Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIS BAKIMINDA YAPILAN 30 HATA!

Dis bakiminda ‘sehir efsaneleri’ ve kulaktan dolma bilgiler bakimindan hayli zenginiz! Disleri çizer diye macun kullanmayanlar, daha iyi temizler diye en sert dis firçasini arayip bulanlar, disleri kanadi diye sevinenler, ‘çürükler kalitsaldir, çarpik disler dogustandir’ deyip kaderine boyun egenler…

Kimimiz protezleri çamasir suyuna koyuyoruz, kimimiz agriyi keser diye dise raki, tütün ya da tuz basiyoruz. Ama en önemlisi de dis agrisindan duramayacak hale gelinceye kadar dis doktoruna gitmeyi düsünmüyoruz… Hal böyle olunca da agiz ve dis sagliginda sinifta kaliyoruz!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Dr. Ahmet Mihmanli, agiz ve dis sagligi konusunda yaptigimiz hatalari ve topluma yerlesmis yanlis inanislari anlatti:

SERT DIS FIRÇASI DAHA IYI TEMIZLER: Iyi firçalamak; firçanin sertligiyle degil, firçalama teknigiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte dis firçalari kullanilir. Çok sert firçalar, disleri asindirabilir. Çok yumusak firçalar ise disleri temizlemeyebilir.

SERT FIRÇALAMAK DISLERI DAHA IYI TEMIZLER: Disleri sert firçalamak; disleri temizlemek yerine, ‘firça çürügü’ dedigimiz asinmalara neden olur. Dislerin mine tabakasi asindigi için, alttaki sari tabaka ortaya çikar ve disler daha sari gözükür. Ayrica sert firçalamak, dislerde hassasiyete ve dis eti çekilmesine neden olur.

DIS MACUNUNU FAZLA KULLANMAK DISLERI ÇIZER: Dislerin mine tabakasinin çizilmesi; macunun fazla kullanilmasiyla ilgili degil, kullanilan macunun granüllerinin büyük olmasiyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunlarin uzun süreli kullanimindan kaçinilmali. Firçanin üzerine konulan macunun miktari ise ‘mercimek tanesi’ büyüklügünde olmali.

KARBONAT VE TUZLA FIRÇALAMAK DISLERI BEYAZLATIR: Bu maddeler iri granüllü oldugu için disin mine tabakalarini çizer ve asindirir. Bunun sonucunda; disin parlakligi gider ve yedigimiz ve içtigimiz besinlerle, disler daha kisa zamanda renklesmeye baslar.

SARI DISLER DAHA SAGLAMDIR: Disin rengi disin saglamligini belirlemez.

DIS FIRÇASI VE MACUN ISLATILMAZ!

DISLER, MACUN VE FIRÇA ISLATILARAK FIRÇALANMALI: Dis firçasi, firçalamaya baslamadan önce islatilmamalidir. Çünkü; firça killari islatilinca, sertligini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sivi agizda mevcuttur.

MACUN KULLANMAYA BASLADIKTAN SONRA DISLERIM ÇÜRÜDÜ: Macun; disleri firçalarken sabun görevi görür ve içeriginde dislerde biriken mikroorganizmalari yok etmek için etken maddeler vardir. Yani çürümeye neden olmaz.

ÇÜRÜKLER GENETIKTIR, NE YAPARSAN YAP DISIN ÇÜRÜR: Bireyler arasinda çürüge yatkinlik farkli olabilir. Fakat kötü beslenme aliskanliginin düzeltilmesi, agiz hijyenine önem verilmesi ve düzenli dis hekimi kontrolleri durumunda çürüge yatkinligin bir önemi kalmaz.

DISLER KAHVALTIDAN SONRA FIRÇALANIR

DISLER KAHVALTIDAN ÖNCE FIRÇALANIR: Disler günde en az iki kez, kahvaltidan sonra ve yatmadan önce firçalanmali. Dis firçalama islemi bitince, dilin üst kismi da yumusakça firçalanmali.

ESTETIK DIS DOGUSTAN OLUR, ÇARPIK DISTEN KURTULUS YOK: Dis düzeltme (ortodonti); disler agizda mevcut oldugu sürece her yasta uygulanabilir. Ortodontik tedavi sayesinde; disler mevcutsa, her yasta düzeltme yapilarak, güzel gözüken dislere sahip olunabilir.

HER BÜNYE IMPLANTI KABUL ETMEZ: Implant; eksik olan dislerin yerine çene kemigine yerlestirilen yapay dis kökleri olarak tanimlanabilir. Sadece yara iyilesmesini etkileyen bir sistemik hastalik ile kontrol altinda olmayan kalp ve seker hastaligi varsa yapilmaz.

HAREKETLI PROTEZLER ÇAMASIR SUYUNA KONURSA BEYAZLAR: Hareketli protezleri çamasir suyuna koymak zararlidir. Protezin kirilganligini artirir ve protezin ömrünü azaltir. Protezler için özel temizleme tabletleri vardir; onlar kullanilmali.

ÇEKTIRDIGIM 20 YAS DISININ YERINE DIS YAPTIRMALIYIM: Çekilen 20 yas dislerinin yerine protez dis yaptirmaya gerek yoktur.

DISINIZ KANAYINCA SEVINMEYIN BIR DOKTORA GIDIN!

DIS RÖNTGENI ÇEKTIRIRSEM ÇOK FAZLA ISIN ALIRIM: Dis röntgenleriyle alinan radyasyon çok azdir. Bu radyasyon dogada alinan radyasyondan daha azdir.

BEYAZLATMA (BLEACHING) DISLERI DAHA DA SARARTIR: Beyazlatma; normal dis rengini daha da açmak için yapilir. Beyazlatmanin ilk yapildigi dönemlerde; kahve, çay ve sigara gibi disleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayi yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanin hiçbir yan etkisi yoktur.

DIS TASLARI TEMIZLENDIKTEN SONRA DAHA ÇOK DIS TASI OLUSUR: Düzenli ve dogru firçalama dis tasi olusumunu engeller. Alti ayda bir dis hekimi kontrolü sayesinde; iyi firçalayamadigimiz alanlarda olusan dis taslari, hekim tarafindan temizlenmis olur. Bunun da herhangi bir zarari yoktur.

DIS TASI TEMIZLIGI DISIN MINESINE ZARAR VERIR: Dis tasi temizligi dogru uygulandigi takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü dis tasi temizligi isleminde; dis dokusundan degil, dis yüzeyine ait olmayan olusumlar (plak, dis tasi) uzaklastirilir.

DIS FIRÇALARKEN DIS ETLERININ KANAMASI IYIDIR: Dis firçalarken görülen kanamalar, dis eti iltihabinin belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir dis hekimine basvurmak gerekir. Dis etlerinin, kanamadan dolayi firçalanmamasi sonucu, mevcut iltihabi durum siddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi firçalamali ve dis hekimine tedavi için basvurmali.

DIS HEKIMININ KAS GÜCÜNE DEGIL UZMANLIGINA BAKIN!

SÜT DISLERI NASIL OLSA DÖKÜLECEK DOLGU GEREKSIZDIR: Süt disinin erken çekimi, alttan gelen daimi dislerde çaprasikliga ve çene kemigi gelisiminde bozulmalara neden olur.

ERKEK DIS HEKIMLERI DAHA IYI DIS ÇEKER: Dis çekimi belli prosedürler dogrultusunda uygulanan bir islem olup, uygulanan kuvvetle alakali degildir.

ÇEKIM IÇIN KULLANILAN LOKAL ANESTEZIKLER MORFINDIR BAGIMLILILIK YAPAR: Dis hekimliginde kullanilan lokal anestezik maddeler morfin içerikli degildir; aliskanlik yapmaz. Morfin, tip alaninda sinirli vakalarda kullanilan bir ilaçtir.

DIS ÇEKIMI AVRUPA MALI MORFINLE YAPILIRSA AGRIMAZ: Günümüzdeki lokal anestezik maddeler belli standartlarda üretilmistir. Avrupa mali olmasina gerek yoktur.

DIS AGRIYINCA DISIN ÜZERINE ASPIRIN, RAKI, KOLONYA, TÜTÜN VE TUZ KOYMAK AGRIYI KESER: Alkol ve alkol içerikli maddelerin dis ve dis eti bölgesine uygulanmasi sonucu dis etlerinde ‘alkol-aspirin yanigi’ denilen komplikasyonlara neden olur. Dislerin üzerine uygulanan diger maddelerin (tütün, tuz vb.) de agri kesici özellikleri yoktur. Agri, ancak mevcut sorun giderildiginde ortadan kalkar.

ÇÜRÜK DIS ÇEKILDIKTEN SONRA PIS KAN AKITILMALIDIR, ÇEKILEN DISIN YERINI KANATMAK IYIDIR: Dis çekiminden sonra, çekim bosluguna hastanin yaptigi müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatilmasi ya da pihtinin uzaklastirilmasi, dis çekimi yapilan yerin iltihaplanmasina neden olur. Olusan pihti korunmalidir.

HIÇBIR PROTEZ KENDI DISINIZIN YERINI TUTMAZ!

EN KOLAY ÇÖZÜM ÇÜRÜK DISI ÇEKTIRIP KURTULMAK: Çürük dis için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmali. Çünkü ne fonksiyon ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi disinizden daha iyi olamaz.

AGIZ KOKUSU HERKESTE OLUR VE GEÇMEZ: Agiz kokusu; dis çürügü, dis eti hastaligi, sindirim sistemi ile ilgili rahatsizliklar, sinüzit ya da üst solunum yolu enfeksiyonlari kaynakli olabilir. Bu hastaliklarin tedavisi sonucunda agiz kokusu önlenebilir.

DIS TELI SADECE ÇOCUKLARDA KULLANILIR: Ortodonti (tel tedavisi) alanindaki son gelismeler sayesinde; tel tedavisi sadece çocuklara degil, eriskin hastalar için de uygulanabilir.

HER HAMILELIK BIR DIS GÖTÜRÜR: Her hamilelikte dis kaybinin gerçeklesmesi söz konusu degildir. Agiz bakiminin tam olarak saglanamamasi, tedavi edilemeyen çürüklerin varligi ve dis eti hastaliklarinin ilerlemesi durumunda dis kayiplari görülür.

HAMILELIKTE DIS ETLERI KANAR ÇÜNKÜ DISTEN KALSIYUM ÇEKILIYORDUR: Hamilelikteki dis eti kanamasi, disten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz. Kanamanin nedeni; agiz bakiminin yeterli saglanmamasi durumunda hamilelikteki hormonal degisiklikler sonucu dis eti iltihabinin olusmasi ya da mevcut dis eti iltihabinin siddetlenmesidir.

HAMILELIKTE DIS TEDAVISI BEBEGE ZARAR VERIR: Acil olan dis tedavileri, hamileligin her döneminde yapilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası