Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTAHSIZ ÇOCUGUNUZA ZORLA YEMEK YEDIRMEYIN

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Hülya Caner, “Çocuklarda istahsizlik” hakkinda bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Ek gidalarin baslanmasindan okul çagina kadar, çocuklarinin istahsizligindan sikayet etmeyen anne baba hemen hemen yok gibidir. Özellikle anneler kendilerinin uygun gördügü miktarda yiyecek tüketmeyen çocuklari için çok kolay “istahsiz” kararini verebiliyorlar. Ilk bir yil sürekli çocugunun kilosunda artis izlemeye alisan anne ve baba, asagi yukari 15. ayda baslayan istahsizligi ile birlikte kilo aliminda ilk yila göre artis göremeyince buna anlam veremiyor.

Unutmayalim ki Bu, Son Derece Normal Bir Dönemdir.

Istahsizligin En Belirgin Oldugu Dönem: 15- 20. Aylar…

Çocuklarin büyüme ve gelismeleri dönemsel farkliliklar gösterir. Hayatin ilk bir yili büyümenin en hizli oldugu dönemdir ve tabi ki kalori ihtiyaci da fazladir. Bir yasindan sonra bu hizli büyüme artik yavaslar, buna paralel olarak kalori gereksinimi de azalir. Dolayisiyla eskiye oranla belirgin istahsizlik gözlenir. Özellikle 15-20. aylar istahsizligin en belirgin oldugu dönemdir.

Çocugunuzun Istahini Baska Çocuklarla Kiyaslamayin

Büyümek, beslenmenin disinda yas, cinsiyet, metabolizma hizi, aktivite durumu, genetik, psikolojik ve çevresel faktörlerden etkilenmekte ve her çocukta farkli olabilmektedir. En sik karsilasilan durum, anne ve babalar çocuklari ne kadar yerse yesin aldiklari gidalari yetersiz bulmakta ve çocuklarinin yediklerini baska çocuklarin aldiklari gidalarla kiyaslamaktadirlar. Bilinmelidir ki çocuklarin aldigi gidanin miktari kadar içerigi de önemlidir. Yüksek kalorili bisküvi, çikolata gibi besinler, düzensiz atistirmalar, fast food türü beslenme tarzi, ögünlerdeki yemek miktarini etkiler ve yeterli kalori aldigi halde istahsiz görüntüye neden olabilir. Yasina uygun büyüme gösteren çocuk size istahsiz gibi gelse de, ihtiyaci olan gidalari aliyor demektir.

Ancak istahsizlikla beraber, kilo aliminda duraklama yetersiz gelisme gösteren çocukta sebebin ortaya çikarilmasi için doktor kontrolünden geçirilerek gerekli tetkilerin yapilmasi gerekmektedir.

Muayene ile çocugun büyüme ve gelisme ölçülerinin yasina uygun olup olmadigi degerlendirilmelidir. Kan sayimi, idrar tetkiki, böbrek ve karaciger fonksiyon testleri, batin ultrasonu gibi basit tetkiklerle organik bir neden bulunmazsa, boy uzamasi ve kilo alisi yeterli ise endise edilmemelidir.

Her çocuk her seyi yemeyebilir. Çocuklarin da sofrada hazirlanan yemekler arasindan seçme özgürlükleri olmalidir. Süt içmiyor ama yogurt, peynir tüketiyorsa sorun yoktur ya da meyveleri seviyor, sebze sevmiyorsa bu da kabul edilebilir. Hatta ögün atlamasi bile normal kabul edilmelidir. Anne ve babaya istahsiz gibi gelen çocuklar aslinda yanlis beslenme aliskanligi olan çocuklardir.

Çocugun Psikolojik Durumu Önemli

Çocuklarin iç dünyalarinda yasadiklari duygularda istahlarini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bilinç altina yerlesmis herhangi bir endise, üzüntü, nefret veya kiskançligin baskisi onun istahini kesebilir. Bu nedenle istahsiz çocukta organik nedenler arastirilirken mutlaka çocugun ruhsal durumu da degerlendirilmelidir.

ÇOCUGUNUZUN ISTAHSIZLIGINI GIDERMENIN YOLLARI

Öncelikle çocuk sofraya aile ile birlikte oturmalidir.

Çocugunuz yemek yerken yedirdiginiz herseyin yararini bir bir anlatin.

Aile çocugun yemek aliskanliklarinin gelistirilmesinde en etkili ortamdir. Çocuklarda ilk ögrenme yakin çevresindeki bireyleri taklit etme biçimindedir. Anne, baba ve kardesler onlar için en iyi modellerdir. Yemek yeme aliskanliklari aile sofrasinda edinilir. Anne ve babanin sevdigi yiyeceklere karsi istek olusurken; onlarin sevmedigi yiyeceklere tepki gelisebilir. Besinler mevsimine göre, çesitlerine özen gösterilerek hazirlanmali ve çocuga her besinin yararlari anlatilarak onunla birlikte tüketilmelidir.

Yemek yedirmek için sürekli çocugunuzun pesinde dolasmayin

Düzenli saatlerde ögüne alismasi saglanmalidir. Ögün aralarinda ve yemek öncesinde düzensiz olarak gidalarin alinmasi, “ne yerse kar” düsüncesi ile çocugun arkasinda gezerek kasik kasik bir seyler yedirme ve midede sürekli besin bulunmasi acikma duygusunun gelismesini engeller. Sofrada yemediginde ikinci ögüne kadar aç kalacagini bilen çocukta beslenme düzeni daha çabuk yerlesecektir.

Annelere Öneriler:

Yemegin sofrada yenmesini aliskanlik haline getirin.

Besin degeri yüksek, çocugun severek yedigi gidalar tercih edilmeli, kesinlikle miktar yönünde zorlama yapilmamalidir.

“Kardesin bitirdi, sen hala yemedin” gibi kiyaslamalar yapilmamalidir.

Yemesi karsiliginda takdir edilmeli, fakat ödüle alistirilmamalidir.

Fazla miktarda inek sütü veya meyve suyu alan çocuklar tok olduklarindan diger gidalara direnç gösterirler. Ayrica asiri süt tüketiminin sonunda olusabilen anemide yine istahsizlik nedeni olabilir.

Tabagina yiyebilecegi kadar yemek koyulmali, hatta azar azar yemek koyarak tabaktaki yemegini bitirdikçe takdir edilmelidir.

Çocugun bireysel gelisimi desteklenmeli, sofrada özgür birakarak kendi kasigi ile beslenmesine firsat verilmelidir.

Açik havada gezinti yapilmali ve yemeklerini buralarda yemeleri saglanmalidir.

ASLA “ISTAH SURUBU” ADI ALTINDA SATILAN ILAÇLARDAN KULLANMAYIN

ISTAH AÇAN FAKAT HIÇBIR YAN ETKISI OLMAYAN ILAÇ HENÜZ KESFEDILMEDI.

Çocuklarda görülen istahsizlik sorununa karsi verilen istah açici ilaçlarin da yan etkilerinin göz ardi edilmemesi gerekiyor.

Istah açmak için verilen tüm antihistaminik grubu ilaçlarin istah açmasi, bu grup ilaçlarin yan etkisi olarak ortaya çikabiliyor.

Tabii ki bu ilaçlarin yan etkileri sadece istah açmakla sinirli degil; ilaci alanlarin bir kisminda uyku uyusukluk, bazilarinda tam tersi huzursuzluk, asiri sinirlilik, alerjik reaksiyonlar, anemi, karaciger fonksiyonlarinda bozulma, kusma, ishal, kabizlik, sik ve agrili idrar yapma gibi yan etkiler ortaya çikiyor.

Bu ilaçlarin istah açici etkileri yan etki olarak ortaya çiktigindan ilaçlari kullananlarin hepsinde görülmüyor. Görülse de sadece kullanildigi sürece etkili oldugundan ilacin kesilmesi ile bu etki ortadan kalkacagindan -zaten ilacin 15 günden fazla kullanilmasi hiç önerilmediginden -bu gibi yollara basvurmanin ne kadar anlamsiz oldugunu anlamak çok zor degil gibi görünüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası