Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NEFES ALIP VERIRKEN AGZINIZ YERINE BURNUNUZU KULLANIN

Etiler Memorial Tip Merkezi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Sengör, “Burun solunumunun faydalari” hakkinda bilgi verdi.

Pek çogumuz nefes alip verirken burnumuzu mu yoksa agzimizi mi kullandigimiza dikkat etmeyiz. Dogum sirasinda anne karnindan çikartilarak aglama ile birlikte ilk nefesimizi almamizdan itibaren karsilastigimiz pek çok etken bizim solunum aliskanligimizi belirler. Birçogumuz agizdan alinan nefesle daha çok oksijen alinabildigini bile düsünebiliriz. Agiz solunumu zararsiz ve selim bir durum gibi görünmesine karsin, aslinda en dogal ve sagligimiz için en uygun solunum sekli burun solunumudur.

Sürekli agiz solunumu saglik sorunlarina yol açiyor

Burun sayesinde alinan nefes, akcigerlere ulasmadan önce isitilir, nemlendirilir ve temizlenir. Burnumuzun bu aritma ve iklimlendirme islevleri akcigerlerimiz ve genel sagligimiz için çok önemlidir. Eger burun solunumu yapilamiyorsa veya bir sekilde burunun islevini engelleyen bir bozukluk varsa, sürekli veya dönemler boyunca yapilan agiz solunumu bazi saglik sorunlarina yol açabilir.

Burun, disaridaki soguk ve kuru havayi akcigerlere uygun hale getirir. Agiz solunumu ise atmosfer havasinin kosullarini degistirmeden alinan havanin dogrudan bogaz ve akcigerlere ulasmasina neden olur. Halk arasinda “burun etleri” diye bilinen, bizlerin “konka “adini verdigimiz, burun bosluklarinin yan taraflarinda bulunan olusumlarin bu konuda çesitli görevleri vardir. Buruna giren hava, konkalarin arasindan geçer. Bu geçis bir zaman aldigindan bu sürede burundan alinan hava agizdan alinan havaya göre daha etkili olarak isitilir. Ayrica yine bu yapilari olusturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde çevre havasinda bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilirler. Burada yapiskan özelligi bulunan salgilar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikroplarin büyük çogunlugunu tutarlar ve akcigere gitmelerini önlerler.

Saglikli bir bebegin solunum seklini izlediginizde her zaman burnunu kullandigini; burnu tikandiginda ise aglayarak bizi uyardigini, açildiginda ise tekrar burundan nefes alip verdiklerini görürsünüz. Ayrica karin bölgesi de her soluk alista disariya dogru bombelesir. Bu solunum sekli içgüdüseldir, ögrenilmemistir ve en dogal olan solunum seklidir. Derin nefes alindiginda diyafram kasi kasilarak akcigerlerin genislemesine katkida bulunur ve bu nedenle karin disariya dogru bombelesir. Eger sig ve yetersiz soluk alip verme islemi yapiyorsak bu durum gerçeklesmez. Burun solunumu ayrica derin soluk alabilmemize de yardimci olur. Agiz solunumu yapanlarda yardimci solunum kaslari da devreye girer. Bu kaslarin çalismasi, özellikle çocuklarda durus (postür) bozukluklarina neden olabilir.

Burun bakteri, toz ve alerjenleri 15 dakikada, akcigerler ise 60- 100 günde temizler

Normal sartlarda bir insan günde 10 bin ila 20 bin litre hava solur. Bunu günde yaklasik 28 bin kez soluk alip vererek yapariz. Bu kadar hava içerisinde alinabilecek bakteri, toz ve alerjenler çesitli hastaliklari tetikleyebilirler. Gözle bile görülemeyen, ancak birikerek çesitli sorunlara neden olabilen bu zerreciklerin burundan temizlenmesi 15 dakika içerisinde olurken, akcigerdeki hava keseciklerinden (alveol) temizlenmeleri 60 ila 120 gün sürer. Bu durum çesitli infeksiyonlar, astim ve bazi kronik akciger hastaliklarinin öncüsü olabilir.

Yine burundan verilen hava içerisindeki nem de tutularak vücuttan nem ve sivi kaybi önlenir. Agizdan nefes alip verme ile vücuttan karbondioksit ile birlikte nem de kaybedilir ve bu durum sivi kaybina yol açar. Bu durum, bir bardak veya cam üzerinde agiz ve burundan verilen nefesle olusan buhar kiyaslayarak gözlemlenebilir.

Burun tikanikligi her kosulda hastalik belirtisi olmayabilir

Bazi burun tikanikliklari normal kabul edilebilir. Burun solunumu sirasinda, bir tarafin kismi olarak tikali olmasi sik karsilasilan bir durumdur. Bir taraf az çalisirken diger taraf rahattir. Ancak 3-4 saat sonra tikali olan tarafin açildigini, bu sefer diger tarafin tikandigi fark edilir. Bu durum burun döngüsü “nazal siklüs” dedigimiz normal burun çalismasinin bir göstergesidir. Ancak yürüme ve kosma gibi herhangi bir fiziksel aktivite sirasinda her iki burun deligi de açilmali ve vücuda hava girisi artabilmelidir. Gece yatildiginda da genellikle altta kalan taraftaki burun deligi tikanir, yukarida kalan ise açiktir. Bundan baska hamileligin belirli dönemlerinde annelik hormonlarina bagli vücutta su tutulumu ve ödem olusur. Bu durumda da olusan burun tikanikligi hamileligin sona ermesiyle düzelir. Bunlarin disindaki burun tikanikliklari, yani ataklar halinde gelen veya sürekli olanlar, tedavi gerektirebilecek bazi burun sorunlarinin belirtisi olabilirler.

Agiz solunumu yapanlarda dis çürükleri ve diseti sorunlari daha fazla görülür

Alinan uygunsuz kosuldaki hava bogaz bölgesine dogrudan temas eder; mukozalarin kurumasina yol açarak dogal mukoza direncinin düsmesine neden olur. Içerdigi bakteri ve diger mikroplarla kronik farenjit gibi infeksiyonlara egilim olusturabilir.

Astim hastalarinin hasta olmayanlara göre 3-4 kat daha fazla solunum yaptigi bilinmektedir. Böylelikle akcigerlere ulasan alerjen daha fazla olacaktir. Burun solunumu yapildiginda ise akcigerlere giren alerjen miktari belirgin olarak düsecektir ve hasta atagi tetikleyen nedenlere daha az maruz kalacaktir. Burun sorunlari olan hastalarda, bu nedene bagli olarak astima benzeyen klinik görülebildigi bilinmektedir. Bu durumda bronslara ulasan havanin degiskenligi nedeniyle tikanmalar yasanabilmektedir. Bu duruma “rinobronsial sendrom” adini veriyoruz.

Burun solunumu sayesinde agiz solunumuna göre daha derin nefes alinabilir. Bu durumda akcigerlerden kana geçen oksijen miktari daha fazla olur. Böylelikle vücudumuza dagilan dolasim sisteminin tasidigi oksijen de fazlalasir. Bu nedenle azalan is yükü sayesinde kalbin hizi yavaslar, yükü azalir. Bedenin enerjisi, dayanikliligi artar.

Burundan Nefes Alip Vermenin Faydalari

Horlamayi azaltir.

Uyku apne sendromunu (burun kaynakli) önler.

Kaliteli uyku uyunmasini saglar.

Agiz-Yüz gelisiminin bozulmasini önler.

Agiz-Yüz kaslarinin düzenli esgüdümlü çalismalarini saglar.

Ortodontik bozukluklar, dis ve çene problemleri daha az görülür.

Agiz ve bogaz kurulugunu önler.

Agiz kokusunu azaltir.

Bogaz hastaliklarinin sikligini azaltir.

Vücudun sivi kaybini azaltir.

Akcigerlerin hava kirliliginden korunmasina yardimci olur.

Akciger infeksiyonlarinin sikligini azaltir.

Astimlilarda ataklarinin sikligini azaltir.

Agiz solunumuna kiyasla daha derin nefes alinabilir ve akciger kapasitesi artar.

Kandaki oksijen oranini yükseltir Burundan hava daha yavas verilebildiginden, havanin akcigerlerde kalis süresi daha fazladir, bu nedenle kanin oksijenlenmesi daha fazla olur.

Kalp hizini yavaslatir.

Kalbin yükünü azaltir.

Vücudun dayanikliligini arttirir.

Odaklanmayi (konsantrasyonu) ve performansi artirir.

Gevsemeyi ve dinginlesmeyi saglar.

Agiz solunumu düzensiz ve dengesiz bir solunum sekliyken, burun solunumu vücut sagligina bir ritim ve düzen getirir. Burun tikanikliklarinin tedavisi üzerine pek çok kaynak bulunmasina karsin pek azinda burun solunumunun önemine deginilmistir. Insanlarin bazilari fark etmeyerek agiz solunumunu aliskanlik haline getirmisler, bazilari ise daha uygun olan burundan soluk alip verme islemini gerçeklestirmektedirler. Agiz solunumunun saglik üzerine olumsuz etkileri vardir ve herkes mutlaka burundan soluk alip vermeyi ögrenmeli, saglamalidir. Burun solunumunun önemi hayatidir ve aileler çocuklarina burun solunumunun önemini anlatmali, burundan nefes alip vermeyi ögretmelidirler. Bu nedenle geçmeyen burun tikanikligi olan hastalar bunun nedenini arastirmasi için muklaka bir KBB Uzmanina danismalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası