Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HALSIZLIGINIZIN NEDENI KANSIZLIK OLABILIR

Gün içerisinde çok is yapmadan yoruluyor, kendinizi halsiz hissediyor; bas dönmesi, çarpinti, üsüme hissi ve istahsizlik sikayetlerinden yakiniyorsaniz bu bulgularinizin nedeni kansizlik olabilir. Demir, folik asit ve B12 vitamini eksikligine bagli olarak görülebilen kansizlik yani anemi hastaligi tedavi edilmedigi takdirde çok daha büyük sorunlara yol açiyor. Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Kansizlik ve tedavi yöntemleri” hakkinda bilgi verdi.

Kansizlik (anemi) kandaki hemoglobin miktarinin yas ve cinsiyete göre kabul edilen degerlerin altinda olmasidir. Bu degerler eriskin erkeklerde 13.5 g/dl, kadinlarda 12 g/dl nin alti kabul edilir. Kansizligin nedenleri ya kemik iliginde kan yapimi (alyuvar, hemoglobin) azalmistir veya çesitli nedenlere bagli olarak kan kaybi artmistir. Kan yapimi azalmasinin en sik nedenleri ise demir eksikligi, folik asit eksikligi ve vitamin B12 eksikligidir.

Kansiz kisilerde görülebilecek belirtileri

Yorgunluk, halsizlik,
Bas dönmesi,
Çabuk yorulma
Solukluk
Çalisma kapasitesinde azalma
Istahsizlik, bazen bulanti
Çarpinti
Nefes darligi
Üsüme hissi
Saçlarda dökülme
Konsantrasyon bozuklugudur.

Kansizligin yol açtigi sorunlar

Hamile bayanlarda;

Bebek ölümleri artabilir.
Düsük kilolu bebek dogurma riski.
Erken dogum riski
Vücut direnci düser ve hastaliklar daha sik görülür.
Çocuklarda;

Büyümede gerilik görülebilir.
Fiziki aktivite azalma.
Daha sik hastalanma.
Algilama, ögrenme ve yorumlama fonksiyonlari azalir, dikkat dagilmasi görülür.
Yetiskinlerde;

Sürekli yorgunluk hissi vardir, halsizlik olusur,
Is gücünde azalma.
Hastaliklar daha sik görülür.


Demir eksikligine bagli anemi;

Demir vücutta oksijen tasima görevi üstlenen alyuvarlarin yapimi için gerekli bir maddedir. Dünyada; her 10 erkekten biri (%10’u), her 3 kadindan biri (%35’i), her 2 gebeden biri (%50’si) ve her 5 çocuktan ikisi (%40’ i) kansizdir.

Demir eksikliginin nedenleri:

Besinlerle az miktarda alinma,
Bagirsaklardan az miktarda emilim
Kronik kanamalar (adet kanamalari, sindirim sistemi ülser ve kanser kanamalari, idrar yollari kanamalari) dir

Vücutta ve kemik iligindeki demir depolarinin harcanmasi sonucu kansizlik yavas gelisir. Genellikle kadinlarda adet kanamalarindan dolayi demir depolari daha düsüktür. Kan kaybina neden olabilen en riskli durumlar arasinda sindirim sistemi ülserleri ve kanserleri, rahim urlari, uzun dönem aspirin ve romatizmal ilaç kullanimi sayilabilir.

Yetersiz demir alinmasi; normal beslenme sirasinda gidalar yoluyla alinan demirin yetersiz oldugu durumlarda görülür. Sosyoekonomik düzeyi düsük toplumlarda, beslenme aliskanliklari yanlis olan insanlarda daha siktir.

Bebeklerde; ek besinlere geç baslama, anne sütü yerine inek sütüyle beslenme kansizliga neden olabilir.

Eriskinlerde ise vejetaryenlik, yanlis uygulanan zayiflama rejimleri ve yeme bozukluklari da kansizliga neden olabilir. Ülkemizde kadinlarda kansizligin en büyük nedeni adet kanamasina bagli kan kaybidir. Diger taraftan; sik dogumlar, çogul gebelikler, annenin 2 yildan sik araliklarla veya 4’ten fazla sayida dogum yapmasi gibi durumlar kansizliga neden olabilir.

Demir emiliminin bozuldugu durumlar; uzun süren ishaller, kronik enfeksiyonlar, sindirim sisteminde bozukluklar vücuda alinan demirin emilimini bozarak kansizliga neden olabilir.

Demir eksikligine bagli kansizligi olanlarda ne tür bulgular görülür?

Toprak, buz, kireç yeme istegi
Agiz kenarinda çatlaklar olusmasi
Tirnaklarda düzlesme
Dilde acima hissi (tahris olmus dil) ve kirmizilasma

Günlük demir ihtiyaci ne kadardir?

Günlük demir ihtiyaci yaklasik olarak 2 mg. kadar olmasina ragmen kadinlarda ihtiyaç daha fazladir. Besinlerdeki demirin ancak %10 kadari ince bardaklardan emilir. Ihtiyaç halinde emilim artarsa da kayiplarin karsilanamadigi durumlarda kansizlik olusur. Ihtiyaç kadinlarda, bebeklik döneminde, hamilelikte, agir hastalik ve emzirme dönemlerinde daha fazladir.

Demir açisindan zengin besinler

Kirmizi et, karaciger, balik gibi hayvansal kaynakli besinlerde faydali demir daha fazladir. Kuru üzüm ve bitkisel kaynakli besinlerdeki demir ihtiyaci karsilayamaz. C vitamini ve portakal suyu bitkilerden alinan demirin emilimini artirirken, çay ve kahve tüketimi demir emilimini azaltir.

Demir eksikligine bagli kansizligi olan hastalarda yapilmasi gereken tetkikler?

Tam kan sayimi, serum demiri ve serum demiri baglama kapasitesi veya serum ferritinidir. Bazi durumlarda transferin saturasyonu, diskida gizli kan ve periferik yayma istenebilir.

Nasil tedavi edilir?

Tedavide kullanilan çesitli demir formlari mevcuttur. Tedavi agizdan alinan haplar seklinde olabilecegi gibi, kalçadan veya damardan yapilan tedaviler seklinde de olabilir. Igne seklinde yapilan tedavilerin ilki mutlaka bir saglik kurulusunda yapilmalidir. Demir tedavisine basladiktan iki ay sonra hemoglobin düzeyi normale döner. Kemik iligindeki demir depolarini doldurmak için daha uzun süreli tedavi gerekir.

Ilaç kullanilirken dikkat edilecek noktalar:

Demir emilimi aç karnina daha iyidir; fakat aç karina alinan demir mideyi rahatsiz edebileceginden pek çok insan buna katlanamaz ve gida ile almak ister. Sütlü ürünler demir emilimini engelleyeceginden birlikte alinmamalidir. Asit ortam ve C vitamini demir emilimini artirir. Gebelik ve emzirme döneminde diyet ile alinacak miktar yeterli olmayacagindan kadinlarin ilave demir almasi gerekir.

Folik asit eksikligine bagli anemiye de dikkat!

Vücudun alyuvarlari üretebilmesi için folik aside ihtiyaci vardir. Folik asitin yetersiz oldugu durumlarda kan hücresi üretimi azalir ve bilahare anemi görülür. Folik asitin emilimini etkileyen en önemli madde ise alkol oldugundan bu çesit anemi en çok alkoliklerde görülür. Diger taraftan keçi sütü ile beslenme, bagirsak hastaliklari, dogum kontrol haplari, kanser için alinan çesitli ilaçlar ve epilepsi ilaçlari folik asit eksikligine neden olabilir.

Folik asit eksikligine bagli anemide;

Ishal
Depresyon,
Sismis ve kirmizi bir dil görülür.

Vitamin B12 eksikligine bagli anemi

Yiyeceklerle alinan B12 vitamini emiliminin gerçeklesmesi için mide, pankreas ve ince barsagin fonksiyonlarinin normal olmasi gerekir. Bu fonksiyonlardan herhangi birindeki bozukluk bu vitaminin eksikligine neden olur. B12 vitamini alyuvarlarin kemik iliginden üretilmesi için gereklidir. Vücutta B12 vitaminin yetersiz olmasi anemiye neden olur. Bu çesit anemi daha çok vejeteryanlarda, mide rahatsizliklarinda (atrofik gastrit), ince barsak hastaligina bagli emilim bozuklugu olanlarda ve metformin tipi seker ilaci kullananlarda azalmalar görülebilir.

B12 eksikligine bagli aneminin kendine özgü bulgulari

Eller ve ayaklarda karincalasma hissi
Bacaklar ve ellerde duyu kaybi
Sismis, agriyan ve hassas dil
Sararmis cilt
Zihinsel fonksiyonlarin azalmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası