Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER KANSERIN DOSTU,LIMON DÜSMANI

Besinler dogru kullanildiginda meme kanserine karsi etkili silahlara dönüsüyor. Beslenme ve Diyet Uzmani Hülya Çagatay; meme kanserine dost ve düsman besinlere dikkat çekti: Seker ve sekerden yapilmis tüm gidalar kanseri tetikler ve kanserli hücreyi besler. Memede fibrokisti olan kisilerde kafein ve çikolata fibrokistlerin çogalmasina neden olabilmektedir. Yapilan çalismalarda ise meme kanserinde yesil çayin riski azaltigi, limon içerigindeki ellagic asit nedeniyle meme kanserinde koruyucu, hastaligin ilerlemesinde durdurucu etkiye sahip oldugu bazi hayvan çalismalarinda görülmüstür.

“Ekim Ayi Meme Kanseri Bilinçlendirme” etkinlikleri kapsaminda hastaliktan korunma için beslenme aliskanliklarinda degisiklikler öneriliyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmani Hülya Çagatay, beslenme ve meme kanseri iliskisi hakkinda bilgi verdi: “Meme kanseri dahil tüm kanserlerde beslenme ana nedenlerden biridir. Beslenme aliskanliklarimiz yanlis ise zararli besinleri tüketiyorsak vücudumuzda serbest oksijen radikalleri denilen bazi yan ürünler ortaya çikar ve bu radikaller zamanla DNA yapisinda bozulmaya yol açarlar. Ayrica, özellikle meme kanserinde sismanlik ciddi bir nedendir. Yagli besinlerin çok fazla alimi kanserinde risk oraninin artmasina neden olur .” Çagatay, kansere karsi koruyucu etkiye sahip besinler de olduguna dikkat çekti: ”Tüm bu zararli bilesiklerle savasan ve besinlerin içerisinde bulunan antioksidanlar yararli bilesiklerdir. Günümüzde de genç kalma, anti age gibi kelimelerle birlikte anilan antioksidanlar kanserden korunmada büyük öneme sahiptir.”

SEKER KANSERIN ARKADASI GIBIDIR

Çagatay, riskli besinlere dikkat çekti:

Çocugunuzdan ve kendi yasaminizdan sekeri uzak tutun. Seker ve sekerden yapilmis tüm gidalar kanseri tetikler ve kanserli hücreyi besler. Bununla ilgili bilimsel bir kanit yoktur. Fakat, sismanlik kanser olusumunu tetikledigi için önerilmez.

Beyaz un da seker gibi sakincali görülen ve tüketilmesi asla önerilmeyen bir guruptur. Beyaz un yerine çok tahilli, çavdarli ya da tam bugday unundan olan ekmekleri ve makarnalari tercih edin.

Kafeinli gidalar kahve gibi meme kanserinde önerilmeyen, yasaklanan ürünlerdendir. Memede fibrokisti olan kisilerde kafein ve çikolata fibrokistlerin çogalmasina neden olabilmektedir.

Protein alimi iki türlü olmaktadir; hayvansal kaynakli ve bitkisel kaynakli. Hayvansal kaynakli beslenen ülkelerde bitkisel kaynakli protein tüketen ülkelere nazaran kanser orani daha düsüktür. Meme kanserinde de tüm kanserlerde oldugu gibi kirmizi et tüketimini haftada 2 gün ile sinirlamaktayiz.

Süt ve yogurt özellikle meme kanserinde önem tasiyan iki besin türüdür. Fakat çok yararli olan süt meme kanserinde önerilmez, meme kanseri olmus bir kiside süt tüketimi yerine yogurt tüketimini arttirmasi saglanmaktadir. Elbette yogurtun kalitesi çok önemlidir. Yararli olan probiyotikler alabilmek için yogurdunuzu evinizde mayalayin ve bu islemi yaptiginiz sütün günlük süt olmasina özen gösterin. Yogurt yüksek oranda kalsiyum ihtiva etmektedir, kalsiyum meme kanserinde olumlu etkiye sahiptir. Günde en az 2 su bardagi tüketilmesi önerilmektedir.

KANSERE KARSI SAVASAN BESINLER

Ailenizde meme kanseri varsa özellikle tüketmeniz gereken iki besin vardir ki, bu besinler meme kanserinden sizi koruyacaktir. Üzerinde yapilan insan çalismasi bulunmamaktadir fakat hayvan deneylerinde olumlu etkisi oldugu görülmüstür. Soya yagi ve keten tohumu meme kanserinden korunmada özellikle fibro kistik memelerde kullanimi siddetle önerilen iki besindir. Keten tohumu hem antiöstrojenik hemde hafif antioksidan etkisiyle meme kanserini önlemede önerilmektedir. Önemli nokta meme kanseri olmus kiside keten tohumu ve soya yagi önerilmemektedir.

Limon içerigindeki ellagic asit nedeniyle meme kanserinde koruyucu, hastaligin ilerlemesinde durdurucu etkiye sahip oldugu bazi hayvan çalismalarinda görülmüstür. Limonu sadece salatalariniza katmayip, kabuguyla yemeye çalisin. Bahsettigimiz bu etken madde sadece limonda degil özellikle yüksek oranda bögürtlen yapraklarinda da bulunmaktadir. Limon kabuklari ve bögürtlen yapraklarindan yapacaginiz bir bitki çayi hem keyifle içmenize hemde sizi meme kanserinden korumaya yardimci olacaktir.

Yesil çay günümüzde yaygin olarak tüketilen mucize bir bitkidir. Etkisi polifenollerinden kaynaklanmaktadir. Yapilan çalismalarda meme kanserinde yesil çayin riski azaltigi görülmüstür. Güçlü antioksidan etkiye de sahip olan yesil çayi günde en az dört fincan tüketmeye özen gösterin.

Sogan ve sarimsak yemeklerimizden eksik olmayan mucizevi iki besindir. Yüksek oranda selenyum ihtiva ederler. Selenyum minerali serbest radikaller adi verilen zararli karsinojen maddeleri nötürlestiren bir mineraldir. Bazi hayvan deneylerinde birçok kanser türünde oldugu gibi meme kanserinde de selenyumun ciddi olumlu etkisi oldugu görülmüstür. Her yemeginize bol sagan ve sarimsak eklemeniz büyük oranda riski azaltacaktir.

Folik asit alimi meme kanserinden korunmada önemli rol oynamaktadir. Birçok sebzede, meyvede kuru baklagillerde, peynirde ve tahillarda bol miktarda bulunan folik asit

kan hücrelerinin gelisimde önemli rol oynamaktadir. Kanser riskini azaltan folik asit en çok yesil yaprakli sebzelerde, turunçgillerde (portakal, mandalina). bol bulunmaktadir. Her gün mutlaka 2 adet portakal tüketin, semizotu, brokoli, marulu i sofranizdan eksik etmeyin.

Balik ve tavuk tüketimi önerilmektedir. Bitkisel kaynakli protein gurubunda özellikle kuru baklagiller çok büyük önem tasir. Haftada 2-3 kez bezelye, kuru fasulye,nohut ve mercimek tüketilmelidir.

DOGRU PISIRME TEKNIGI KANSERE KARSI KORUYOR

Diyetisyen Hülya Çagatay, besinler pisirilirken yapilarinda ortaya çikan degisikliklerin kansere neden olabilecegini anlatti:

Besinlerin tütsülenmesi, tuzlanmasi gibi islemler ve nitrit- nitrat gibi maddelerin katilmasi ile besinlerde güçlü karsinojen etki göstermektedirler.

Besinlerin asiri saflastirilmasi, kanserden koruyan lifli kismin yok olmasina neden olmaktadir. Örnegin; bugdayin rafine edilisi ve unun degersiz kisminin kalisi, yarardan çok zararli bir etki göstermektedir.

Hatali pisirme yöntemleri, özellikle kizartma, mangal, barbekü gibi yöntemler besinlerde karsinojen maddelerin olusmasina neden olur. Sebzelerin asiri sicaklikta uzun süre pisirilmesi yararli mineral ve vitaminlerin kaybiyla sonuçlanmaktadir.

Sebzeleri ve meyveleri dogradiktan sonra uzun süre bekletmek çok yararli olan C, A ve B vitaminlerinin kaybina neden olmaktadir

AILEDE MEME KANSERI ÖYKÜSÜ VARSA KIZINIZIN BESLENMESINE DIKKAT EDIN

Hülya Çagatay'in annelere tavsiyeleri:

Çocugunuzun fast-food gibi yagda kizartilmis besinler tüketmesine izin vermeyin, onu yönlendirin. Çünkü bu tür gidalar patates kizartmalari vb. yüksek sicaklikta ve en önemlisi defalarca ayni yag içerisinde kizartilmaktadir. Böylece ortaya bazi zararli kanserojen maddeler çikmaktadir.

Meme kanseri riski tasiyan yani ailede olan bir bireyin beslenme aliskanliklari büyük önem tasir. Sekerli gidalar, kola gibi asitli ürünler, katki maddesi olan market gidalari riski artiracaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası