Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘KIRIK KALP SENDROMU’ KADINLARI TEHDIT EDIYOR

Duygusal soklar, kalp hastaliklarini tetikliyor. Özellikle kadinlari etkileyen bu durum, sevdiklerinin ölümü ya da esleri tarafindan terk edilme gibi tatsiz olaylar yasayan kisilerin, kalplerinde bazi fonksiyon bozukluklarina neden oluyor.

Çünkü kalp sagligi için yasam tarzi ve beslenme ne kadar önemliyse, beynin de önemi o kadar büyük. Kadinlarda ‘Kirik Kalp Sendromu’ adi verilen bu tür kalp sorunlarina yakalanma riski erkeklerden daha fazla. Bunun en önemli nedeni, kadinlarin kalbinin daha hassas ve kirilgan olmasi.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, ‘Kirik Kalp Sendromu’ hakkinda bilgi verdi.

Kadinlarda son zamanlarda kalp krizinin artis nedenleri nelerdir?

Kadinlarda kalp krizinin artis nedenlerinden en önemlisi sagliksiz beslenme. Geleneksel beslenme biçimlerinin yerine ‘fast food’ türü beslenmenin köylere kadar tüm toplum katmanlarina yayilmasi çok önemli bir faktör. Besinlerin organik olmaktan çikarak yapaylasmasi, hormonlarla kimyasal gübrelerle zehirlenmesi de önemli etkenlerden biri. Stres dolu yasam da kalp krizini tetikliyor. Gelecek endisesi, güvensizlik, asiri hirs ve tatminsizlik sonucu bir türlü mutlu edilemeyen yiginlar olusuyor. Kalp hastaliklarina yol açan bir baska neden de hareketsiz yasam biçimi. Evden arabaya, arabadan ise, isten arabaya, arabadan asansöre… yürümenin mümkün olmadigi çarpik sehir hayati, kalp hastaliklari üzerinde en önemli etkenlerden biri. Bu üç temel faktör koroner arter hastaligina davetiye çikariyor. Tüm bunlarin yaninda hipertansiyon, seker hastaligi, hiperkolesterolomi, obezite ve nihayet sigara gibi zehirli maddelerin kullanimi da koroner arter hastaligi için erken yaslarda büyük bir risk olusturuyor.

Türk kadini dünyadaki kadinlara göre kalp krizine daha mi yatkin?

Türk toplumunda kadinlarda asiri kilo, sigara içiciligi ve yüksek tansiyon oldukça yüksek oranlardadir. Obezite kadin sagligi için önemli bir tehdit unsurudur. Obezitenin en önemli göstergelerinden biri olan bel çevresi genisligi kadinlarda kirkli yaslarda artmakta, altmisli yaslarda da en yüksek degerlerine ulasmaktadir. Bu yas grubundaki Türk kadinlarinin % 72’si bel çevresi fazlaligina sahiptir. Koroner kalp hastaliklarinin temel göstergelerinden birisi abdominal obetizedir (göbek bölgesindeki yaglanma = göbek hastaligi). Kadinlarda yaglanmanin kalçada bölgesinde olmasi belli yaslara kadar kadinlarin daha az kalp krizi geçirmesinde etkendir. Ilerleyen yaslarda kadinlarda da göbek bölgesindeki yaglanmanin baslamasi bu avantajin kaybolmasi ile sonuçlanir. Kadinlarda erken yaslarda asiri kilo sorunu menopoz ile birlestiginde, menopoz öncesi dönemde de kadinlar için düzenli egzersiz, düsük kalorili beslenme ve sigaradan uzak durma gibi koruyucu yasam tarzi aliskanliklari önem kazanmaktadir. Kadinlarda kirk yas öncesi kalp krizi, damar içi pihti olusumunun bir sonucu olarak ortaya çikmaktadir. Bu durumun; sigara içimi, dogum kontrol hapi kullanimi, depresyon ve stresler sonucu ortaya çiktigi düsünülmektedir. 20-40 yas arasi kadinlarin % 25’i sigara içerken bu oran ellili yaslardan itibaren % 8’li oranlara düsmektedir.

Kadinlarda kalp krizi için riskli yas menopoz sonrasidir

Kadinlarda kalp krizi için riskli yas, genellikle menopoz sonrasidir. Bu da 50-55 yas sonrasinda ortaya çikar. Kadinlar menopoz öncesinde erkeklere göre sanslidir. Çünkü östrojen hormonu kadinlarin koroner kalp hastaliklarina karsi koruyucu bir kalkanidir. Menopoz öncesinde kadinlarin koroner kalp hastaliklarina yakalanma riski erkeklerin yarisiyken, menopoz sonrasinda bu risk erkeklerle esit hale gelmektedir. Bunun için kadinlarin menopoz sonrasinda öncelikle dikkat etmesi gereken nokta kilo almamalaridir. Kilo ile birlikte hareketsiz yasamdan uzak durmalari, saglikli beslenmeleri, spor yapmalari da kalp krizi riskini azaltmaktadir.

Kadinlarin bedenleri kadar duygulari da kalp hastaliklarina yatkin

Kadinlarin yasam biçimlerinin yani sira yasadiklari duygusal soklarin kalp rahatsizliklarina yol açtigi bilinen bir gerçek. Kisinin sevdiklerinin ölümü ya da esleri tarafindan terk edilme gibi olaylar kalplerinde bazi fonksiyon bozukluklarina ve kalp krizine neden oluyor. Kadinlarin ‘Kirik Kalp Sendromu’ adi verilen bu tür kalp hastaligina yakalanma riski, erkeklerden belirgin derecede daha fazla.

‘Kirik kalp sendromu’ nedir?

Kisinin çok sevdigi yakinlarindan birini kaybetmesi, sevgilerin veya eslerin ayrilmasi gibi emosyonel streslere bagli olarak ortaya çikan ve çogunlukla bayanlarda görülen, adrenalin gibi stres hormonlarinin artmasina bagli olarak gögüs agrisi, nefes darligi, sikinti, fenalik gibi semptomlarla seyreden ve kalp krizini taklit edebilen bir sendromdur. Duygusal çöküntüler, travmalar, soklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesi üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadir. Duygusal soklar, stres hormonlarinin salinimini artirir ve bunlar kalp üzerinde adeta zehir etkisi yapar. Depresyon ve stres kalbin de en önemli düsmanidir, kalbin isleyisini bozmaktadir. Asiri stres hormonlarinin salinimi, metabolizma dengesini bozmaktadir. Stres ile birlikte adrenalin hormonu açiga çikar ve kalbin en büyük düsmani adrenalindir. Çünkü kalp damarlarinda asindirici etki yapar. Stres ile birlikte mutluluk hormonu olan ve kalbi koruyucu etkiye sahip endorfin hormonunun salinimi da azalir. Asiri stres ve beraberinde gelen travmalar, depresyona zemin hazirladigi için bu durum, organizmanin direncini de kirar. Tükenmislik hali ortaya çikar. Kalpte ortaya çikan etki de, çarpinti, gögüste sikisma, nefes darligi, gögüs agrisi, tasikardiye varan kalp hizi artisi ve erken atimlardir. Bize duygusal travmalar nedeniyle kalp sorunu yasadiklari için gelen bir çok hasta var. Genelde belirtiler gögüs agrisi, çarpinti, gögüste sikisma ve nefes alamama seklinde ortaya çikiyor. Yaptigimiz tetkiklerin pek çogunda kalpte bir sorun olmadigini görüyoruz. Bu durumda hastalarima bir kardiyolog olarak öncelikle bir gerginlik nedeniyle yasadiklari stres ve depresyon durumu varsa; barisma yoluna gitmelerini öneriyorum. Özellikle esler arasinda yasanan sorunlar kadinlari daha çok etkiliyor. Çünkü kadinlarin kalbi hassas ve daha çabuk kiriliyor. Bu nedenle eger geri dönüsü varsa ve düzeltilebilecek bir durumsa, esiniz size barismak için bir adim atarsa ona asla ‘hayir’ demeyin. Çünkü gerginlikler ve sonrasinda olusan kirginliklar daha çok stres yasanmasina neden oluyor. Arayi düzeltme ve barisma bu stresi ortadan kaldirabiliyor.

Yeni bir is ortami ve sosyal çevre belirleyin

Ancak geri dönüsümü olmayan bir durum söz konusu ise, yasanan duygusal travmanin telafisi yoksa ve herhangi bir çözüm bulunamiyorsa üzerinde çok fazla düsünmenin bir manasi yoktur. Bu durumda kisiye hekim olarak; gerekirse bulunduklari ortami, çevreyi, islerini, sehirlerini hatta ülkelerini degistirmelerini öneriyoruz. Çünkü sorunun bulundugu yerden ve yasanan travmanin etkisinden uzaklasmak hasta için iyi olmaktadir. Çünkü baska bir sehir, ülke ve orada edinilen yeni bir çevre, bu travmanin etkilerinin zamanla silecektir. Kisi yeni bir is ortami ve sosyal çevre ile çizgisini belirleyebilir.

Bosanma dönemleri ve aldatma hikayeleri atlatilabilir

Kirik kalp sendromu genellikle olumlu bir yaklasim, ailesel bir destek ya da kisinin olaylarla yüzlesip mantikli bir yol bulmasi, affedici olmasi ile günler içinde kalpte herhangi bir hasar birakmaksizin iyilesir. Kisinin travmanin etkisinden kurtulduktan sonra kendisine yeni bir hayat kurmasini öneriyorum. Bunun için de sevgi çok etkili bir ilaçtir. Geçmiste yasanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kisinin yeniden asik olmasina, sevmesine engel degildir. Çünkü ask, kalbe iyi gelen endorfin hormonunun salinimini artirir. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan bu travmalardan kurtulmak kisi için daha kolay olacaktir. Mutlu olacagina inandigi biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmiste yasadigi sokun etkilerini daha kolay silecektir.

Kalp sagligi için öneriler:

Aktif, üretken, çalismayi ve baskalarina yardim etmeyi seven ve ülkem için daha fazla ne yapabilirim deyip “baligin yüzmek, kusun uçmak için geldigi gibi bu dünyaya insanoglu da çalismak için gelmistir” gerçeginden hareketle hep toplumun içinde kalarak ve paylasarak yasama sevincini zirvelerde tutan insanlar olmak.

“Diyet olmadan saglik olmaz” gerçegini unutmadan yedigimiz gidalarin saglikli ve kaliteli olmasina özen göstermek, tika basa mideyi doldurmamak; göbekli bir insan olmamak.

Her gün tercihan sabah günes dogarken yaklasik bir saat sevdigimiz bir sporu yapmak, en basitinden sabah yürüyüsüne çikmak

Sigara gibi sagligin düsmanlarindan uzak durmak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası