Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yenidogan bebeklerin çok aglamasinin bir sebebi var midir?

Bebekler sikinti veren her durumda teselli bulmak için yardim aramaya programlanmistir. Bebeginizin aglamasi, beyni henüz yeterince gelismedigi için tek basina basa çikamadigi bedensel hisler için sizden yardim istemesi anlamina gelir. Bebekler cigerlerini gelistirmek, sizi kontrol etmek için ya da hiçbir neden olmadan bosu bosuna aglamazlar. Bir sey onlara rahatsizlik verdiginde size haber vermek ve sizin yardiminizi almak için aglarlar.

Tüm türler arasinda dogdugunda en olgunlasmamis durumda olan insan yavrusudur. Aslinda bebeklerin gebelik süresini anne karninin disinda tamamladigini söyleyebiliriz. Freud’un insan yavrusu için ‘dünyaya tamamlanmamis olarak gelir’ demesi dogrudur. Yeni dogmus bir bebegi disaridaki bir fetus gibi düsünebiliriz. Iste bu nedenle yani dogduklarinda yeterince olgunlasmis durumda olmadiklari için bebekler çok hassastirlar. Sikintiya karsi çok duyarlidirlar.

Bebeklerde en çok neden aglar?

Bebekler daha çok fiziksel nedenlerden ötürü aglarlar. Bir bebek, yorgun ya da aç oldugu ya da bir yetiskinin çok mirildanmasi dolayisiyla fazla uyarildigi için aglayabilir. Ayrica bebekler; çok parlak, çok sert, çok soguk, çok sicak, çok ani uyaranlar, durumlar ve olaylari sok olarak algilayip aglayabilirler.

Ebeveynlerin aglamanin ne anlama geldigini anlama sansi var midir?

Ilk baslarda aglamanin ne anlama geldigini çözmek zor olabilir ama zamanla ebeveynler aglamalari çok daha dogru bir sekilde okumayi ögrenirler. Örnegin; zamanla açlik aglamasini yorgunluk aglamasindan ayirt etmek kolaylasir. Bazen ise ebeveynler aglamanin nedenini kesinlikle bilemezler. Ama bunun bir önemi yoktur. Önemli olan bebegin sakinlesmesi için ona yardimci olmaktir.

Bebekler en çok ne zaman aglar?

Aglama bebek 3-6 haftalik oldugunda en yüksek seviyededir. Bebek, 12-16 haftalik oldugunda ise azalir. Bunun nedeni bu dönemde bebeklerin hareket kabiliyetinin yükselmesi, bir seyleri tutup onlarla oyun oynayabilmeleri dolayisiyla artik daha az sikilma ve engellenme yasiyor olmalaridir.

Daha büyük bebekler ve 3-4 yasina kadar çocuklar, dünyaya geçisin yarattigi degisime uyumlanmalarina ragmen açlik, soguk, yorgunluk, hastalik gibi sebepler yüzünde hala aglamaya devam ederler. Bunun yaninda, aglamaya neden olan yeni hisler eklenmistir. Bag kurdugu ebeveynden ayrilma korkusunun yarattigi panik yüzünden aglayabilirler. Büyüdükçe hoslandiklari ve hoslanmadiklari seyler; onlari korkutan ya da huzursuz eden seyler netlesir ve her biri bir aglama nedeni olabilir. Konusamayan bir çocuk için aglama genelde ‘hayir’ anlamina gelir. ‘Hayir bir baskasinin kucagina gitmek istemiyorum’ ‘Hayir bu tulumu giydirmenden hoslanmiyorum.’

Bebek agladiginda ne yapmak gerekir?

Özellikle yasamin ilk aylarinda, bebeklere her agladiklarinda müdahale etmek, sakinlesmeleri için yardimci olmak gerekir. Yeni dogmus bir bebek, aglamayla kaybettigi kontrolünü kendisi yerine getiremez, bunu sadece siz yapabilirsiniz. O nedenle bebeklerin aglamalarina tutarli sekilde cevap vermek önemlidir. Arastirma ve gözlemler göstermekte ki aglamalarina tutarli sekilde cevap verilen bebekler ilerleyen zamanda daha az aglayan, daha mutlu ve daha kolay sakinlestirilebilen çocuklar oluyorlar.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası