Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis dostu 10 besin maddesi

Ister inanin ister inanmayin tükettiginiz yiyecekler dis sagliginizi korumaniza ve gülüsünüzün parildamasina yardimci oluyorlar. Örnegin sürekli sekerli ya da nisastali yiyecekler tüketirseniz plakta bulunan bakteriler dislerinizi çürütmek için baska bir firsat elde etmis olurlar. Ancak dogal olarak bakterilerle savasan, plaklari uzaklastiran ve nefesinizi tazeleyen yiyecekler tüketmeye özen gösterirseniz dislerinizi dogal yöntemlerle korumasini desteklemis olursunuz. Dislerimizi dogal yöntemlerle korumaya yardimci olan besinleri ögrenmek için Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi’ yla görüstük.

Iste Dis Sagligi Için Tüketilmesi Gereken Besinler;

Kereviz; Kereviz dislerimizi iki yolla korur. Kereviz extra çignememizi gerektiren bir yiyecektir bu da ekstradan tükürük salgilamamiza ki bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kilmamiza yarar saglar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapida ki dogal yiyecekler disetlerine masaj yapar ve dis aralarini temizler.

Peynir; Peynir disleriniz için birden çok yarar saglar. Ilk olarak agzinizin PH dengesini ayarlamaya yardimci olur. Ayni zamanda çürüklere karsi koruyup, yeni çürükler olmasini engelledigini belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi sekerli gida alindiktan sonra yenilecek bir parça peynirin, sekerin disleri çürütme etkisini giderme açisindan son derece önemli oldugu ilave ediyor.

Yesil Çay; Yesil çayda bulunan katesin maddesi agizdaki bakterilerin yok olmasina yardimci olurken ayni zamanda kansere karsida etkili oluyor Dolayisiyla agiz kanserlerine karsida etkili bir maddedir. Bu madde ayni zamanda kötü agiz kokusuna neden olan bakterileri de agizdan uzaklastirmaya yardimci olur.

Kivi; Vitamin C eksikligi disetlerinizi hassaslastirabilir, bakterilere karsi daha dirençsizlestirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsizliga yakalanabilirsiniz. Bu durumla karsilamamak için yeterince C vitamini almalisiniz ve bunun içinde kiviyi seçebilirsiniz çünkü kivi diger meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir

Yogurt; Kalsiyum açisindan zengin olan yogurdun dislere olan faydalari saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsizligi olan kisilerdeki dis kökleri iltihapli cep sayisini azaltir. Kalsiyum, periodontal rahatsizlik dolayisiyla olusmus sallantili ve gevsek disleri iyilestirmede yardimci olur. Kalsiyum, dis kayiplarini önlemeye yardim eder. Eger sizde dis sagliginizi düsünüyorsaniz, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

Maydanoz; Agiz kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çignemek hos bir agiz kokusuna sahip olmaniza yardimci olacaktir. Bu sayede ise kötü agiz kokusu maydanoz sayesinde hos bir kokuya dönüsür.

Çilek; Çilek dislere ve disetlerine iyi gelir. Ayni zamanda dis taslarindan dogal yöntemle kurtulmanin formülünü tasimaktadir. Içinde bulunan çesitli asitler dis diplerinde biriken taslari eritir. Dis taslarinin olusumunu engeller.

Kuru Yemisler, Kuru yemisler ve çekirdekler disi kaplayarak bakterilere karsi koruyucu bir tabaka olusturan dogal yaglar içerirler. Bu yaglar dis minesinin güçlenmesine yardimci olarak çürümelere karsi daha dayanikli olmasini saglar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

Elma; Elmanin kabukla yenilmesinin bir yandan dislerin kuvvetlenmesini saglarken bir yandan da içerisindeki maddelerle disleri temizledigini aktaran Kazandi, "Elma, havuç gibi meyveleri isirarak yenilmesini tavsiye ederim” diye ekledi

Balik; Baligin içerigindeki fosfor, kemik ve dis dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda disleri sertlestiren fosfor bulunmaktadir. Dolayisiyla daha saglikli disler için haftada bir kez balik tüketilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası