Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEHA HASTALIKLARI 3: KATARAKT

Katarakt hastaligindan mustarip olan çok önemli iki ressam var. Biri Van Gogh, digeri de Monet... VKV Amerikan Hastanesi Göz Hastaliklari Klinigi Sefi Doç. Dr. Osman Oram, Katarakt’in bu iki sanatçinin eserleri üzerinde ne gibi etkileri olabilecegi hakkinda bilgi veriyor.

Katarakt hastaligi sizce Claude Monet’nin sanatini nasil etkilemis olabilir?

1912-1922 yillari arasinda her iki gözünde ilerleyen katarakt nedeniyle olusan görme degisimleri Claude Monet’nin bu dönemde yaptigi eserleri etkilemistir. Bu etkiyi katarakta bagli olusan görme keskinliginde azalma ve bulanik görmenin yani sira renk algilamasindaki degisimler ortaya çikarmaktadir. Monet, bu dönemde renklerin kendisi için eski yogunlugunda olmadigini, renkleri ayirmakta zorlandigini ve resimlerinin giderek daha karanlik oldugunu ifade etmistir. Bu dönemdeki bazi resimlerinde renkleri gördügü tonlara göre degil, tüplerin üzerinde yazan isimlerine göre seçtigi dahi düsünülmektedir. Monet’nin kataraktinin en ileri düzeye ulastigi 1922 yilina yakin dönemde yaptigi resimlerdeki kirmizi-turuncu veya yesil-mavi ton hakimiyeti daha önceki dönemlerde yaptigi eserlerden farklilik göstermektedir. Bu dönemde yapilan iki Japon Köprüsü resminden birincisinde turuncu tonu, ikincisinde ise mavi tonu öne çikmakta, Monet’nin katarakt nedeniyle iki resim arasindaki önemli ton farkini aslinda büyük oranda fark edemedigi düsünülmektedir. Monet’nin 1923 yilinda geçirdigi katarakt operasyonundan sonra yaptigi resimlerde ise ilk dönemlerine benzer renk özelliklerine geri dönüs gözlenmistir.

Peki ya Van Gogh? Katarakt onun sanatini nasil etkilemis olabilir?

Yaslilik kataraktinda bir yandan görme bulanirken, diger yandan da özellikle mavi renkte azalma, sari renkte artma seklindeki renk görme bozuklugunu görmekteyiz.

Diabetik kataraktta ise, los ortamda normale yakin görmeye karsin, isikli ortamda azalan ve isiklarin etrafinda halolar görmeyle karakterize görme yakinmasi belirgindir. Diabetik kataraktta özellikle isikli cisimlere bakarken ortaya çikan görme bozuklugu dikkat çekicidir. Diabetik kataraktta ise, özellikle isikli cisimlere bakarken ortaya çikan görme bozuklugu dikkat çekicidir.

Los ortamda normale yakin görmeye karsin, isikli ortamda azalan ve isiklarin etrafinda halolar görmeyle karakterize görme yakinmasi belirgindir. Yasaminin ileri yillarinda, gelisen kataraktina bagli olarak, ünlü ressam Van Gogh’un da tipki Yildizli Gece resminde oldugu gibi yildizlari halolu olarak resmetmistir. Ayrica Van Gogh’un bir çok resmindeki sari hakimiyeti de dikkat çekicidir.

Katarakt nedir?

Göz küresi içerisinde görme fonksiyonunda önemli rol oynayan saydam bir mercek bulunmaktadir. Göz içindeki bu mercegin saydamligini kaybetmesine ve opaklasmasina katarakt adi verilir. Tüm dünyada en sik görülen görme kaybi nedenidir. Özellikle geri kalmis ülkelerde birinci siradaki körlük nedeni olmasina karsin tedaviyle geri döndürülebilir bir görme kaybi nedenidir.

Katarakt’in sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Katarakt en sik ilerleyen yasa bagli olarak ortaya çikar; ileri yaslarda her insanda katarakt gelisimi görülebilir. Ek olarak, diabet, hipoglisemi gibi metabolik hastaliklarda, delici ve veya künt göz travmalarinda, kortizon gibi bazi ilaçlarin uzun süreli kullaniminda, göz içi iltihabi ve yüksek miyopi gibi bazi göz hastaliklarinda, anne karninda geçirilen toksoplazma ve kizamikçik gibi bazi enfeksiyonlarda, Down sendromu gibi bazi sendromlarda katarakt ortaya çikabilir.

Kataraktin en önemli belirtisi görme keskinliginin giderek azalmasidir. Görmedeki azalmaya ek olarak özellikle gece görülen isiklarda dagilmalar ve gözlerde kamasma, genel olarak isik hassasiyetinde artis, ileri yaslarda gözlük ve lens numaralarinda belirgin degismeler, renk algilamasinin giderek bozulmasi, çift görme diger katarakt belirtileri arasinda sayilabilir.

Katarakt hastaligi nasil teshis edilir?

Katarakt, bugün göz muayenesi için tüm göz kliniklerinde yaygin olarak kullanilan biomikroskop adi verilen cihazla çok erken dönemde bile kolaylikla teshis edilebilmektedir. Ileri dönemde mercekte opasitenin artmasiyla ve beyazlasmayla kataraktin varliginin disaridan çiplak gözle bakilarak dahi anlasilabilmesi mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası