktan vazgeçmemeliyiz. Her gün bulundugumuz mekanlari havalandirmaliyiz.

Kat kat kalin giysilerden kaçinin

Diger önemli bir faktör, bizi soguktan koruyacak ancak terletmeyecek tarzda giyinmektir. Bu nedenle kalin tek bir kat giysi yerine daha ince birkaç kat giyinmeyi öneriyoruz. Özellikle bas bölgesi, el ve ayaklar, burun ve kulak gibi vücudun uç kisimlarini sicak tutmaya çalismaliyiz. Su geçirmeyen ayakkabi, bere, eldiven ve kaskol kullanmayi aliskanlik haline getirmeliyiz. Soguktan korunacak sekilde giyinip açik havada yapilacak yürüyüsler kendimizi daha iyi hissetmemizi saglar.

Selamlasmalarda öpüsmektense tokalasmayi tercih edin, kimden enfeksiyon bulasacagi belli olmaz

Solunum yolu enfeksiyonu geçiren çalisanlarin ya da ögrencilerin iyilesene kadar okula, isyerlerine ve birçok insanin bir arada bulundugu kapali mekanlara gitmekten ve toplu tasima araçlarini kullanmaktan kaçinmalari önemlidir. Bu önlemler enfeksiyonun saglam kisilere bulasmasini engeller. Selamlasmalarda öpüsmek yerine sadece el sikismak ve ellerimizi sik sik sabunlu su ile yikamakta hastaliklardan korunmada bize yardimci olur. Ayrica üst solunum yolunu ilgilendiren hastaliklarin hepsinin birbirinden farkli oldugunu, bir kisminda (Sinüzit gibi) 14 günlük ciddi bir antibiyotik tedavisi almak gerekirken, diger bir kisminda ( Nezle gibi) sadece sikayetlerin hafiflemesini saglayacak birtakim önlemlerin alinmasinin yeterli oldugunu unutmamak gerekir. Yine bazilarinda hastanin hayati tehlikesi olabilir ya da hastanede takip gerekebilir ( zatürree gibi) Bazilari basit bir viral enfeksiyon olarak baslayabilir (grip gibi) ancak baska komplikasyonlar eklenebilir. ( Zatürree, otit v.s )

Grip asisi hastaliktan korunmak için önemli bir yöntemdir

Özellikle kis aylarinda- solunum yolunu ilgilendiren sikayetleriniz oldugunda hele ki bunlar 48 saatten uzun bir süre devam ediyor ve aldiginiz birtakim önlemlerle ( istirahat, vitamin, agri kesici gibi) düzelmiyorsa doktora basvurmaniz gereklidir. Çok sik grip olanlar, çok agir grip geçirenler, astimi, diyabeti, kalp rahatsizligi olanlar ve 65 yasin üstündeki kisilere grip asisi olmalarini öneriyoruz. Asinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Çocuklar dahil herkese uygulanabilir. Sadece yumurta alerjisi olanlara grip asisi yapilmamasi gerekir. Asinin koruyuculugu %80'dir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası