Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KATARAKT YENI DOGAN BEBEKTE BILE GÖRÜLÜYOR

Görme keskinliginin giderek azalmasiyla belirti gösteren katarakt, ilerledikçe görme kaybina yol açiyor. VKV Amerikan Hastanesi Göz Poliklinigi’nden Doç. Dr. Osman Oram kataraktin her yastan insanda görülebilecegini ve tedavisinin ameliyatla mümkün oldugunu söylüyor.

Doç. Dr. Osman Oram katarakt ile ilgili merak edilenleri söyle yanitliyor:

Katarakt nedir?

Göz küresi içerisinde görme fonksiyonunda önemli rol oynayan saydam bir mercek bulunmaktadir. Göz içindeki bu mercegin saydamligini kaybetmesine ve opaklasmasina katarakt adi verilir. Tüm dünyada en sik görülen görme kaybi nedenidir. Özellikle geri kalmis ülkelerde birinci siradaki körlük nedeni olmasina karsin tedaviyle geri döndürülebilir bir görme kaybi nedenidir.

Kataraktin sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Katarakt en sik ilerleyen yasa bagli olarak ortaya çikar; ileri yaslarda her insanda katarakt gelisimi görülebilir. Ek olarak, diabet, hipoglisemi gibi metabolik hastaliklarda, delici ve veya künt göz travmalarinda, kortizon gibi bazi ilaçlarin uzun süreli kullaniminda, göz içi iltihabi ve yüksek miyopi gibi bazi göz hastaliklarinda, anne karninda geçirilen toksoplazma ve kizamikçik gibi bazi enfeksiyonlarda, Down sendromu gibi bazi sendromlarda katarakt ortaya çikabilir.

Kataraktin en önemli belirtisi görme keskinliginin giderek azalmasidir. Görmedeki azalmaya ek olarak özellikle gece görülen isiklarda dagilmalar ve gözlerde kamasma, genel olarak isik hassasiyetinde artis, ileri yaslarda gözlük ve lens numaralarinda belirgin degismeler, renk algilamasinin giderek bozulmasi, çift görme diger katarakt belirtileri arasinda sayilabilir.

Katarakt çesitleri nelerdir?

Kataraktlar olusum nedenine göre yasa bagli katarakt, travmatik katarakt, diabet gibi metabolik hastaliklarda görülen metabolik katarakt, ilaç kullanimina bagli olusan toksik katarakt, göz içi iltihabi gibi göz hastaliklarinda görülen komplike katarakt ve dogusta ortaya çikan konjenital katarakt gibi alt gruplara ayrilir.

Katarakt hastaligi nasil teshis edilir?

Katarakt, bugün göz muayenesi için tüm göz kliniklerinde yaygin olarak kullanilan biomikroskop adi verilen cihazla çok erken dönemde bile kolaylikla teshis edilebilmektedir.Ileri dönemde mercekte opasitenin artmasiyla ve beyazlasmayla kataraktin varliginin disaridan çiplak gözle bakilarak dahi anlasilabilmesi mümkündür.

Katarakt hastaliginin tedavi yöntemleri nelerdir?

Kataraktin tedavisi günümüzde cerrahidir. Bugüne kadar çesitli ilaçlarla katarakt gelisiminin yavaslatilmasi amaçlansa da etkinligi ispatlanmis bir ilaç tedavisi henüz bulunmamaktadir. Katarakt cerrahisinde amaç, saydamligini kaybetmis göz merceginin alinarak yerine net görmeyi saglayacak yapay bir saydam mercek yerlestirilmesidir. Günümüzde en gelismis cerrahi yöntem olarak kabul edilen fakoemulsifikasyon tekniginde, saydamligini kaybetmis göz mercegi, gözün kornea adi verilen saydam tabakasinda olusturulan 3 mm.’den daha küçük bir kesiden göz içine sokulan ultrasonik dalgalar veren bir cihazla sivilastirilir ve emilir; yerine görmeyi saglayacak yapay bir mercek yerlestirilir. Yöntemde saydam tabakadaki çok küçük kesi dikis kullanimi gerekmeksizin kisa sürede kendiliginden kapanir. Yöntemin en büyük avantaji erken dönemde net görme saglanabilmesidir.

Katarakt ne zaman ameliyat edilmelidir? Katarakt ameliyatindan sonra neler degisecektir?

Modern katarakt tedavisinde artik katarakt ameliyati için eskiden oldugu gibi gözün tamamiyla göremez hale gelmesi beklenmemektedir. Günümüzde katarakt ameliyatinin zamanina hasta kendisi karar verebilmekte, katarakta bagli görme kaybinin normal hayatini sürdürmesini, günlük islerini yapmasini olumsuz etkiledigini düsündügü anda ameliyat olabilmektedir. Genel olarak görme keskinliginin katarakt nedeniyle %50-60 düzeyine inmesi halinde ameliyat gerekli olmakla birlikte, pilotlar gibi yüksek görme hassasiyeti gereken kisilerde görme keskinliginin %80-90 düzeyine indigi durumlarda bile ameliyat yapilmasi mümkündür.Katarakt ameliyatindan sonra birinci günde dahi görmede çok önemli bir düzelme görülecek, katarakt hastasi çok kisa zamanda katarakt olusmadan önceki görme kalitesine geri dönebilecektir.

Katarakt ameliyatinin riskleri ve komplikasyonlari nelerdir?

Katarakt ameliyati deneyimli göz doktorlari tarafindan gerçeklestirildiginde basari orani çok yüksek olan bir yöntemdir. En önemli risk olarak uygun ameliyathane sartlarinda çok nadir olarak karsilasilan enfeksiyon riski sayilabilir.

Düsük oranlarda görülmekle birlikte mercegin eritilmesi sirasinda çevre dokularin zarar görmesi, retina tabakasinda operasyon sonrasi sivi toplanmasi ameliyatin olasi komplikasyonlari arasinda sayilabilir.

Katarakt yaslilik hastaligi midir? Gençlerde de görülür mü?

Katarakt en sik olarak ileri yaslarda ortaya çikmakla beraber yeni dogan bebekte, küçük çocukluk döneminde ya da gençlikte yani her yasta görülebilen bir problemdir.

Katarakt tekrarlar mi?

Kataraktin cerrahi tedaviden sonra tekrarlamasi söz konusu degildir. Ancak göz içine yerlestirilen yapay mercegin arkasinda görmeyi etkileyebilecek hafif bir bulaniklik olusabilir. Bu durum yeni bir cerrahiyi gerektirmez, çok kisa süren bir lazer islemiyle ameliyat yapilmaksizin ortadan kaldirilabilir.

Kataraktin farkli ameliyat yöntemleri ile tadavi edilebilecegini biliyoruz. Bu ameliyat yöntemlerinin farklari nelerdir?

Katarakt ameliyati yöntemleri daha eski dönemde kullanilan dikisli yöntem ve güncel dikissiz fakoemulsifikasyon yöntemi olarak ikiye ayrilabilir. Bugün için tüm gelismis ülkelerde ve basarili göz kliniklerinin hemen tamaminda kullanilmakta olan dikissiz fakoemulsifikasyon yöntemi modern katarakt tedavisinde tek yöntem sayilabilir. Fakoelusifikasyon yöntemi eski dikisli yönteme göre çok daha kisa zamanda normal hayata dönmeyi ve net görebilmeyi sagladigi için önemli üstünlük saglamaktadir. Fakoemulsifikasyon yönteminde yenilik olarak ise son dönemde kullanilmaya baslanan ve ameliyat sonrasi hastanin hem uzak hem de yakini net görmesini saglayan multifokal yapay mercek kullanimi sayilabilir.

Çok geç (ilerlemis katarakt) döneminde katarakt ameliyati olmak ameliyat basarisini etkiler mi?

Modern katarakt cerrahisinde katarakt olusmus mercek göz içinde ultrasonik dalgalarla eritilerek temizlendigi için ameliyatin kataraktin çok ilerlemeden yapilmasi çok daha iyi sonuç vermektedir. Ileri katarakt olgularinda mercegin eritilmesi güçlesecegi, operasyon süresi uzayacagi ve komplikasyon orani artacagi için bugün önerilen katarakt çok ileri düzeye gelmeden cerrahidir.

Katarakt ameliyati sonrasi nelere dikkat edilmelidir?

Günümüz modern katarakt ameliyati sonrasi hastalar çok kisa zamanda normal hayatlarina geri dönebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ameliyat sonrasi birkaç hafta süreyle, verilen damla seklindeki ilaçlarin önerilen sekilde düzenli olarak kullanilmasidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Göz Poliklinigi
Doç. Dr. Osman Oram
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası