Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis dostu 10 besin maddesi

Ister inanin ister inanmayin tükettiginiz yiyecekler dis sagliginizi korumaniza ve gülüsünüzün parildamasina yardimci oluyorlar. Örnegin sürekli sekerli ya da nisastali yiyecekler tüketirseniz plakta bulunan bakteriler dislerinizi çürütmek için baska bir firsat elde etmis olurlar. Ancak dogal olarak bakterilerle savasan, plaklari uzaklastiran ve nefesinizi tazeleyen yiyecekler tüketmeye özen gösterirseniz dislerinizi dogal yöntemlerle korumasini desteklemis olursunuz. Dislerimizi dogal yöntemlerle korumaya yardimci olan besinleri ögrenmek için Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi’ yla görüstük.

Iste Dis Sagligi Için Tüketilmesi Gereken Besinler;

Kereviz; Kereviz dislerimizi iki yolla korur. Kereviz extra çignememizi gerektiren bir yiyecektir bu da ekstradan tükürük salgilamamiza ki bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kilmamiza yarar saglar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapida ki dogal yiyecekler disetlerine masaj yapar ve dis aralarini temizler.

Peynir; Peynir disleriniz için birden çok yarar saglar. Ilk olarak agzinizin PH dengesini ayarlamaya yardimci olur. Ayni zamanda çürüklere karsi koruyup, yeni çürükler olmasini engelledigini belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi sekerli gida alindiktan sonra yenilecek bir parça peynirin, sekerin disleri çürütme etkisini giderme açisindan son derece önemli oldugu ilave ediyor.

Yesil Çay; Yesil çayda bulunan katesin maddesi agizdaki bakterilerin yok olmasina yardimci olurken ayni zamanda kansere karsida etkili oluyor Dolayisiyla agiz kanserlerine karsida etkili bir maddedir. Bu madde ayni zamanda kötü agiz kokusuna neden olan bakterileri de agizdan uzaklastirmaya yardimci olur.

Kivi; Vitamin C eksikligi disetlerinizi hassaslastirabilir, bakterilere karsi daha dirençsizlestirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsizliga yakalanabilirsiniz. Bu durumla karsilamamak için yeterince C vitamini almalisiniz ve bunun içinde kiviyi seçebilirsiniz çünkü kivi diger meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir

Yogurt; Kalsiyum açisindan zengin olan yogurdun dislere olan faydalari saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsizligi olan kisilerdeki dis kökleri iltihapli cep sayisini azaltir. Kalsiyum, periodontal rahatsizlik dolayisiyla olusmus sallantili ve gevsek disleri iyilestirmede yardimci olur. Kalsiyum, dis kayiplarini önlemeye yardim eder. Eger sizde dis sagliginizi düsünüyorsaniz, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

Maydanoz; Agiz kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çignemek hos bir agiz kokusuna sahip olmaniza yardimci olacaktir. Bu sayede ise kötü agiz kokusu maydanoz sayesinde hos bir kokuya dönüsür.

Çilek; Çilek dislere ve disetlerine iyi gelir. Ayni zamanda dis taslarindan dogal yöntemle kurtulmanin formülünü tasimaktadir. Içinde bulunan çesitli asitler dis diplerinde biriken taslari eritir. Dis taslarinin olusumunu engeller.

Kuru Yemisler, Kuru yemisler ve çekirdekler disi kaplayarak bakterilere karsi koruyucu bir tabaka olusturan dogal yaglar içerirler. Bu yaglar dis minesinin güçlenmesine yardimci olarak çürümelere karsi daha dayanikli olmasini saglar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

Elma; Elmanin kabukla yenilmesinin bir yandan dislerin kuvvetlenmesini saglarken bir yandan da içerisindeki maddelerle disleri temizledigini aktaran Kazandi, "Elma, havuç gibi meyveleri isirarak yenilmesini tavsiye ederim” diye ekledi

Balik; Baligin içerigindeki fosfor, kemik ve dis dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda disleri sertlestiren fosfor bulunmaktadir. Dolayisiyla daha saglikli disler için haftada bir kez balik tüketilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası