Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE ASIRI BESLENME, YETERSIZ BESLENME KADAR ZARAR VERIR

Beslenmenin en önemli oldugu dönemlerden biri olan gebelikte, annenin fizyolojik gereksinimleri karsilanirken bebegin gelisimi için de enerji ve besin ögelerinin tam olarak karsilanmasi gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu Dyt. Ayse Korkmaz gebelikte asiri beslenmenin, yetersiz beslenme kadar zarar verdigi konusunda anne adaylarini uyariyor.

Çocuklarin saglikli olarak dünyaya gelmesi için, annelerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeterli ve dengeli beslenmesi, sagligini korumasi gerekir. Gebelikte asiri beslenmenin, yetersiz beslenme kadar zarar verdigi de unutulmamalidir. Amaç annenin fizyolojik gereksinimlerini karsilayarak besin ögelerini dengede tutmak, fetusun normal büyümesini ve salgilanan sütün gerektirdigi enerji ve besin ögelerini tam olarak karsilamaktir. Gebeliginiz boyunca beslenmeniz dogacak bebeginizin sagligi, büyümesi ve gelisiminin yeterliligi ile dogrudan ilgilidir. VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu Dyt. Ayse Korkmaz gebelikte beslenmeyle ilgili bilgiler veriyor.

Gebelikte kilo artisi

Gebelikte enerji ve besin ögeleri gereksinimi artar. Artis miktari annenin fizyolojik durumuna, yasadigi iklime, isiya, beslenme ve fiziksel aktivite durumuna bagli olarak degisir.

Gebe kalmadan önce sisman olan kisilerde bazi sorunlar ortaya çikabilir.

Hipertansiyon
Seker hastaligi (Gestasyonel Diyabet)
Kalp - damar hastaliklari
Dogumun zor olmasi, vb.

Gebelikte kilo artisinin izlenmesi önemlidir. Gebelik öncesi kilo artisi, fizyolojik farkliliklara ve beslenme durumuna bagli olarak degisebilir

Enerji ve besin ögeleri gereksinimi

Enerji

Gebelik döneminde günlük enerjinin yeterli miktarda alinmasi çok önemlidir. Çünkü anne adayinin kendi vücut fonksiyonlari ve bebegin gelismesi için gereken enerjiyi almasi gerekir.

Protein

Günlük enerjinin yüzde 12 - 15’i proteinlerden saglanmalidir. Alinan proteinlerin yüzde 60’i biyolojik degeri yüksek olan besinlerden alinmalidir. Hayvansal kaynakli proteinlerin vücut tarafindan kullanilabilirligi bitkisel kaynakli proteinlerden daha yüksektir.

Yag

Günlük alinmasi gereken enerjinin yüzde 25 - 30’unu yag olusturmalidir. Özellikle doymamis yag asitleri içeren bitkisel yaglar tercih edilmelidir.

Karbonhidrat

Günlük alinan enerjinin ortalama yüzde 55 - 60’ini karbonhidratlar olusturmalidir. Tüketilen karbonhidratin cinsi kadar miktarinin da çok önemli oldugu unutulmamalidir. Basit karbonhidrat olarak nitelendirilen seker, tatlilar, bal, vb. besinlerin asiri tüketiminden uzak durulmali, bunlarin yerine kaliteli karbonhidrat besinlerini tüketmeye özen gösterilmelidir.

Gebelikte görülen, beslenmeye bagli saglik sorunlari

Anemi

Anemi, ülkemizdeki önemli saglik sorunlarindan biridir. Özellikle demir ve folik asit yetersizligine bagli olarak olusan türleri daha sik görülür. Bu hastaliktan uzak durmak için iyi beslenmek önemlidir. C vitamini demir emilimini artiran bir vitamindir. Yemeklerle birlikte C vitamini yönünden zengin gidalar alinmalidir.

Kemik dokusunun zarar görmesi(Osteomalasia)

Anne adayi, kemik dokusunun yapisi ve sagligi için gerekli olan kalsiyum, fosfor gibi mineralleri tüketmezse, ayrica D vitamini kaynagi olan günes isigindan yararlanamazsa, kemiklerden kalsiyum ve fosfor çekilir. Bunun sonucu olarak da kemik dokusu bozulur.

Toksemi

Yetersiz ve dengesiz beslenen kadinlarda protein kaybina bagli olarak, özellikle bacaklarda ödem olusmaya baslar. Bu duruma gebelik toksemisi denir. Anne adayinin protein, vitamin ve mineraller yönünden zengin, tuzsuz bir diyet uygulamasi gerekebilir.

Kabizlik

Günlük beslenmede posali yiyeceklerin ve sivinin yeterince tüketilmemesi, dengesiz beslenme ve hareket azligi gibi nedenlerin yani sira, bazi gebelik hormonlarinin bagirsak hareketlerini azaltici etkileri ile de gebelikte kabizlik görülebilir. Bu durumda anne adayi, özellike posa açisindan zengin olan gidalari yeterli miktarda tüketmeli fakat asiriya kaçmamalidir. Asiri posa alimi bazi vitaminlerin ve minerallerin emilimini azaltici etki yaratabilir.

Emzirme döneminde beslenmenin önemi

Emzirme döneminde salgilanan süt, annenin aldigi besinlerle saglanir. Süt için gerekli olan besinler, annenin kendi gereksinimine ek sayilmalidir. Bu nedenle emzirme döneminde:

Annenin besin depolarini dengede tutarak sagligini korumasi,

Salgilanan sütün yeterliligini ve verimliligini artirmasi, dolayisiyla bebegin normal büyüme ve gelismesini saglamasi gerekir.

Emzirme döneminde anne, pek çok besine daha fazla gereksinim duyar. Bu gereksinimin karsilanmasi, süt salgisinin verimliligi kadar annenin sagligi için de önemlidir. Emziren annenin enerji ihtiyacinin yaninda özellikle protein, kalsiyum, demir ve sivi gereksinimi de artar. Emzirme döneminin ilk günlerinde sütün artmasi için annenin iyi beslenmesi, stresten uzak ve iyi dinlenmis olmasi, bebegini sik araliklarla emzirmesi gerekir.

Emzirme döneminin ilk aylarinda bebekte yasanan gaz veya ileri aylarda görülebilecek alerji sikayetleri, sik görülen rahatsizliklarin basinda gelir. Bu sorunlarin, annenin aldigi besinlerle yakindan iliskisi olabilir. Böyle durumlarda gaz yapan besinin yerine esdegerde olan baska bir besin alinabilir. (Örnegin asitli bir meyve rahatsizliga sebep oluyorsa, asitsiz bir meyveyi tercih edebilirsiniz).

Öneriler

Gebelik ve emzirme döneminde kaliteli beslenmek çok önemlidir. Besin gruplari gün içinde yeterli ve dengeli sekilde alinmalidir.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyaci her iki dönem için de çok önemlidir. Örnegin kalsiyum ihtiyaci hem gebelikte hem de emzirme döneminde önem tasir. Yetersiz alimi sonucunda annenin kemiklerinden kalsiyum çekilmesi (osteomalasia) meydana gelebilir.

Gebeligin ilk üç ayinda anne adayinda mide bulantilari görülebilir. Bu dönemlerde çok fazla sivi ve yagli gidalar alinmamalidir. Kuru ve mideyi rahatlatacak tuzlu gidalar tüketilebilir.

Emzirme döneminde özellikle sivi tüketimine önem verilmelidir. Gün içinde yaklasik üç litre sivi tüketilebilir. Sivi olarak; su, taze sikilmis meyve sulari, komposto, çorbalar, vb. alinabilir.

Gaz problemi yasaniyorsa, özellikle rahatsizlik veren besinleri belirledikten sonra (örnegin yogurt, asitli meyve, kuru baklagiller, lahanagiller, vb.) onlarin yerine ayni degerde olan baska besinler tüketilebilir.

Tatli yemek istiyorsa, mutlaka besin degeri yüksek olan sütlü veya meyveli tatlilari tercih edilmelidir.

Dikkat!

Gebelik ve emzirme dönemi boyunca alkol ve sigara kullanmak sakincalidir. Çay ve kahve tüketilecekse, ögünlerle birlikte degil, ögün aralarinda açik olarak tüketilmelidir.

Emziren annelerin ayda iki kilogramdan fazla kaybetmesi sakincalidir. Unutmayin, anne sütü miktarinin yeterli olmasi ve sütünüzün kalitesi, bebeginiz için çok büyük önem tasir.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu
Dyt. Ayse Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası