Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Korumaci Ebeveynlik Çocuklarin Kesfetme Motivasyonunu Söndürüyor

Bebekler ve 2-6 yas arasi çocuklar; her seyi agzina almak, üstünü kirletmek, yeni yikanmis saçlarina yemek bulastirmak, kardesinin en sevdigi oyuncagini almak ya da isirmak, saç sampuanini tuvalete bosaltmak için bir süreligine ortadan kaybolmak gibi bir sürü sey yaparak sabir sinirlarini fazlasiyla zorlar. Ama bir kez daha düsünün. Bu davranislar çocugunuzun kötü oldugunu mu yoksa bir kasif oldugunu mu gösteriyor? Bir çocugun gözünde dünya cevap bekleyen bir sürü soruyla doludur. “Saçima yogurt sürersem bu nasil olur? Bu yeni oyuncagin en heyecan verici kismi neresi? Belki de tadi güzeldir. Annemin sampuanini tuvalet döksem yüzer mi, üzerine sifonu çekersem nasil olur?” Her çocuk bir kasiftir ve sizin ebeveyn olarak göreviniz çocugunuzun bilgiye olan bu açligini doyurmaktir.

Çocuklarin tek baslarina bir seyleri deneyimlemeye ve basarili olmaya ihtiyaçlari vardir. Her çocuk küçük dünyasi içinde cesur bir kasiftir. Bu nedenle de sorgulayici ve gerçekligi test etmek konusunda çok meraklidirlar. Düsmeyi göze almayan hiçbir çocuk yürümeyi ögrenemez. Hata yapmayi göze almayan hiçbir çocuk konusmayi ögrenemez. Etrafi kesfetmesine izin verilmeyen hiç bir çocuk dünyadan keyif almayi ögrenemez.

Tüm çocuklar, deneme-basarma yönteminden çok deneme-yanilma yöntemiyle ögrenirler. Kesfetmeye çalismak ve denemek her kosulda basari demektir çünkü bu denemeler sirasinda mutlaka ki bir seyler ögrenilmistir. Her bir küçük kesif çocugunuzu tam bir uzman olana kadar daha fazlasini ögrenmek için motive eder.

Çocugunuzun kesfetme konusundaki açligi çogu zaman kesfetmeye çalistigi yabanci durumun garipliginden kaynaklanan bir korkuyla harmanlanir. Iste bu yüzden çocuklar, kesif sirasinda kendisini kontrol etmeniz ve kollamaniz için yakinda olmanizi isterler. Etrafindaki dünyayi kesfeden 1 yasindaki bir çocugu seyretmek uzun bir lastige bagli birinin hareketlerini izlemeye benzer. Belli bir mesafeye kadar uzaklasir, orada misiniz diye sizi kontrol eder, biraz daha kesif yapar ve sonra korktugu bir seyle karsilasip kollariniza geri döner ve daha sonra yeniden uzaklasir. Çocuklar nesnelerle onlari iterek, atarak, inceleyerek, isirarak ta ki o nesneyle denenecek her seyi deneyene kadar kesifler yapar ve bu sirada hep sizi kontrol eder. Bu her yeni durumda böyledir. Içindeki güçlü kesfetme arzusu, dogal korunma içgüdüsüyle yaris halindedir. Bazi çocuklar digerlerine göre daha maceraci olsalar da her çocugun durup geri çekildigi sinirlari vardir.

Çocuklarin kesfetme girisimleri karsisinda ebeveynlerin yaklasimi nasil olmalidir?

Bazi ebeveynler çocuklarini güvenlik sinirlarini zorlayana kadar kesif girisimlerinde serbest birakirlar ve bundan mutludurlar bazi ebeveynler ise çocuklarinin kesif merakini endiseyle karsilarlar. Özelikle modern toplum yasaminda fazla korumaciligin bir ebeveynlik normu haline geldigini görüyoruz. Çocugun kendi kendine kesfetmesine izin vermek yerine, sonucu söylemek ve ne olacagini göstermek çok daha yaygin bir anne babalik uygulamasi. Korku bulasicidir, çocuklar ebeveynlerinin endiselerini alip dogal meraklarini kendi kendilerine söndürebilirler ve bu durum çogu zaman kesfetme konusundaki özgüvenlerini tamamen ortadan kaldirir. Oysaki çocuklar kendileri için bir seyler yapabilmeye çok heveslidirler. Çocuklarin özgüven gelistirebilmeleri için kendilerini içinde bulunduklari dünyanin aktif bir bireyi olarak görebilmeleri gerekir. Bir çocugun çevresindeki dünyayi kesfederken yasadigi heyecanin kazanimini düsündügümüzde, kesif yolculugu sirasinda olusabilecek birkaç siyrik ve yaranin aslinda hiç önemi yoktur.

Kesfetme bir çocuga neler ögretir?

Bir çocuk kesifler yaparak, ögrenmenin ne kadar keyifli bir sey oldugunu ögrenir. Kesifler sayesinde çocuk ne kadar akilli, kararli ve yeterli oldugunu görür böylece kendine güvenmeyi ögrenir. Ayrica, kesifler yaparak bir çocuk ne istedigini ve onu nasil elde edecegini ögrenir. Bu da kendini mutlu etmeyi basarmasi demektir.

Çocuklarimizin kesfetme motivasyonunu pekistirmek için neler yapmaliyiz?

Çocugunuza tehlikeli olmadigi sürece mümkün oldugunca çok, çevrede deney yapma firsati sunun. Mesela, yeni yeni yürümeye baslayan bebeginiz koltuga tirmanmaya çalisiyorsa “dur yapma, çikamazsin, düsersin” demek ya da kucaginiza alip koltuga kendiniz çikartmak yerine poposundan hafifçe kaldirip destek vererek koltuga tek basina çikma deneyimi yasamasini saglayin. Çocugunuzun tek basina oyun oynamasina izin verin. Kendi isini kendisinin yapmasini destekleyerek, örnegin yemegini küçüklükten itibaren kendi kendine yemesine izin vererek çocugunuzun ögrenme deneyimini arttirin. Kesif girisimlerine müdahalenizi sinirli tutun. Yaraticiligini destekleyin. Örnegin tencereleri davul olarak kullanin, çocugunuzun kasiklarla müzik yapmasina izin verin. Üzerini ya da etrafi kirletmesi konusundaki endiselerinizi azaltin, hatta bu durumu hiç dert etmeyin. Çocugunuz zihinsel ve fiziksel becerilerinin sinirlarini kesfederken ona destek olmak için zaman ayirin, yani yaninda olun onu gözlemleyin. Çocugunuzun basarilarini takdir edin. Basaramasa bile çabalarini fark edin, övün. Bir kazayla karsilastiginda da çocugunuza onu anladiginizi hissettirin, her seyin yolunda oldugunda söyleyin.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası