Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BELKI DE BIR UYKU HASTALIGINIZ VAR!

Uyku vücudumuzun degil, beynimizin dinlenmesi için sarttir. Beynimizin gün içinde en üst düzeyde islemesi için en verimli sekilde “dinlenmesi” gereklidir. Çogu uyku hastaligi, insanlarin sadece uyku kalitesini bozmakla kalmayip gün içerisinde de ciddi problemlere yol açar. Gün boyunca hissedilen güçsüzlük ve dinlenmeden uyanma, yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, dikkatsizlik, huzursuzluk, sinirlilik, mutsuzluk, dikkat daginikligi gibi istenmeyen durumlar siklikla bir uyku sorununun belirtileri olabilir. Saglikli uyumayan kisilerde ögrenme ve bellek sorunlari, akademik basarisizlik, aile ve is hayatinda ortaya çikan problemler yaygindir. Özellikle çocuklarda ve gençlerde uyku bozukluklari okulda basarisizliklari ve sosyal uyum sorunlarini tetikler.

Uyku Apnesi Sendromu: Apne, Yunanca “havasizlik” anlamina gelen bir kelimedir ve uyku apnesi olan hastalarin nefesi gece boyunca azalir ve / veya defalarca tamamen durur. Hasta yakinlari da siddetli horlamadan rahatsiz olur ve endiselenirler, ama hastanin kendisi çogu zaman bu problemi farketmez, hatta kabul de etmez. Gece terlemeleri ve resü siktir. Nefes kesilmelerinde genellikle kalbe ve beyne giden oksijen seviyesi ciddi derecede düser ve bu durum insan hayatini tehdit edecek boyutta olabilir. Uyku apnesi olan hastalarda yüksek tansiyon, kalp krizi ve beyin kanamasi riski ciddi derecede yüksektir. Sabah yorgun kalkan ve gün içinde de uyanik kalmada güçlük çeken kisilerin trafik ve is kazalarinda zarar görmeleri çok olasidir. Bu hastalar kolay kilo almaya egilimlidir ve çok zor zayisarlar.

Uykusuzluk (Insomni): Uykuya dalmakta, uykuyu devam ettirmekte zorlanma ve / veya sabahlari çok erken uyanmayla ortaya çikan bir hastaliktir. Tüm dünyada en çok rastlanan uyku bozuklugudur ve yasam kalitesini sinsice düsüren bir rahatsizliktir. Zihinsel fonksiyonlarda yavaslama, keyifsizlik, isteksizlik, depresyon, endise, sebepsiz huzursuzluk, agri esiginde azalma, bagisiklik sisteminde zayisama gibi olumsuz durumlara sebep olabilir. Özellikle gençlerde ve çocuklarda ögrenme ve genel davranis bozukluklarina yol açabilir. Diger bütün ruhsal ve fiziksel rahatsizliklarin sikintilarini abartabilir.

Uyku Fazi Kaymasi: Uykunun zamanlamasiyla ilgili bir bozukluktur. Içimizdeki biyolojik saatin ayarinin bozulmasi sonucu ortaya çikar. Uyku fazi kayan insanlar sosyal hayatin gereksinmelerini aksatacak sekilde, uyanik olmalari gereken saatlerde (okulda, iste) uykulu, uyumalari gereken saatlerde (gece yarisi) de uyanik olurlar. “Aksam yatmaz, sabah kalkmaz!” deyimi ile tanimlanabilir. Bazen kalitsaldir. Çogu kez vardiya çalisanlarinda, düzensiz yatma - kalkma aliskanligi olan gençlerde, gündüzleri çok uyuklayan yaslilarda sik rastlanan bir durumdur. Kronoterapi ile düzeltilebilir.

Uykuda Periyodik Uzuv Hareketleri: Yatis saatine dogru özellikle bacaklarda ve kollarda giderek artan bir rahatsizlik, huzursuzluk, çekilme, kasilma, hareket ettirme istegi seklinde ortaya çikan ve “huzursuz bacak sendromu” denen, bazen de gece boyunca ayaklarda istem disi periyodik kasilmalarla kendini belli eden bir hastaliktir. Hastalar ne kadar uyurlarsa uyusunlar sabah uyandiklarinda yine de dinlenmemis ve halsiz olurlar. Bu hastalar insomni hastalarinin hemen hemen bütün sikayetlerini yasarlar.

Narkolepsi: Ani bastiran ve engellenemeyen uyku ataklari seklinde görülen, genetik kökenleri olan nörolojik bir hastaliktir. Heyecan, endise, korku, kahkaha atma gibi durumlarda dizlerin bagi çözülmüscesine kas bosalmalari, uyanikken rüya görme, karabasan ve kabuslar, uykudan felç olmus gibi kipirdayamadan uyanma gibi belirtileri olabilir. Hastalar bulunduklari yerde, en uygunsuz durumlarda bile uykuya dalabilirler. Okul yasindaki çocuklarda ve gençlerde ciddi akademik sorunlara, eriskinlerde ev ve is yasaminda ciddi sorunlara yol açar.

UYKUNUZU DEGERLENDIRIN

• Ne kadar uyursaniz uyuyun sabah yorgun ve halsiz mi uyaniyorsunuz?

• Gün içerisinde uyanik kalmakta güçlük çekiyor musunuz?

• Bazen siddetli sekilde horladiginizi ve uyurken nefes almakta güçlük çektiginizi söyleyen oldu mu?

• Yataga gittiginizde uykuya dalmakta güçlük çeker veya sabah çok erken bir saatte uyanip tekrar uyumakta zorlanir misiniz?

• Gün içinde, özellikle hareketsiz oldugunuz zamanlarda karsi konulmasi zor bir uyku hissi bastirir mi?

• Gece oldugunda bacaklarinizda özellikle hareketsiz durduklari zaman artan nahos hisler, gerilme, çekilme, karincalanma, kasilma gibi durumlar olur mu?

• Uykunuzda konusur, bagirir, çiglik atar, bilinçsizce hareket eder misiniz?

• Daha iyi ve verimli bir uyku uyumak için yapmaniz gereken seyleri ögrenmek ister misiniz?

Eger bu sorulardan herhangi birini 'evet' seklinde yanitladiysaniz, uyku sagliginizi degerlendirmek açisindan bu konuda deneyimli bir uzmana basvurmanizi öneririz.

VKV Amerikan Hastanesi
Uyku Bozukluklari Klinigi Bölüm Sefi
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası