Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bibere zehir koydular

Baden-Württemberg Gida Kontrol Dairesi'nin ilaç artiklariyla ilgili kontrollerinin sonuçlari açiklandi. Açiklamada Türkiye'den gelen yesil biberlerden alinan örneklerde, böcek öldürme ilaci ile bitki ilaci artiklari tespit edildigi belirtildi. Tarimsal ilaç kalintisi tartismalarinin ardindan Türk üreticiler önlem almaya çalisiyor. Sebze Komisyonculari Dernegi ise sebze fiyatlarinin yüzde 60-70'lere varan oranda düstügünü açikladi.

Almanya Baden-Württemberg Gida Kontrol Dairesi, Türkiye'den gönderilen yesil biberlerde, büyük oranda bitki ilaci artiklari tespit etti. Tarim Bakanligi, Antalya'daki üreticilere ihraç edilen her türlü tarimsal ürünün analiz raporu alma zorunlulugunu getirdi. Bunun üzerine Antalya Ziraat Odasi, üreticilerin ''Tamaron'' adli ilaci kullanmalarini yasakladi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiligi'nden yapilan yazili açiklamaya göre, Baden-Württemberg Gida Kontrol Dairesi'nin ilaç artiklariyla ilgili kontrollerin sonuçlari açiklandi. Konunun, 16 Mart günü Gida ve Kirsal Alan Bakanligi'nca Stuttgart'a bildirildigi ifade edilen açiklamada söyle denildi: ''Türkiye'den gelen yesil biberlerden alinan örneklerde, 15 örnegin 14'ünde Methamidophos adli (böcek öldürme ilaci) bitki ilaci artiklari 0.04 mg./kg. ile 0.51 mg/kg oraninda tespit edilmistir. AB, sagligin korunmasi çerçevesinde öngörülen önlemler nedeniyle Methamidophos etkin maddesi için 1 Agustos 1999 tarihinden itibaren yesil biberde sifir tolerans (0,01 mg./kg.) tespit etmistir.''

Açiklamada, Kirsal Alan Bakanligi'nin bu nedenle, gida kontrol makamlarina, Türkiye'den gönderilen her yesil biber sevkiyatinin incelenmesi için ithalatçilarin ve toptancilarin uyarilmasi konusunda talimat verildigi belirtilerek sakincali malin piyasadan çekilmesi gerektigi yönünde karar alindigi ifade edildi. Yazili açiklamada, federal bakanligin, Türkiye ve AB Komisyonu'yla temasa geçerek gelecekte ithal edilecek yesil biberlerin Alman ve Avrupa kurallarina uymasinin saglamasinin gerektigi belirtildi.

Almanya'ya gönderilen biberlerin büyük oranda yetistirildigi Antalya'da ise üreticiler önlem almaya çalisiyor. Zirai Mücadele Ilaçlari Üreticileri Dernegi (ZIMID) Yönetim Kurulu sözcüsü Hasan Kiroglu , üretici düzeyinde her türlü islemin kayit edilmesi zorunlulugu getirilmesini önerdi. Zirai ilaç bayii ve faydali böcek üreticisi ziraat mühendisi Lütfi Inan da üreticilerin bir ziraat mühendisi ile sözlesmeli olarak çalisma zorunlulugunun getirilebilecegini belirtti. Ziraat Odasi Baskani Halil Ordu ise analiz raporlarinin geç alinmasinin ihracati olumsuz etkileyecegini savunarak üyelerine özellikle ''Tamaron'' adli ilaci kullanmalarini yasakladiklarini söyledi. (Cumhuriyet Gazetesi)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası