Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Annemle yoga yapiyorum’

Anneler ve bebekleri, yeni bir yoga ile tanisiyor: ‘Annem ve Ben’ Yoga Programi.

15 Kasim’da Memorial Hastanesi’nde start alacak olan program, her hafta cumartesi günü bir saat olarak uygulanacak. Yoga Uzmani Dr. Neslihan Iskit tarafindan gerçeklestirilecek olan Annem ve Ben yoga programi, Türkiye’de bir ilk.

Dogum gerçeklesti… Artik bebeginiz kucaginizda… Size fiziksel ve duygusal meydan okuyan bir misafirle karsi karsiyasiniz. Çaresiz ve ürkeksiniz…

Kadin, anne olunca her sey bir anda degisiyor…Bedeni, görevleri, öncelikleri…Bebeginin rahati ugruna anne kendi ihtiyaçlarini kolayca kenara koyuyor. Fiziksel olarak iyilesmeye ihtiyaci olsa da öncelikle bebeginden sorumlu oluyor. Bu durumla basa çikmak için ve zihinle ilgili strese en mükemmel çare, bir yoga sinifina katilmak.

Türkiye’de ilk kez bir anneyi bebegi ile ilgili yersiz kaygilarindan arindirmak ve berrak düsünmesini saglamak için , bir araya getiren yoga programi gerçeklesiyor. Memorial Hastanesi’nde 15 Kasim’da baslayacak olan ‘Annem ve Ben’ yoga programi, annenin bebegi ile temasini güçlendirirken, bebegin de sakinlesmesine yardimci olacak. Annem ve Ben yoga programi, her hafta cumartesi günü 15.00-16.00 saatleri arasinda uygulanacak.

Memorial Hastanesi’ndeki ‘Annem ve Ben’ yoga programini gerçeklestirecek olan Yoga Uzmani Dr. Neslihan Iskit, bebegin dogdugu andan itibaren annesi ile yoga programina katilmasinin ruh ve beden sagligi açisindan önemini anlatti.

Dogumdan sonra yoga yapmak anne ve bebek arasindaki sevgi bagini güçlendirir

Dogum sonrasi, doguma hazirlik kadar önemli bir süreçtir. Yeni dogani dünyaya tanistirirken, ayni zamanda hizla yenilenmeli ve hamilelik döneminde vücutta olusan degisiklikleri eski haline getirmek için hamilelik sonrasi yoga programlari önem kazanmaktadir. Anne, bebegin ‘kirki’ çikincaya kadar mümkün oldugunca bebegine yakin kalmali ve bebek ile aralarinda ömür boyu kalacak köprülerin temellerini attiktan sonra yoga programlarina baslamalidir. Yoga programinda uygulanan

duruslar ile durus bozukluklari düzelir, karin kaslari ve rahim de hizla eski haline döner. Anne, eski formunu kazanmak için ilk adimlari atar. Nefes çalismalari, daha huzurlu, dayanikli ve sabirli olmayi saglar. Anne bebegi ile ilgili yersiz kaygilarindan arinir, daha berrak düsünebilir. Anne bebek arasindaki sevgi bagi güçlenir. Annenin zaman zaman bebegi ile birlikte yapacagi yoga duruslari, bebegin anneye besledigi güven duygusunun gelismesine ve birlikte hosça vakit geçirilmesine yardimci olur.

Yoga, anne ve bebege huzur verir

Anne ve bebek… Dogum yaptiniz, bebeginizle tanistiniz… Çaresiz ve ürkeksiniz. Iste bu noktada yoga, bebeginizle ilk tanisma evrenizde size yardimci olacak. Öncelikle dogumdan sonra kadin hizli bir toparlanma dönemine girer. Yoga, omurgadaki degisikliklerin ve karin kaslarinin eski halini almasi, rahmin yeniden küçülmesi ve toparlanmasi sürecini kisaltarak bu periyotta aktif bir rol oynar.

Bu arada annenin bebegini de yoga yaparken yaninda tasimasi, onunla bazi hareketleri paylasmasi, nefesini sakinlestirirken onun yaninda olmasi, bu huzurun bebege de yansimasi hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

Yoga programlarina hayatin her döneminde devam edilmeli

Bir annenin bebegi ile paylasacagi yoga dönemi yaklasik 16 hafta kadar sürer. Ama bu dönem uzun tutulabilir ya da kisaltilabilir. Bu, tamamen bebegin yoga ile ne kadar eglendigine ne kadar iyi vakit geçirdigine bagli oldugu gibi, annenin de beden fonksiyonlarini geri kazanma sürecine baglidir. Çocugun beden dilini dinlemek ve ona göre hareket etmek çok önemlidir. Anne yoga yapmaya devam etmek ve bunun faydalarinin bedeninde kalmasini isterse kendi basina saglikli kisilerin gittigi yoga merkezlerine devam edebilir. Ayni sekilde ögrendigi hareketleri evde, istedigi sekilde ve nefesini mutlaka dogru kullanarak yoga duruslarini yapabilir. Çocuklar için ise baslayacak yeni dönem 3 yas ve üstüdür. Çocuk 3 yasindan sonra eger anaokuluna gidiyorsa anaokulunda veya daha büyüdügünde ilkokulda yoga yapmaya, çocuk yogasi programi ile devam edebilir.

Dogum sonrasi psikolojisi nedir?

Dogumdan sonraki ilk ay annenin sihhat ve kuvvetini geri kazanma ve yeni hayatina ve kimligine intibak zamanidir. Pelvis taban kaslari dogum sirasinda önemli ölçüde gerilmis ve hatta yükü tasiyabilmek için kesilmis veya yirtilmis olabilir. Rahim ilk birkaç günde oldukça küçülür, fakat onun hamilelik öncesi ölçülerine dönmesi daha uzun bir süre alir ve iç organlari da uzunca bir süre yer degisikliginin ardindan eski haline döner. Eger sezaryen ile dogum olduysa, Pelvis tabani bozulmamistir, fakat büyük bir karin ameliyati oldugundan iyilesmesi aylar alir.

Yeni dogum yapmis bir anne için dogum sonrasi periyodun belki de en sasirtici (ve muhtemelen hayal kirici) yönü hala 4-5 aylik hamile gibi görünmesidir. Bebek ve dogum sonrasi ile birlikte ilk 10 kiloyu derhal kaybeder. Dogumdan sonra bir veya ikinci haftada, hala sisteminde epey miktarda ekstra sivi vardir ki onlar yavasça disari atilacaktir veya yeniden vücut tarafindan emilecektir. Dokuz ay gerilmenin ardindan karni ve bel etrafindaki derisi gevsektir.

Yeni anneler ilk haftalar bebeginin bakimini ögrendiginden ve anne rolüne uyum saglamaya çalistigindan çok duygusal olabilir. Bu yogun sorumluluk, sistemde halen mevcut olan hormonlarla birleserek (ve eger anne bebegini kendi sütü ile besliyorsa hormonlar aylarca kalir) ruh durumunda sallantiya hatta depresyona yol açabilir. (Dogum sonrasi depresyonu)

Iste bu nedenle özelliklle hamilelik sonrasi yapilan yoga, bu sikintili dönemin huzur ve saglikli geçmesine yardimci olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası