Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIGREN TATIL SEVIYOR

Genellikle oksijeni az olan yogun ortam da, yogun kokulu ortam da migreni tetikleyebilir. Ayrica vücudu strese sokacak herhangi bir faktör migren agrisinin tetiklenmesine neden olabilir. Bu agri uzun süreli bir stresi izleyen rahatlama döneminde de ortaya çikabilir(örnegin tatilde). Uyku miktari hep sabit kalmalidir. Az veya fazla uyumak migreni tetikleyen bir etkendir. Ayrica bazi yiyicekler(her hastada geçerli olmamakla birlikte, çikolata, beyazpeynir, kasar peyniri, baharatli yiyecekler ve mezeler, alkol) migren agrilarini uyarabilir.

VKV Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölümü doktorlarindan, Dr. Ari Boyaciyan’a göre migren toplumda görülen en sik basagrisi türlerinden biri. Degisik çalismalarda farkli rakamlar çikmasina ragmen yaklasik olarak toplumda yüzde 10 - 15 civarinda kiside ortaya çikabilmektedir. Migren esas olarak beyinde hücresel düzeyde fonksiyonel bir bozukluktan kaynaklanir. Bu bozukluk belli bir süre devam ettikten sonra dönemini tamamlar ve iz birakmadan düzelir. Migrenin süresi klasik olarak 3-72 saat civarinda olmaktadir. Aslinda beyinde hücresel düzeyde bir bozukluk baslamakta. Bu bozuklugun neticesinde beyin damarlari ve beynin etrafini saran zarlar etkilenmekte. Bunu neticesinde de siddetli zonklayici agri ortaya çikmaktadir. Çogu zaman agrinin bir periyod halinde gelisen bir hastalik zaman zaman agri disindaki belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.

Migren genel olarak klinik planda aurali migren ve aurasiz migren olarak ayrilmaktadir. Bunun disinda daha nadir görülen oftalmik migren, hemiplejik migren, komplike migren gibi türleri de vardir

Migrenin belirtileri ve sebepleri neler?

En önde gelen belirti zonklayici basagrisidir. Bunu genellikle bulanti ve kusma eslik eder. Es zamanli olarak ses ve isik hassasiyeti, koku hassasiyeti ve bu ana belirtilerle birlikte ikincil olarak gelisen otonomik bozukluk belirtileri gelisir. Uyku hali, açlik hissi, esneme, gaz birikim, gegirme, basdönmesi. Öncül veya eslik eden belirtilerden olabilir.

Migrenin temel olarak sebebi bilinmemektedir. Ancak yukarida sözü edilen pesisira bozukluklarni birbirini tetikledigi bilinmektedir. Baslangiç hücresel düzeydeki mekanizmalarla olmaktadir. Bu düzeyde biriken bazi inflamatuar maddeler baska reaksiyonlari tetiklemekte. Beyin hücrelerinin ve bazen de kan damarlarinin islevleri bozulabilmektedir. Bütün bunlari izleyerekde genellikle basagrisi ortaya çikmaktadir.

Migrene nasil tani konur?

Basagrisi genel bir baslik oldugu için bunu alt gruplarindan biri migren olmaktadir. Basagrisi büyük basligi altinda migren disinda bir çok hastalik vardir. Örnegin küme tipi basagrisi, dolasim bozukluklari, beyin tümörleri, beyin kanamalarinda basagrisi büyük basligi altinda irdelenebilecek hastaliklardandir.

Migrene tani genellikle öykü özelliklerine dayanilarak konur. Çünkü atak sirasinda yapilabilecek bazi özel laboratuvar tetkikleri disinda migren hastaliginin ortaya koyabilecek bir tetkik yoktur. Çogu zaman olmayana ergi yöntemiyle diger hastaliklar dislanmak yöntemiyle tani konur.

Migren, hastalarin yasamlarini nasil etkiler?

Migren aslinda önemli bir toplumsal sorundur. Migren hastaliginin neden oldugu is gücü ve üretim kaybi yüksek oranlardadir. Hastanin kendisi açisindan da yogun agrili ve diger ek belirtilerin oldugu dönemler yogun sikinti verici düzeydedir ve çogu zaman yatarak istirahati gerektirir.

Migren ataklari yukarida anlatilan mekanizma ile ortaya çikar. Aurali migrende genel olarak 1 saat civarinda süren öncül belirti olup, bunu izleyen basagrisi gelisir. Aurasiz migrende ise genellikle öncül belirti ortaya çikmaz ve basagrisi daha uzun sürer. Migren ataklarinin sikligi ve siddeti hastadan hastaya büyük degiskenlik gösterebilecegi gibi ayni kiside degisik dönemlerde siklik ve siddet degiskenlikleri görülebilir. Hayat boyu ancak birkaç kez migren tipi agrisi olan insanlar oldugu gibi hemen hergün migren agrisi ile yasamak zorunda kalan olgularla vardir. Migren agrisi sirasinda kisi genellikle sessiz ve karanlik bir ortamda yatmayi tercih eder. Atak döneminde oldugu için bu dönemi kirmakta kullanilan ilaç uygulamalari yardimci olur.

Migren nasil tedavi edilir?

Migren tedavisi asil olarak iki baslikla irdelenebilir. - Atak tedavisi: Siddetli agri sirasinda uygulanacak ilaçlar ve yardimci yöntemler, - Agri olmaksizin uygulanan agriyi önleyici ilaçlar ve yöntemler(koruyucu tedavi)

Hava kosullari, stres, psikolojik etkenler migrene neden olur mu?

Evet olabilir. Genellikle oksijeni az olan yogun ortam da, yogun kokulu ortam da migreni tetikleyebilir. Ayrica vücudu strese sokacak herhangi bir faktör migren agrisinin tetiklenmesine neden olabilir. Bu agri uzun süreli bir stresi izleyen rahatlama döneminde de ortaya çikabilir(örnegin tatilde). Uyku miktari hep sabit kalmalidir. Az veya fazla uyumak migreni tetikleyen bir etkendir. Ayrica bazi yiyicekler (her hastada geçerli olmamakla birlikte, çikolata, beyazpeynir, kasar peyniri, baharatli yiyecekler ve mezeler, alkol) migren agrilarini uyarabilir.

Migren en sik hangi yaslarda görülür?

Migren en sik 1. ve 4. dekatlar arasinda görülür (10-40 yas). Ancak ileri yaslarda da siddetli migren agrilari çeken olgular vardir.

Migrenin kadinlarda daha sik rastlandigi dogru mu?

Migren özellikle hormonal degisikliklerden sik etkilenir. Bu nedenle örnegin kadinlarin periyod dönemlerinde siddetli agrilar ortaya çikabilir. Bu açidan baska bir destekleyici kanit migren tipi agrilarin genellikle hamilelik döneminde azalmasi olmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Nöroloji Bölümü
Dr. Ari Boyaciyan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası