Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebegimizin zeka gelisimini desteklemek için neler yapmaliyiz?

Erken çocukluk dönemi boyunca zeka gelisimi temelde çocugun farkli ögrenme deneyimleri ile karsilasmasina baglidir. Bebeklere saglanacak ögrenme deneyimi onlara farkli görüntüler, sesler, dokular, nesneler ve hareketler sunmakla ilgilidir. Bebeginize en iyi ögrenme deneyimini onunla birebir etkilesim içinde oyun oynayarak saglayabilirsiniz. Ancak oyun oynamayi bebege onlarca oyuncak sunmak olarak degerlendirmemelisiniz. Bebeginizle oyuncaklar araciligiyla oyun oynayacaksaniz tek bir zamanda tek bir oyuncak tanistirmaya özen gösterin. Bebegin kisitli dikkat kapasitesini göz önünde bulunduran bu yaklasim bebeginizin daha etkin bir ögrenme deneyimini yasamasini saglar.

Bebeklerin etraflarindaki dünyayi kesfetme konusunda yaradilistan gelen bir motivasyonu vardir ve yaptiginiz her sey aslinda onu uyarir. Onunla konustugunuzda sesiniz, isik, renkler ve hareketler, yatak odasindaki avize, odaya giren günes isigi ya da rüzgar, markete gittiginizde raflarda gördügü objeler hepsi bebeginizin zeka gelisimine katki saglar.

Yine de birebir, yüz yüze oyun bebeginizin zeka gelisimini desteklemek için çok önemlidir ve günlük aktivitelerin bir parçasi olmalidir. Bazilarimiz bebekler yürümeye ve konusmaya baslamadan önce bebekle gerçek bir diyalog kurulamayacagini düsünür. Oysaki yasamin ilk 6 ayi, bir çocugun hayatindaki en sosyallesmeye açik oldugu zamanlardan biridir. Ilk aylarda, bebekler oyuncaklardan çok yüzlerle ilgilidirler ve 3 ayliktan itibaren sesleri, kelimeleri, yüz ifadelerini ve çesitli hareketleri kullanarak bebeginizle harika karsilikli konusmalar yapabilirsiniz. Maalesef ki ebeveynlerin çogu ilk yilda yüz yüze etkilesim kurma firsatini kaçirir. Böylece bebek erken dönemde beyin gelisimi için gerekli olan bu önemli deneyimden mahrum kalir. Bebeginiz onunla nese içinde etkilesime geçmenizden ve onunla konusmanizdan bir oyuncakla tek basina oynamaktan çok daha fazla keyif alir.

Bebeklerle iletisim kurmak yetiskin iletisiminden daha farklidir. Bebeginizin tamamen uyanik oldugu ve aç olmadigi bir zaman seçin. Göz temasi kurun ve bebeginize kendi tepkisini verebilmesi için zaman taniyin. Bebeginizin verdigi ipuçlarina açik olun. Bebeginiz iletisimi oldukça uyarici bulacaktir ve pek çok araya ihtiyaç duyacaktir. Tüm bebekler zaman zaman uzaga bakmaya ihtiyaç duyarlar, hazir olduklarinda yeniden size döneceklerdir.

Arastirmalara göre bazi ebeveynler ‘araya ihtiyacim var’ ipucunu okuyamazlar ve bebeklerini etkilesimde kalmaya zorlarlar. Bu durumda bebekler kafasini saga sola çevirerek kurtulmaya çalisir ve sonunda hareketsiz kalarak ve bosluga bakarak kontagi tamamen keser. Bu bebegin zeka gelisimini desteklemekten çok bebegi sikintiya sokar o nedenle birebir etkilesimde bebeklerin verdigi ipuçlarini iyi takip etmek, bebege zaman taniyarak etkilesim kurmak gerekir.

Bebeklerle oyun oynama stili ve sunulacak oyuncaklar konusunda pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Anne-babalarin bebekleriyle oynayabilecekleri zeka gelisimini destekleyici oyunlar hakkinda bir uzmandan destek almalari faydali olur.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası