Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGININ YOLU DIS SAGLIGINDAN MI GEÇIYOR?

Kalbiniz için saglikli bir biçimde besleniyor ve düzenli spor yapiyor olabilirsiniz. Ama dis hekiminizi son zamanlarda hiç ziyaret ettiniz mi? Zira dislerinizin ve dis etlerinizin durumu, diger saglik aliskanliklarinizdan bagimsiz olarak kalp ve damar sagliginizi etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, yaygin bir problem olan diseti (periodontal) hastaliktir. Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Özge Sönmez ve Pediyatrik Kardiyoloji Uzmani Dr. Resmiye Besikçi, dis sagligi ve kalp sagligi arasindaki iliskiyi anlatti.

28 Ekim 2008, Istanbul - Diseti hastaliklari (Periodontal) ve kalp hastaliklari arasinda dogrudan bir iliski oldugu henüz kesin olarak kanitlanmasa da hekimler, agiz sagligi ile kalp-damar sagligi arasinda önemli bir bag olduguna inanmaktadirlar. Nitekim Centers for Disease Control and Prevention tarafindan yürütülen ve “Stroke” dergisinde yayinlanan bir epidemiyolojik çalismada, ileri derecede dis kaybi ile kalp krizi ve inme arasinda bir iliski bulundu.

Periodontal hastalik, plak birikmesi ile olusan kronik diseti enfeksiyonudur. Nüfusun çogunlugunda periodontal hastaligin basit bir sekli olan ve disetlerinin kizarmasi ile iltihaplanma ortaya çikar. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse bir süre sonra “periodontitis” hastaligina (dislerin birbiri üzerine kapatildiginda çok siddetli agri duyulmasi) dönüsebilir.

Bu durumun, plak birikiminin arttigi ve plaktaki bakterilerin ortaya çikardigi toksinlerin bagisiklik sistemini uyarmasi sonucu iltihabi yanit olusturmasiyla ortaya çiktigini vurgulayan Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Özge Sönmez söyle devam ediyor: “Enfeksiyona karsi savasmak için, vücut disetlerini beyaz kan hücreleri ile bombardimana tabii tutar. Bakterilerden çikan toksinler beyaz kan hücrelerinden çikan maddeler, disleri yerinde tutan destekleyici dokularin ve kemigin yikimina neden olur. Sonuç dislerin kaybidir.”

Periodontal bakteriler ve bunlarin olusturdugu toksinler damar sagligi üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilir. Simdilik, kalp hastaliklari ve periodontal hastalik arasindaki iliskiyi gösteren deliller büyük çapli klinik deneylerle kanitlanmamistir. Büyük çapli kinik deneyler, sebep ve sonuç iliskisinin ortaya konmasinda önemli bir altin standarttir.

“Dis sagligi, dogumsal kalp hastaligi olanlarda önem kazaniyor”

Dis sagligi genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle dogumsal kalp hastaligi olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsizligi olan eriskinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadir. Çürük dislere yapilacak olan müdahale sirasinda olusacak bakteriyemi, "endokardit" adini verdigimiz kalp ve damarlarin iç yüzeyini örten tabakanin enfeksiyonuna neden olabilir.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Pediyatrik Kardiyoloji Uzmani Dr. Resmiye Besikçi bu konuda sunlari söylüyor: “Endokardit, uzun süreli hastanede yatarak antibiyotik tedavisi gerektiren ve ölüm riski tasiyan son derece ciddi bir klinik tablodur. Dis sagligina dikkat edilmedigi takdirde olusan çürük dislerin dolgu ya da çekimi sirasinda hatta bazen sadece dis firçalama sirasindaki olusan kanamalarla kan dolasimina karisan enfeksiyon etkenleri kalpteki sorunlu bölgeye ulasip burada çogalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabilirler.”

Endokardit adi verilen bu tehlikeli klinik tablodan korunmak için riskli kabul edilen kalp hastaligi olan bireylere dis tedavileri öncesinde enfeksiyondan koruyucu antibiyotik verilmektedir. Ancak elbetteki en ideali agiz ve dis bakiminin çok iyi yapilip dis çürümelerinin ve diseti hastaliklarinin önlenmesidir. Bu nedenle endokardit riski tasiyan (Kalp ameliyati geçirmis olsun ya da olmasin) dogustan kalp hastaligi olan çocuklara ve kalp kapak hastaligi bulunan (özellikle de yapay kalp kapagi takilan) eriskinlere agiz ve dis bakiminin kalp sagliklari açisindan da ne kadar önemli oldugu anlatilmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası