Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUTTA 50 YA DA DAHA FAZLA SAYIDA BEN OLMASI, KISIDE DERI KANSERI OLUSMA RISKINI ARTIRIR

Her insanda az ya da çok sayida ben (melanositik nevüs) vardir. Bunlarin sayilari bazen birkaç tane, bazen de onlarca olabilir. VKV Amerikan Hastanesi’nden Dr. Halil Bayazit, kanserlesmis olsa bile benlerden parça alinmasi ya da tamamen çikartilmasinin hiçbir sakincasi olmadigini, aksine riskli bir benin ya da kanser degisimlerinin baslamis oldugu bir benin alinmamasinin, teshis ve tedavide geç kalinmasi gibi çok önemli zararlari ortaya çikarabilecegini belirtiyor.

Benler neye benzer?

Benler temel yapilarini olusturan melanosit hücrelerinin renk yapici özelliginden dolayi, kahverenginin çesitli tonlarinda olabilir. Büyüklükleri birkaç milimetre ile birkaç santim arasinda degisebilir. Sekilleri yuvarlak, oval veya düzensiz olabilir.

Vücudun hangi bölgelerinde ben vardir?

Benler cildimizin herhangi bir yerinde ortaya çikabilir. Dogru bir ben muayenesinde saç derisi, avuç, ayak tabani ve genital bölge de dahil olmak üzere tüm deri yüzeyi kontrol edilmelidir.

Benlerin degisim göstermesi bir tehlike isareti olabilir mi?

Benlerin kendilerine özgü bi yasam döngüsü vardir. Bir çok ben olusumunu takip eden uzun yillar içerisinde çesitli degisimler gösterebilir. Bazilari kendiliginden kaybolabilir. Bu degisimler uzun yillar içerisinde yavas yavas olur. Ergenlik çaginda, güneslenme sonrasinda veya hamilelik sirasinda benlerin renkleri koyulasabilir ya da yeni benler ortaya çikabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu degisimlerin belirli sartlar altinda ya da uzun yillar içinde yavas yavas olustugudur. Benlerde ortaya çikan ani degisimler normal degildir ve mutlaka bir dermatolog tarafindan degerlendirilmesi gerekir.

Kaç tip ben vardir ve ben türleri nasil saptanir?

Basit (siradan) benler: Özellikle hayatin ilk 20 yilinda ve en fazla ergenlik çaginda belirmeye baslayan birkaç milimetre ya da en fazla yarim santim civarinda olabilen benler, genellikle kahverenginin tek bir tonunda veya koyu kahve – siyah renkli, yuvarlak veya hafif oval formda lekeler olarak baslayip, zamanla ciltte kabarik ve daha açik renkli bir görünüm alabilir. Bu sekliyle tek baslarina herhangi bir tehlike arz etmezler ancak sayilari önemlidir. Genellikle 50 ya da daha fazla sayida olmasi, kisinin deri kanseri olusma riskinin artmis olabilecegine isaret eder. Cildimizdeki bu tip benler sekil, renk ve büyüklük açisindan birbirlerine benzerlik gösterir. Bunlardan biri ya da birkaçinin diger benlerden farkli özellik göstermesi önemlidir. Bu farkli benlerin düzenli araliklarla kontrolü veya cerrahi olarak çikartilmasi gerekebilir.

Konjenital(dogumsal) benler: Bazi benler henüz dogum aninda cildimizde mevcuttur. Bu dogumsal benlerin yüzeyinden deri kanseri(melanom) gelisme riski, siradan benlere göre biraz daha fazladir. Özellikle 20 santimden büyük olanlarda bu riskin çok daha artmis oldugu kabul edilir ve tedavileri gerekir.

Displastik nevus(atipik) benler: Bu benler genellikle ortalama basit benlerden daha büyüktürler(yarim santimden daha büyük). Ortalari daha koyu, etrafi daha açik kahverengi olabilir. Irsi olabilirler. Atipik benleri olan kisilerde melanom gelisme riskinin kismen artmis oldugu kabul edilir ve düzenli araliklarla dermatologlar tarafindan muayeneleri tavsiye edilir.

Cildi kontrol ederken süpheli benleri nasil tespit edersiniz?

Bunun için cildinizdeki leke ya da benleri kontrol ederken nelere dikkat etmeniz gerektigini bilmeniz gerekir. Ayrica cildinizdeki benlerin sayisini, yerlerini, büyüklüklerininot etmeniz ve sonraki muayenelerde bunlari karsilastirmaniz ya da dermatologunuza bu bilgileri verebilmeniz de oldukça önemlidir.

Bu muayene esnasinda dikkat etmeniz gereken noktalari söyle siralayabiliriz:

Asimetri: Benin bir yarisinin sekil, büyüklük ya da renklenme açisindan diger yarisina benzememesi.

Sinirlar: Benin kenarlarinin düzensiz, girintili, çikintili ya da belirsiz olmasi.

Renk: Benin birden fazla renk içermesi veya bu renklerin düzensiz olarak dagilmis olmasi.

Çap: Benin büyüklügünün yarim santimden(kabaca kursun kalemlerin arka ucundaki silgiden) büyük olmasi.

Mevcut bir benin yüzeyinde kanama, yara ya da kabuklanma baslamasi.

Bu isaretlerden biri ya da birkaçinin varligini hissettiginizde veya süpheye düstügünüzde benlerinizin bu konuda deneyimli bir dermatolog tarafindan muayene edilmesi gereklidir.

Benlerin çikartilmasinin kansere yol açtigi dogru mudur?

Hayir. Tibben benlerin çekilip çikartilmasinin hastaya hiçbir zararinin olmadigi kesin olarak kanitlanmistir. Kanserlesmis olsa bile benlerden parça alinmasi ya da tamamen çikartilmasinin hiçbir sakincasi yoktur. Aksine riskli bir benin ya da kanser degisimlerinin baslamis oldugu bir benin alinmamasinin, teshis ve tedavide geç kalinmasi gibi çok önemli zararlari olabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Halil Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası