Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA KILOLARINIZ YÜRÜMENIZE ENGEL OLMASIN

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Murat Öztürk, “Vücuttaki fazla kilolarin kikirdak problemlerine neden olarak yürümeye engel oldugunu belirtti ve çocukluk çagindan yasliliga kadar ortopedik açidan vücut sagliginin korunmasi gerekliligine dikkat çekti.

IDEAL KILONUZU KORUYUN

Eklemlerimiz ve onlari örten kikirdak örtüler hareketli yasamin olmazsa olmazlaridir. Anne karnindaki ilk hareketten yasamin sonuna kadar onlarin bozulmadan çalisir olmalarina ihtiyaç vardir. Ilk adimdan sonrakilerin gelmesi için, yagmurda yürümek için, dans edebilmek için, daha hareketli daha aktif daha keyifli zamanlar için…

KIKIRDAK SAGLIGI ÇOCUK YASLARDAN ITIBAREN ÖNEM KAZANIR

Çocukluk çaginda eklemler ve kikirdaklar bizim için her dönemde oldugundan 2 kat daha fazla önemlidir. Çünkü çocukluk hem çok aktif olunan bir dönemdir; hem de saglikli alt yapi için büyümenin devam etmesi gereklidir. Bu nedenle; bu dönemde olusucak hasarlanmalarin derecelerine göre etkilenme olusur. Olusacak küçük hasarlanmalar yani “büyüme kikirdagini etkilemeyenler”in kötü sonuçlari yok gibidir. Bu durumda vücut tarafindan hiç olmamis gibi onarim baslar ve tamamlanir.

Bu dönemde büyüme ve gelisme için proteinden zengin beslenme saglikli kikirdaklar ve eklemler için son derece önemlidir. Bu dönemin asiri aktifliginin yaninda profesyonel yasama yönelik spor aktiviteleri, sanatsal aktivitelerin temelleri atildigindan, agir egzersiz ve yüklenmelerden çocuklar uzak tutulmalidir. Unutulmamalidir ki; tam olgunlasmamis yapinin üzerine yüklenilmektedir ve asiri yüklenmeler yapiya hasar verebilir. Günasiri yapilan ve 30 dakikayi geçen aktivitelerden daha sik ve fazlasi eklem ve kikirdaklar için zorlayici ve hasar olusturucudur.

GENÇLIK VE YASLILIK DÖNEMINDE RAHAT ETMEK IÇIN…

Gençlik; büyümeyle birlikte artmis agirlik, artmis aktivite ve akut travmaya daha açik hale gelinmis bir dönemdir. Bu dönemdeki etkilenmeler daha çok akut yaralanma ve nadiren de olsa eklemi ilgilendiren enfeksiyon yani iltihaplanmalardir.

Eklem içi kiriklar yani kikirdagi içine almis kiriklar, kalici eklem hareket kisitliliklarina neden olabilir. Bu durumlardaki en önemli kiriklar yani kalici etkileri olanlar, kikirdak dokuda parçali kirik olanlar ve kayip olusturanlardir. Bu durumlarda da yani rekonstrüksiyon sirasinda kikirdak dokuda kalici kayip olusturan etkilenmelerin de bir noktaya kadar onarimi söz konusudur. Bu, kendinden kikirdak nakli ya da disaridan kikirdak naklidir. Sonrasinda 6 hafta boyunca yükten arindirma ve kaslarin kuvvetlendirilmesini içeren bir rehabilitasyon süreci tedaviye dahil edilmelidir. Sonuçlar profesyonel sporcularin eski aktivitelerine dönebilecegi kadar yüz güldürücüdür.

Ekstrem sporlar elbette travma olasiligi daha yüksek olanlardir. Bu dönemde de her dönemde oldugu gibi ideal kilo araliginda olmak önemlidir. Tüm vücut gibi nikotin, alkol kullanimi kikirdaklari etkileyen bir durumdur.

Hamilelik ve dogumun eklemler ve kikirdak üzerindeki etkileri iki nedenledir. Son üç ayda alinan kilolarin daha fazla olmasi ve metabolik degisimler nedeni ile kan akiskanligindaki azalma ve kikirdagin- kemigin beslenme problemleridir. Ancak ikinci neden ve bunun neden oldugu sonuçlar oldukça nadirdir. Daha çok kontrolsüz alinmis kilolar ve bunlardan kurtulamama uzun dönemli etkilerin en önemli nedenidir. Özellikle hamileligin son üç ayi ile dogum sonrasi ilk alti ayi travmaya ve sikayetlere en açik aylardir.

EGZERSIZ SIRASINDA AGRI HISSEDERSENIZ MOLA VERIN

Yaslilikta; kisiden kisiye degismekle beraber, zihinsel aktivite azalmasiyla orantisiz bedensel aktivite gayet tatminkar ve agrisiz olabilir, tersi de mümkündür. Her organin yaslanma süreleri farklidir. Kikirdak ve eklemlerin etkilenme boyutlari, genetik miras, yillar içinde biriktirilmis kilolar ve aktivite dereceleri ile belirlenir.

Elbette ailenizde romatizmal kökenli bir hastalik, kronik metabolik hastalik varsa bu size birçok organiniz için oldugu kadar eklemleriniz için de kötü bir mirastir ama kader degildir. Bu yaslarda bilinenin aksine’’ çivi çiviyi sökmemekte’’ yani asinmis eklemlerde asiri aktivite zararli olmaktadir. Bu aktivitenin ölçüsüne yine vücudunuzun sesi karar verecektir yani agri basladiginda “mola’’ en güzel zamanlayici kriteridir. Tabiki bu yasin en önemli ve kontrol edilmesi gereken, etkilenmenin ilerlemesini durduracak ‘’basrol oyuncusu’’ ideali geçmis kilolardir. Elbette yillar içinde asinmis, kikirdaklari degisik nedenlerle etkilenmis eklemlerimizi onlarin üzerinden ‘’yüklerini alarak’’ rahatlatabilir ve koruyabiliriz. Bunu yaparken elbette uygun tabanli ayakkabilar ve destekler yardimcidir ama en kalici ve etkili yardim, ideali geçmis kilolarimizdan kurtulmaktir.

Eklemlerimiz Için Periyodik Bakim mi, Uzun Vadeli Yatirim Mi?

Keske araçlarimizda yaptigimiz gibi bu mümkün olsa ve periodik bakimla olusmus etkileri onarabilsek. Peki ne zaman doktora basvurmak gerekir? Bir süre (yarim-bir saat) oturduktan sonra ilk adimlariniz agrili ise ve bes-on adimdan sonra normal yürüyüs ritminize kavusabilyorsaniz, istirahat agrilariniz varsa, dinlenmekle bile geçmeyen ve agri kesici alma ihtiyaci hissediyorsaniz bir ortopedik cerraha basvurmaniz gereklidir. Eklemler ve kikirdaklari sinirli onarim kapasitesi olan yani etkilenmis katlarin seviyesine göre kendini onarim yetenegi olan dokulardir. Tam kat etkilenmelerde kikirdagin onarimini disardan uyarmak yani müdahale etmek gerekir, o durumda bile olusan kikirdak asla orjinalinin karakterinde ve dayanikliliginda olmayacaktir. Bu tesbitlerdeki amaç asla umutsuz kara bir tablo çizmek degildir amaç her problemde oldugu gibi olusabilecek olumsuzluklari olusmadan önlemektir. Eklemler ve kikirdaklar için de bu onun üzerindeki yükü yani asiri kilolari olusmadan önlemekle mümkündür. Elbette tek koruyucu önlem degildir. Yumusak tabanli ayakkabilar, kikirdak onarici destekler, çok ilerlemis durumlarda üçüncü bir bacak olarak sik bir baston yükün dagitilmasinda kullanilabilir.

Ideal kilonuzda olmak vücudunuzun her organi için onlara verilmis en güzel ve kalici hediye ve yatirimdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası