Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kucaga almak bebegi simartir mi?

Yeni anneler bebeklerini simartiyor olduklarina dair pek çok uyari alirlar. Baskalari bunu söylemese bile bir anne kendisi, bebegini her aglayisinda kucagina aldigi için ya da bebegini uyutmak için salladigi için acaba bebegimi simartiyor muyum diye endise edebilir.

Oysaki ilgi ve sevgi görmesi bir bebegi kesinlikle simartmaz. Ayrica olusmus olan her davranis biçimi ya da aliskanlik bebek büyüdükçe gerekirse degistirilebilir. Bebeklerin bag kurmaya ihtiyaci vardir. Özellikle ilk aylarda aglamalarina tutarli ve sevgi dolu bir sekilde cevap almalari gerekir. Konu bebeginize sevgi göstermek ise asla kendinizi durdurmayin. Bebeginize her dokunusunuz, her yatistirma girisiminiz, her besleyisiniz, her sallamaniz, her öpücügünüz, her ilgi ve dikkat gösterisiniz ona yeni tanistigi dünyanin sevgi dolu, besleyici, iyi bir yer oldugunu ögretir. Böyle yaparak bebeginizin insanlarla temas kurmanin rahatlatici ve iyilik getiren bir durum oldugunu içsellestirmesine yardimci olursunuz.

Bu söylenenler size mantikli geliyor olmasina ragmen yine de ‘bebegin her küçük öksürügüne ya da aglamasina cevap vermek bebegi kendimize bagimli hale getirmek olmuyor mu’ diye düsünebilirsiniz. Iste bu noktada önemli bir soru çikiyor ortaya. Duyarli ebeveyn ne demektir? Duyarli ebeveyn bebegin her aglayisina cevap veren ebeveyn midir?

Evet, duyarli bir ebeveyn bebegin her aglayisina cevap vermelidir. Ama bebegin aglayisi karsisinda yapilacak en dogru hareket pek çok farkli sey olabilir: bebegi kucaga almak ya da beslemek, aglamasi artacak mi yoksa azalacak mi diye birkaç dakika beklemek, ya da her hangi baska bir müdahale…. Duyali ebeveynlik yapilacak en dogru hareketin ne oldugu konusunda karar vermektir. Bu bebegin yanina gitmek ya da gitmemek olabilir. Eger duyarliligi bu sekilde degerlendirir ve uygularsaniz bebeginizin kapasitesi ve ihtiyaçlarina daha çok uyumlanirsiniz.

Bebegin bize bagimli hale gelmesi ise tamamen farkli bir konudur: bebekler tanim geregi zaten yardima muhtaç ve bagimlidir. Ayrica, bagimli olmak kötü bir sey degildir. Aslinda, bebeginizin sizinle kurdugu güvenli bag yasam boyu tatmin edici iliskiler kurabilme becerisinin temelini olusturur. Bagimsizlasma (otonomi) zaman içinde gelecektir.

Bazi bebekler daha çok ten temasina ihtiyaç duyabilir. Bu bebekler, sikça onu kucaginiza alip yürümenizi ya da onu sallamanizi isterler. Eger bebeginiz bu tip bir bebekse ilk aylarda mümkün oldugunca çok onu kucaginiza alin. Bebeginizle yakin temasi korumaniza yararken ellerinizin serbest kalmasini da sagladigi için bebeginizi kapali ortamlarda bile bir aski içinde önünüzde tasimak size yardimci olabilir. Bebeklerin emme ihtiyaci gibi, tensel temasta kalma ihtiyaci da zamanla azalacak ve bebeginiz kisa bir zamanda daha bagimsiz olmayi basaracaktir. Bu süre içerisinde, daha fazla hareket özgürlügü istiyorsaniz, bebeginizi bir bebek koltuguna ya da salincagina koyabilirsiniz. En basta bebeginizin bu durumu çok büyük bir degisiklik olarak algilamamasi açisindan yakininda kalin. Zaman içinde bu tip bir bagimsizliga toleransi artacaktir.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası