Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dislerde hassasiyete dikkat!..

Dislerinizde sicaga-soguga, tatli veya eksi gidalara, dis firçalamaya karsi keskin ve derin bir agri hissediyorsaniz dis hassasiyetiniz var demektir. Agiz ve dis sagligi uzmanlari, dis hassasiyetine karsi dis firçanizi dogru seçmenizi, pütürsüz dis macunu kullanmanizi, en önemlisi de asitli içecekleri mümkün oldugunca az tüketmeyi tavsiye ediyor.

Dislerin sicaga-soguga, tatli veya eksi gidalara, dis firçalamaya karsi keskin ve derin bir agri veren dis hassasiyeti, dikkate alinmasi gereken bir dis sagligi problemi. Dislerde hassasiyetin en çok, -çürük ve eski dolgular disinda- diseti çekilmesi ile açiga çikan kök yüzeylerinden kaynaklandigini belirten Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, dis hassasiyetine karsi dis firçanizi dogru seçmenizi, pütürsüz dis macunu kullanmanizi, en önemlisi de asitli içecekleri mümkün oldugunca az tüketmeyi öneriyor. Disin en önemli tabakasi olan ikinci tabakanin, mine ve kök yüzeyini kaplayan özel tabaka (sement) ile kaplandigini anlatan Dr. Kislaoglu, dis hassasiyetinin sebebi her ne kadar tam olarak anlasilamamis ise de hassasiyetin, disin sinirine mikron düzeyindeki kanalciklar araciligiyla iletildigi üzerinde duruldugunu kaydetti.

Dr. Çagdas Kislaoglu, dis hassasiyetine sebep olan etkenleri söyle siraladi:

- Sert dis firçalama (Bu sekilde dis firçalama, zamanla dis minesini ve sementi asindirir.)

- Diseti çekilmesi

- Diseti hastaligi (Sis ve apseli disetleri de dis hassasiyetine sebep olur.)

- Dis gicirdatma

- Dis tasi (Dislerdeki plak birikimi de hassasiyete yol açan etkenler arasinda yer alir.)

- Kirik disler

Kola, gazoz gibi içeceklerin bol miktarda asit içerdigine deginen Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, ayrica greyfurt portakal, limonun da asitli meyveler oldugunu hatirlatti. Sik sik asitli içecekler, bol miktarda limon ve sikça portakal suyu tüketen kisilerin dis minelerinde asinmalar meydana gelebilecegini söyleyen Dr. Kislaoglu, bu asinmalarin da dislerde hassasiyete yol açabileceginin altini çizdi.

Dis hassasiyetine karsi evde neler yapabiliriz?

Dr. Çagdas Kislaoglu, dislerde hassasiyete karsi evde basvurabilecegimiz pratik bazi yöntem ve uygulamalara deginirken, ilk etapta agiz hijyenine özen gösterilmesi gerektigini vurguladi. Dr. Kislaoglu’na göre, agiz hijyeni için disleri ve agzin her noktasini dikkatlice temizlememiz sart. Dis firçalarken, yumusak killi firça kullanabilecegimizi söyleyen Dr. Kislaoglu, böylelikle disin sert tabakalarina daha az zarar verilmis olacagini belirtti. Alinan gidalara dikkat edilmesi gerektigini de ifade eden Dr. Çagdas Kislaoglu, fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmasi gerektigine dikkat çekti.

Uzmanindan pratik birkaç öneri…

Dr. Çagdas Kislaoglu, ayrica su tavsiyelerde bulundu: “Florlu dis bakim ürünleri kullanin, pütürlü macunlari yahut dis temizleyicileri kullanmaktan kaçinin. Beyazlatici bakim ürünleri dis hassasiyetinizi arttiriyorsa kullanmayi birakin. Hassas disler için hazirlanmis özel macunlari tercih edin.

Çok sicak ve çok soguk gidalardan, bunlari arkasi arkasina tüketmekten özellikle kaçinin. Asitli gidalari minimuma indirin ve asitli gidalari tükettikten sonra en az yarim saat dislerinizi firçalamaktan kaçinin.”

Peki dis hassasiyeti sikâyetimiz varsa ve profesyonel destek alarak hassasiyeti ortadan kaldirabilir miyiz?

Dis hassasiyeti konusunda dis doktorunuza basvurabilirsiniz. Doktorunuz, açiga çikmis olan ve hassasiyete sebep olabilecek kök yüzeylerini izole edebilir. Floridli verniklerle kök yüzeylerini iyilestirebilir. Dis hekiminiz ayrica, hassasiyet probleminize çözüm için disin eksilen tabakalarinin yerine dolgu maddeleriyle restorasyon yapabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası