Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS HASTALIKLARI KAPINIZI ÇALMADAN ÖNLEMINIZI ALIN

Havalarin birdenbire sogumasiyla birlikte kis hastaliklari yavas yavas ortaya çikiyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlari tehlikeli mi? Zatürreenin ilk belirtileri neler? Akut bronsit tedavi edilmez ise ne olur? Grip asisi ne zaman yapilmali? VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Uzmanlari kisi yatakta geçirmemek için uyarilarda bulunuyor.

GRIP “Neden her yil grip asisi olmaliyiz?”

Influenza virüsünün neden oldugu bir solunum yolu enfeksiyonudur. 3 tip influenza virüsü olup bu virüsler; A Tipi, B Tipi ve C Tipi olarak adlandirilmaktadir. A ve B Tipi virüsleri çok siddetli olmakla beraber; bu virüslerin yapilari sürekli degismekte ve her yil farkli tipleri ile belirebilmektedir. Vücudun dogal savunma sistemi, bu degisikliklere ayak uyduramadigi için grip asisi her yil tekrarlanmaktadir. Çok hafif olan C Tipi virüsler ise yakinmaya neden olmadigi gibi halk sagligini tehdit eden özelliklere de sahip degildir. Yaslilar ve kronik hastaligi olanlar ile bagisiklik sistemi zayif kisilerde hastalik ölümcül olabilmektedir.

Hastaligin belirtileri

Grip belirtileri, soguk alginliginda görülen belirtilerden daha siddetli olup; belirtiler aniden baslamaktadir.

Eriskinlerde belirtiler:

Yüksek ates
Öksürük
Bas, bogaz, vücut ve kas agrisi
Halsizlik

Çocuklarda belirtiler:

Okul çagi çocuklarindaki ve gençlerdeki yakinmalar, eriskinlerdekilere benzer ancak bebeklerde tani koymak zordur. Çünkü belirtiler, diger virüslerin neden oldugu enfeksiyonlar gibidir.

Hastaligin seyri

Iyilesme süreci 1-2 hafta içerisinde tamamlanir. Özellikle yaslilarda halsizlik, kuvvetsizlik gibi yakinmalar, iyilesmenin ardindan da uzun süre devam edebilir.

Hastaligin tedavisi

Etkili bir tedavi ile hastalik süresi kisaltilir ve yasam kalitesi artirilabilir.

Rahatlatici tedavi

Parasetamol, dekonjestan, antihistaminik kullanimi
Oral sivi ve beslenme destegi
Yatak istirahati

Hastaliktan korunma

En iyi korunma yöntemi grip asisi olup; en uygun uygulama zamani ekim basi ilâ kasim ortasindadir. Grip asisi, her yil tekrarlanmalidir.

Kimler grip asisi olmalidir?

50 yas ve üzerindekiler
Huzurevinde yasayan veya kronik bakim altindaki kisiler
Kalp ve akciger hastalari ile astim gibi kronik hastaligi olanlar
6 ay–18 yas arasinda uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar
Kronik hastalik nedeniyle son 1 yildir hastanede yatan veya tedavi görenler
HIV pozitif virüsü tasiyanlar

Kalabalik ortamlarda yasayan ögrenci ve askerler ile diger meslek gruplarindakiler

Hastaligin komplikasyonlari

Hastaligin en yaygin komplikasyonu, zatürre gelisimine neden olmasidir. Nefes darligi ve öksürükle birlikte gögüs agrisi görülmesi durumunda; ayrica sari-yesil renkte veya kanli bir sekilde balgam gelistiginde, mutlaka doktora danisilmalidir.

ZATÜRRE (PNÖMONI) “Önlem alinmadigi takdirde zatürre ölümcül olabilir!”

Akcigerdeki hava keselerinin iltihap ve sivi ile dolmasi neticesinde kana oksijen ulasamadigi için vücut hücreleri düzenli çalisamaz. Akcigerlerde ciddi bir enfeksiyona yol açmasi nedeniyle zatürre ölümcül sonuçlar dogurabilir.

Hastaligin nedenleri

Bakteriler, virüsler ve mikoplazmalar ile iltahaba sebep olan mikroplar
Mantar… vb. çesitli kimyasal maddeler

Hastaligin belirtileri

Ani ve siddetli ataklarla gelen kuru öksürük
Ates ve titreme
Bulanti ve kusma
Halsizlik

Hastaligin tedavisi

Genç, bagisiklik sistemi güçlü kisiler ile erken tani konulan vakalarda ayrica enfeksiyonun lokal oldugu kisilerde tedaviye yanit alinmaktadir. Doktorun önerisiyle uygun antibiyotik belirlenerek; hastaligin seyrine göre kullanilmaktadir. Iyi bir terleme ve gereken durumlarda oksijen alimi ile destek tedavisi saglanir. Yakinmalar, 7 ilâ 10 gün içerisinde azalsa da tamamen iyilesme saglanmasi haftalar sürebilir. Hastaligin tekrarini önlemek için yeterli sürede istirahat gerekmektedir.

AKUT BRONSIT “Akut bronsit tedavi edilmez ise zatürre gelisebilir!”

Bronsit, brons adi verilen hava yolarinda salgi artmasi ve diger degisimlikler ile ortaya çikan inflamasyondur. En sik rastlanan tipleri, akut ve kronik bronsittir. Akut bronsit hava yollarinin salgi zarlarinin yangisidir.

Hastaligin nedenleri

Akut bronsit çogunlukla bakteriler ve/veya virüslere bagli olarak ortaya çikmaktadir. Genellikle günlük aktiviteleri kisitlamayacak sekilde hafif seyreder ve tamamen geçer. Akut bronsit üst solunum yollarinin viral enfeksiyonlarindan ya da soguk alginligindan sonra ortaya çikar. Kronik sinüzit ve/veya alerjisi olan hastalarda da görülmekte olup; hastaligin ardindan zatürre gelisebilir.

Hastaligin belirtileri

Burun akintisi
Fenalik hissi
Titreme
Hafif ates
Kas agrisi
Bogaz agrisi
Baslangiçta kuru öksürük
Daha sonralari balgam çikarma

Hastaligin tanisi

Akut bronsit tanisi, hastaligin öyküsünün alinmasi ve fizik muayene ile koyulmaktadir ancak taniyi kesinlestirmek için asagidaki tetkikler de gerekebilir:

Akciger grafisi
Kan tahlilleri
Kandaki oksijen miktarinin ölçülmesi
Burun/bogaz salgisindan kültür
Akciger fonksiyon testleri

Hastaligin tedavisi

Tedavi; hastanin yasi, genel saglik durumu, tibbi geçmisi, ilaçlara karsi toleransi ile hastaligin diger hastaliklar üzerine olusabilecek etkisi göz önünde bulundurularak düzenlenmektedir. Akut bronsit çogunlukla virüs enfeksiyonlarina bagli olustugundan, antibiyotik tedavisi genellikle gereksiz olup; destek tedavisi yeterlidir.

Ates düsürücüler
Agri kesiciler
Öksürük suruplari
Sivi aliminin artmasi

SINÜZIT “Sinüzit bas agrisina neden olabilir ancak günlük yasamda karsilasilan bas agrilarinin küçük bir kismini sinüzitler olustur!”

Kafatasinin daha çok ön bölümüne bulunan içi hava dolu bosluklar olan sinüslerin görevlerini normal olarak yerine getirebilmesi için kanallarin açik, salgi yapisinin normal ve bunlari tasiyan tüylü hücrelerin de saglikli olmasi gerekmektedir. Sinüslerden biri, birkaçi ya da hepsinin iltihaplanmasi durumunda da sinüzit olusmaktadir.

Hastaligin belirtileri

Yüzde agri
Burun tikanikligi
Iltihapli akinti
Koku alma bozuklugu
Agiz kokusu
Dislerde agri
Öksürük
Ates ve halsizlik

Bu belirtilerin hepsi ile her zaman karsilasilmayabilir.

Sinüziti diger hastaliklardan ayiran belirtiler

Sinüzit nadir olarak bronsit ile bir arada görünebilir. Hastalar, burun ve sinüslerdeki dolgunluk ve tikaniklikta oldugu gibi bas agrisini da sinüzit olarak yorumlayabilmektedir. Günlük yasamda karsilasilan bas agrilarinin aslinda küçük bir kismini sinüzitler olusturmaktadir. Sinüzite bagli bas agrilari, tipik olarak soguk algiligi ile burun tikanikliginin arkasindan gelmektedir. Sinüzitte daha çok alin, göz çevresi ve yüzde agri olusmakta ve agri yere egilmekle birlikte artmaktadir. Sinüzitte, migrende oldugu gibi bulanti olusmamakta ve agri krizler halinde gelmemektedir.

Sinüzitte burun akintisi, hem yapiskan hem de iltihap nedeniyle sarimsi yesil renkte olabilir. Alerjik burun hastaliklarinda ise akinti, bol miktarda ve su gibidir. Sinüzit nadiren komsu oldugu göz ve beyinde enfeksiyonlara neden olabilir.

Hastaligin nedenleri

Koruyucu mekanizmalarin bozulmasi sonucu sinüzit olusmaktadir. Bu mekanizmalarin en önemlisi tüylü hücrelerin yaptigi temizliktir. Hücrelerin çalismasi daha çok soguk alginligi denilen virüslerle bulasan hastaliklar sirasinda bozulmakta; bu esnada ayrica sinüslerin içini döseyen örtü de kalinlasmaktadir. Bu durum, sinüslerin burunla baglantisini saglayan kanallarin tikanmasina yol açmaktadir. Tikanikligin ardindan bakteriler sinüs içerisinde çogalarak, sinüzite neden olmaktadir. Her zaman bakteriler ile olusmayan hastaliga, virüsler ve mantarlar da neden olabilmektedir.

Sinüzitin sik görüldügü durumlar:

Siklikla soguk algiligi geçirenlerde
Polipleri olanlarda
Sigara kullananlarda
Alerjisi olanlarda
Salgi yapisi çok yapiskan olanlarda
Septumlarda (Burun orta bölmesinin, sinüs kanallarinin oldugu yerlerde çikinti yapmasi)
Hava kirliliginde

Soguk alginligi bulgulari olmayan tek tarafli sinüzitlerin, dis hastaliklari ile dis çekiminden kaynaklanma olasiligini akla getirmektedir. Basit bir soguk alginliginda görülen sikâyetler ortalama 1 hafta sürmektedir. Bu süreden sonra devam eden sikâyetler, doktora basvurmayi ve sinüzit tedavisini gerektirmektedir.

Hastaligin tanisi

Özel durumlarda sinüs kanallarindan gelen akinti, bakteri arastirmasi için laboratuvara gönderilebilir. Sikâyetlerin 2 ay kadar devam etmesi veya sik sik tekrarlanmasi durumunda ise kronik sinüzit söz konusudur. Bu durumda sinüslerin yapisini ve hastalik nedenlerini ayrintili olarak görebilmek için bilgisayarli tomografi tetkiki yaptirilmalidir.

Hastaligin tedavisi

Sinüzit tedavisinde; sinüslerin havalanmasini kolaylastiran dekonjestanlar (tablet, süspansiyon ve burun damlasi seklinde) ile antibiyotikler kullanilmaktadir. Eger belirlenen durumun ilaçlarla tedavisi mümkün olmayacaksa; cerrahi tedavi önerilmektedir. Son zamanlarda yaygin olarak kullanilan Fnksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS), kronik sinüzitlerin tedavisinde eskiye oranla daha basarili sonuçlar elde edilmektedir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
Gögüs Hastaliklari Bölümü
Prof. Dr. Levent Tabak
Dr. Elif Altug Kolsuk
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası