Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CINSEL YASAM MENOPOZ ILE BITMIYOR!

Kadin yasaminin en önemli dönüm noktalarindan birisi olan menopoz, vücutta bir takim degisikliklere yol açiyor. Bu degisiklikler cinsel yasami da etkiliyor ve kamuoyunda yaygin olarak menopozun cinsel yasami bitirdigine inaniliyor. Ancak menopozla birlikte ortaya çikan sorunlar tedavi edilebildigi gibi, basta cinsel yasam olmak üzere yasam kalitesi korunabiliyor.

16 Ekim 2008, Istanbul – Menopoz neden oldugu köklü degisiklerle kadinlarin yasamini derinden etkileyen bir dönemdir. Ancak bu dönemi en saglikli sekilde yasamak ve yasam kalitesinden ödün vermemek mümkün. Dünya Menopoz Günü nedeniyle açiklama yapan Anadolu Saglik Merkezi Atasehir Tip Merkezi’nden Kadin Hastaliklari Uzmani Operatör Doktor Meltem Çam, ülkemizde menopoza girme yasinin ortalama 50 oldugunu ve yasam süresinin uzamasi nedeniyle günümüzde kadinlarin hayatlarinin yaklasik üçte birini menopoz döneminde geçirdiklerine dikkat çekerek sunlari söyledi:

“Bütün kadinlar dogduklari andan itibaren azalmaya baslayan belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelirler. Bu rezerv, kisinin genetik kodlari ile belirlenmis olmasina karsin, birçok ülkede yasam sekline, beslenmeye, çesitli aliskanliklara, günes isigina maruz kalmaya ve yapilan spor aktivitelerine göre degisir. Dolayisiyla bu tür aliskanliklar önemli. Ayrica menopozun getirdigi sorunlarin birçogu da tedavi edilebilir ve basta cinsel yasam olmak üzere, yasam kalitesi korunabilir. ”

Menopoz döneminde 3 önemli degisiklik

Menopoz sonrasinda kadinlarda cinsellige ait üç önemli degisiklik meydana geliyor. Öncelikle vajende salgilanan sivinin miktari azaliyor. Ikinci olarak, vajenin yüzeyini olusturan mukoza adi verilen doku inceliyor. Digeri ise vajeni saran kaslarda görülen elastikiyet kaybidir. Bunlarin tümüne atrofik degisiklikler deniliyor ve bu yas grubunda sik görülen agrili cinsel birlesmeye neden oluyorlar.

Yaptigi açiklamada agrili cinsel iliskinin tedavisinin mümkün ve kolay oldugunu kaydeden Doktor Meltem Çam, söyle devam etti:

“Vajinal yolla kullanilacak ilaçlar sayesinde kadinlar yeniden saglikli bir vajene kavusabilir ve cinsel olarak aktif kalmalari saglanabilir. Bu amaçla kullanilabilecek ilaçlarin ayni zamanda idrar yollari enfeksiyonlarini önledigi ve bu yas gurubunda siklikla gözlenen idrar kaçirma sikayetlerini de azalttigi gösterilmistir.”

Bu dönemde rahatsizlik yaratacak bir baska durum da, vajen bölgesinde görülebilecek esneme ve doku sarkmalari olarak ortaya çikiyor. Ancak bu sorun da vajenden yapilacak cerrahi müdahale ile çözülebiliyor. Kadinlarin bu sorunlari gözünde büyütmemesini isteyen Dr. Çam, “Hem rahatsizlik veren, hem de estetik olarak problem yaratan bu gibi durumlarin kadinlarin yasamlari boyu katlanmak zorunda olduklari bir kader olmadigini” vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası