Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlar Arasi Savas

Ondokuz Mayis Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi'nde ögretim üyeleri arasindaki çekisme skandalla sonuçlandi.

Agiz, Çene Hastaliklari ve Cerrahisi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Melahat Toller, Yrd. Doç. Dr. Alper Alkan baskanligindaki ekibin kendisinden izinsiz ameliyat yapmasina sinirlenince, ameliyathaneyi basip aletleri toplayip götürdü. Ameliyat güçlükle tamamlanabildi.

Dis Hekimligi Fakültesi'nde 14 Mayis'ta meydana gelen ameliyat skandali söyle gerçeklesti: Samsun 100. Yil Lisesi birinci sinif ögrencisi 16 yasindaki Ercan Baki'ye dogustan alt damak darligi teshisi konuldu. Dislerin çarpik büyümesini engellemek için Baki'nin çene yapisinin genisletilmesi amaciyla ameliyat edilmesine karar verildi. Dr. Alper Alkan, lokal anesteziyle yapilacak ameliyatta kullanilmak üzere Prof. Melahat Toller'den ameliyatta büyük önem tasiyan ve çenenin açilmasinda kullanilacak Stryker (testere) aletini yaziyla istedi. Ancak Prof. Toller, aleti vermedi. Alkan yine de Baki'yi ameliyata almaya karar verdi.

Alkan baskanliginda, Yrd. Doç. Dr. Murat Metin, asistanlar Ismail Sener, Bora Özden, Cihan Bereket, Burcu Bas, hemsire Gönül Yilmaz ve Sami Soysal'dan olusan ekiple Baki ameliyata alindi. Bunu duyan Prof. Toller, ameliyathaneyi basarak kemik kesilmesinde kullanilan osteotom (kemik testeresi) setindeki çesitli boylarda dört aleti toplayip gitti. Saskina dönen doktorlar, Toller'in almayi unuttugu setin en küçük parçasi olan ve çene genisletmede kullanilan 'çizil' aletiyle ameliyati güçlükle tamamladi.

Olayi ekipteki görevlilerle birlikte 'Ameliyathane Defteri'ne rapor eden Dr. Alkan, Dis Hekimligi Fakültesi Dekanligi'na, Ondokuzmayis Üniversitesi Rektörlügü'ne ve YÖK'e dilekçe yazarak Prof. Melahat Toller'i sikâyet etti.

Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Hülya Köprülü, olayla ilgili her iki tarafin savunmalarinin alindigini belirterek, sunlari söyledi: "Ifadeleri inceledim ve rektörlüge gönderdim. Ifadeler burada da incelenecek.

Ayrica olayin sorusturulmasi için bir profesör görevlendirilecek. Iki türlü sorusturma olacak. Birincisi yetersiz aletlerle ve izinsiz ameliyat yapan doktorlar hakkinda, ikincisi ameliyat odasina girip aletleri alan Prof. Toller hakkinda." Prof. Toller ile Dr. Alkan ise konuyla ilgili konusmadi.

Lokal anestezi yapildigi için ameliyat sirasinda yasananlara tanik olan Ercan Baki ise, oldukça korktugunu söyledi. Baki, "Çenem uyusturulduktan sonra ameliyat basladi. Birden kapi açildi ve profesör ameliyat malzemelerini alip gitti. Kendisi normal giysileriyle ameliyat odasina girmisti. Dolayisiyla mikrop kapabilirdim" dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası