Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK SORUNUNUZ OLMADIGI HALDE MERDIVEN ÇIKAMIYORSANIZ DOGRU NEFES ALMAYI BILMIYOR OLABILIRSINIZ

Yokus çikarken nefesiniz yetmiyorsa... Merdiven çikarken zorlaniyorsaniz… Uzun yürüyüslerde çabuk yoruluyorsaniz ya da konusmaci oldugunuz toplantilarda solunum kontrolünüzü saglayamiyorsaniz bu durum dogru nefes almayi bilmediginiz ve uzman yardimi almaniz gerektigi anlamina gelebilir.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nde uzman solunum fizyoterapistleri tarafindan uygulanan programlar sayesinde; tanisi konulmus hastaliklar,ameliyat öncesi ve sonrasi akciger kapasitesi yetersiz olan hastalar veya hiçbir hastalik tanisi olmayan fakat dogru nefes alip verme gereksinimi duyan bireylerin günlük yasam aktivitesini gerçeklestirirken, ideal kapasitesini kullanmasini saglayarak yasamlarina kalite katilmasi amaçlaniyor.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Uzman Solunum Fizyoterapisti Seniha Avcil Ugurlu, “Dogru nefes almanin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Dogru nefes alma Dünya Saglik Örgütü'nün standartlarina göre:

Cigerler dakikada 4 ile 6 litre arasinda hava ile dolar. Nefes alip verirken gögüs yerine diyaframi hareket ettirmek gerekir çünkü diyaframin kullanilmasi her seferinde daha fazla hava teneffüs etmemizi saglar. Ayrica diyaframin hareket etmesi, karin bölgesindeki organlara masaj etkisi yaparak, gögüs ve karin boslugundaki basinç farkliligini ortadan kaldirir. Mide ve safra kesesinin yukari hareketini engelleyerek, reflüyü (mide suyunun yemek borusuna ve daha yukarilara çikmasi) ve çesitli safra kesesi hastaliklarina iyi gelmektedir. Solunumu agiz yerine burundan yapmak havanin isinarak, nemlenerek ve temizlenerek bronslara gitmesini saglar, agizdan nefes almak ise nazal bölgede ve bronslarda (yani solunum yollarinda) istenmeyen mukozali salgilara yol açabilir.

Dogru nefes alip veremeyen insanlar karbondioksite daha duyarlidir; karbondioksitli ortamlarda daha sik ve kisa nefes alip verirler. Düzenli solunum yapan insanlar ise karbondioksitli ortamlarda, heyecan ve stres sirasinda daha normal tepkiler verirler, kirmizi kan hücreleri oksijeni organlara daha kolay tasir.

Akciger problemi olmayan ancak dogru nefes alip vermeyi bilmedigi için akciger kapasitesi az olan bireyler günlük yasam aktivitelerinde, merdiven inip çikarken, tekrar gerektiren aktivitelerde, konferanslarda sunum yaparken, solunum kontrolünü saglayamadiklari için nefeslerinin yetmediginden bahsederler ve bu tip yakinmalari nedeniyle pulmoner rehabilitasyon ünitemize basvuranlar için ilk hedefimiz solunum teknigini degerlendirmek ve ögretmektir. Sonrasinda aktiviteler esnasinda heyecanini ve stresini baskilama solunum kalitesiyle mümkün kilinmaktadir. Örnegin; yürürken, merdiven inip çikarken ne sekilde nefes alip vermesi gerektigini bilmesi kisinin çabuk yorulmasina engel olarak hareketsiz kalmayi tercih etmelerine ve kondüsyon kaybina engel olmaktadir.

Tedavide is yapma kapasitesini ve günlük yasam aktivite toleransini artirmak zorunludur. Bu nedenle hastalar kendine bakim, mesleki özellikler, bos vakit ilgileri, üst extremite kas kuvveti, eklem hareketleri, psikososyal statü ve emosyonel statü gibi özellikler yönü ile de degerlendirilmelidir.

DOGRU NEFES IÇIN;

-Hastanin her zaman aktif olmasini isteriz.

-Kuvvetlendirmeyi tolere ediyorsa ileri teknikleri deneriz.

-Dikkatleri azaldigi ve hareketsiz olduklari için hastalara reaksiyon zamanini kisaltmak amaciyla koordinasyon ve ince motor aktiviteleri artirici egzersizler veririz.

-Is toleransini artirmak için fonksiyonlar çalistirilir.

-Enerji koruma teknikleri ögretilir. Bulasik yikarken oturup önkollarini tezgaha dayamak gibi...

-Merdiven inip çikarken gerekli destegin nasil saglanacaginin ögretilmesi ve gerekirse O2 destegi.

Biz Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitemizde bu programlari uygulayarak hastalarimiza ‘’pulmoner yasam hareketle baslar, hareketle biter’’ bilincini kazandiriyoruz.

DOGRU NEFES ALMAYI SADECE UZMANINDAN ÖGRENEBILIRSINIZ

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Uzman Solunum Fizyoterapisti Tugba Senyurt Gedik , “Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Son zamanlarda birçok kisi nefes terapisi adi altinda solunum egzersizleri vermeye baslamistir. Solunum fizyoterapistlerinin uzmanlik alanina giren solunum fizyoterapisinin ve solunum egzersizlerinin, fizyoterapi egitimi almayan bu kisiler tarafindan yapilmasini bireylerin sagligi açisindan uygun ve etik bulmuyoruz. Lisans diplomasi gerektiren ve anatomi bilgisi olmayan kisilerin uyguladigi bu tarz egitim programlarindan uzak durulmasini tavsiye ediyoruz. Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde Solunum Fizyoterapistlerinden bu konuda bilgi ve destek almaniz mümkündür. Mutlaka bu sikayetlerde basvurulan kisilerin solunum fizyoterapisi uzmani olmasina dikkat edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası