Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEHA HASTALIKLARI

“Tarihe adini altin harflerle yazdirmis bir çok ressamin resimlerinde kullandigi kendilerine özgü teknikler, eserlerini paha biçilmez bir hale getirmis ve günümüze kadar tasimistir. Ancak son yillarda yapilan bazi arastirmalar, bu çok önemli sanatçilardan bazilarinin kullandiklari ve onlari diger ressamlardan ayiran tekniklerinde hastaliklarinin da payi oldugunu göstermistir. Tipki resimlerinde agirlikli olarak sariyi kullanan ve isigi hareli olarak gösteren Van Gogh veya düsey yariklar ile kayik yüz parçalarini figürlerinde sik sik kullanan Picasso gibi...

Hatta tarihte siddetli basagrilarinin görme anormalliklerine neden oldugu migren hastaliginin sadece dahilerde rastlanan bir hastalik oldugu inanci vardir. Çünkü Van Gogh, Claude Monet, Sezar, Napolyon, Virginia Wolfe, Lewis Carroll, Elvis Presley ve John F. Kennedy gibi tarihe adini yazdirmis bir çok önemli insan migren hastasiydi. Picasso migrenden (genellikle siddetli basagrilarinin baslangicini isaret eden görme anormalliklerinden), Van Gogh ise isigi hareli olarak algilamasina ve özellikle son dönemlerinde en çok sari rengi seçebilmesine neden olan diyabetik katarakttan sikayetçiydi..“

DEHA HASTALIKLARI 1: MIGREN

Londra'da gerçeklestirilen Basagrilari Dünyasi Konferansi’nda Picasso'yla da ilgili su ilginç açiklama yapildi: Picasso, migrenden(genellikle siddetli basagrilarinin baslangicini isaret eden görme anormalliklerinden) müztaripti.

Hollanda'daki Leiden Üniversitesi Tip Merkezi'nden Dr. Michel Ferrari'ye göre Picasso'nun eserlerinden bazilari kriz esnasinda yasadiklarini resmeden migren hastalarinin yaptiklari resimlerle inanilmaz benzerlikler gösteriyor. "Pablo Picasso'nun kadin yüzü resimlerinde görülen düsey yariklar ve yüz parçalarinin kayik olmasi figürleri migren hastalarinin gördügü biçimlere farkedilir derecede benziyor" diye belirtiyor Ferrari. "Migrenin sonuçlarindan biri olan görme anormalliklerinin en temel özelligi zaman içerisinde artmasidir. Sekillerinden dolayi (Ortaçaga ait bir köye havadan bakar gibi) 'hendek ya da siperlerle çevrilmis spektrumlar' olarak da bilinir." diye devam ediyor.

Ferrari, görme anormalliklerinin çok çesitli türleri oldugunu, seritli desenlerden parildayan noktalara kadar genellikle bu "hendeklerle çevrilmis köy" görüntüsünde olduklarini belirtiyor. Ferrari'ye göre hastalarin yüzde 20'si ila yüzde 30'u basagrisindan önce görme anormallikleri yasiyor ve hatta hastalardan bazilarinda her seferinde basagrisi olmaksizin yaklasik bir saat boyunca bu görme anormallikleri sürüyor.

Picasso'nun migren hastasi olduguna dair resmi bir kayit olmamasina ragmen "o da basagrisi olmaksizin sadece migrenden kaynaklanan görme anormalliklerinden sikayetçiyse bu nokta rahatlikla gözden kaçmis olabilir" diye belirtiyor Ferrari. Teksas A&M Üniversitesi'ndeki Online Picasso Projesi'nden Dr. Enrique Mallen ile birlikte Ferrari, migren hastalarinin yaptigi çizim, resim, boyama ve diger sanatsal çalismalardan birçok örnekler toplamislardir. Bu hastalarin görsel dünyalarinin aldatici kirilmalari Picasso'nun çalismalarina o kadar benziyordu ki arastirmacilar sanatçinin migrenden kaynaklanan görme anormallikleri yasadigi kanisina vardilar. Arastirmacilar hipotezlerini sinamak için halk arasinda anket yaptilar. Yakin zamanda Ispanyol televizyonunda yayinlanan bir programda Ferrari katilan kisilere "ankete katilan kisilerin yüzde 70'inin migren

hastalarinin yaptigi çesitli resimleri gerçekten Picasso'nun eserleri oldugunu düsündüklerini" söyledi. (Kaynak: Georgina Kenyon, brain.com)

VKV Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölümü doktorlarindan, Dr. Ari Boyaciyan’a göre migren toplumda görülen en sik basagrisi türlerinden biri. Degisik çalismalarda farkli rakamlar çikmasina ragmen yaklasik olarak toplumda yüzde 10 - 15 civarinda kiside ortaya çikabilmektedir. Migren esas olarak beyinde hücresel düzeyde fonksiyonel bir bozukluktan kaynaklanir. Bu bozukluk belli bir süre devam ettikten sonra dönemini tamamlar ve iz birakmadan düzelir. Migrenin süresi klasik olarak 3-72 saat civarinda olmaktadir. Aslinda beyinde hücresel düzeyde bir bozukluk baslamakta. Bu bozuklugun neticesinde beyin damarlari ve beynin etrafini saran zarlar etkilenmekte. Bunu neticesinde de siddetli zonklayici agri ortaya çikmaktadir. Çogu zaman agrinin bir periyod halinde gelisen bir hastalik zaman zaman agri disindaki belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.

Migren genel olarak klinik planda aurali migren ve aurasiz migren olarak ayrilmaktadir. Bunun disinda daha nadir görülen oftalmik migren, hemiplejik migren, komplike migren gibi türleri de vardir

Migrenin belirtileri ve sebepleri neler?

En önde gelen belirti zonklayici basagrisidir. Bunu genellikle bulanti ve kusma eslik eder. Es zamanli olarak ses ve isik hassasiyeti, koku hassasiyeti ve bu ana belirtilerle birlikte ikincil olarak gelisen otonomik bozukluk belirtileri gelisir. Uyku hali, açlik hissi, esneme, gaz birikim, gegirme, basdönmesi. Öncül veya eslik eden belirtilerden olabilir.

Migrenin temel olarak sebebi bilinmemektedir. Ancak yukarida sözü edilen pesisira bozukluklarni birbirini tetikledigi bilinmektedir. Baslangiç hücresel düzeydeki mekanizmalarla olmaktadir. Bu düzeyde biriken bazi inflamatuar maddeler baska reaksiyonlari tetiklemekte. Beyin hücrelerinin ve bazen de kan damarlarinin islevleri bozulabilmektedir. Bütün bunlari izleyerekde genellikle basagrisi ortaya çikmaktadir.

Migrene nasil tani konur?

Basagrisi genel bir baslik oldugu için bunu alt gruplarindan biri migren olmaktadir. Basagrisi büyük basligi altinda migren disinda bir çok hastalik vardir. Örnegin küme tipi basagrisi, dolasim bozukluklari, beyin tümörleri, beyin kanamalarinda basagrisi büyük basligi altinda irdelenebilecek hastaliklardandir.

Migrene tani genellikle öykü özelliklerine dayanilarak konur. Çünkü atak sirasinda yapilabilecek bazi özel laboratuvar tetkikleri disinda migren hastaliginin ortaya koyabilecek bir tetkik yoktur. Çogu zaman olmayana ergi yöntemiyle diger hastaliklar dislanmak yöntemiyle tani konur.

Migren, hastalarin yasamlarini nasil etkiler?

Migren aslinda önemli bir toplumsal sorundur. Migren hastaliginin neden oldugu is gücü ve üretim kaybi yüksek oranlardadir. Hastanin kendisi açisindan da yogun agrili ve diger ek belirtilerin oldugu dönemler yogun sikinti verici düzeydedir ve çogu zaman yatarak istirahati gerektirir.

Migren ataklari yukarida anlatilan mekanizma ile ortaya çikar. Aurali migrende genel olarak 1 saat civarinda süren öncül belirti olup, bunu izleyen basagrisi gelisir. Aurasiz migrende ise genellikle öncül belirti ortaya çikmaz ve basagrisi daha uzun sürer. Migren ataklarinin sikligi ve siddeti hastadan hastaya büyük degiskenlik gösterebilecegi gibi ayni kiside degisik dönemlerde siklik ve siddet degiskenlikleri görülebilir. Hayat boyu ancak

birkaç kez migren tipi agrisi olan insanlar oldugu gibi hemen hergün migren agrisi ile yasamak zorunda kalan olgularla vardir. Migren agrisi sirasinda kisi genellikle sessiz ve karanlik bir ortamda yatmayi tercih eder. Atak döneminde oldugu için bu dönemi kirmakta kullanilan ilaç uygulamalari yardimci olur.

Migren nasil tedavi edilir?

Migren tedavisi asil olarak iki baslikla irdelenebilir. - Atak tedavisi: Siddetli agri sirasinda uygulanacak ilaçlar ve yardimci yöntemler, - Agri olmaksizin uygulanan agriyi önleyici ilaçlar ve yöntemler (koruyucu tedavi)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası