Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebegimizin zeka gelisimini desteklemek için neler yapmaliyiz?

Erken çocukluk dönemi boyunca zeka gelisimi temelde çocugun farkli ögrenme deneyimleri ile karsilasmasina baglidir. Bebeklere saglanacak ögrenme deneyimi onlara farkli görüntüler, sesler, dokular, nesneler ve hareketler sunmakla ilgilidir. Bebeginize en iyi ögrenme deneyimini onunla birebir etkilesim içinde oyun oynayarak saglayabilirsiniz. Ancak oyun oynamayi bebege onlarca oyuncak sunmak olarak degerlendirmemelisiniz. Bebeginizle oyuncaklar araciligiyla oyun oynayacaksaniz tek bir zamanda tek bir oyuncak tanistirmaya özen gösterin. Bebegin kisitli dikkat kapasitesini göz önünde bulunduran bu yaklasim bebeginizin daha etkin bir ögrenme deneyimini yasamasini saglar.

Bebeklerin etraflarindaki dünyayi kesfetme konusunda yaradilistan gelen bir motivasyonu vardir ve yaptiginiz her sey aslinda onu uyarir. Onunla konustugunuzda sesiniz, isik, renkler ve hareketler, yatak odasindaki avize, odaya giren günes isigi ya da rüzgar, markete gittiginizde raflarda gördügü objeler hepsi bebeginizin zeka gelisimine katki saglar.

Yine de birebir, yüz yüze oyun bebeginizin zeka gelisimini desteklemek için çok önemlidir ve günlük aktivitelerin bir parçasi olmalidir. Bazilarimiz bebekler yürümeye ve konusmaya baslamadan önce bebekle gerçek bir diyalog kurulamayacagini düsünür. Oysaki yasamin ilk 6 ayi, bir çocugun hayatindaki en sosyallesmeye açik oldugu zamanlardan biridir. Ilk aylarda, bebekler oyuncaklardan çok yüzlerle ilgilidirler ve 3 ayliktan itibaren sesleri, kelimeleri, yüz ifadelerini ve çesitli hareketleri kullanarak bebeginizle harika karsilikli konusmalar yapabilirsiniz. Maalesef ki ebeveynlerin çogu ilk yilda yüz yüze etkilesim kurma firsatini kaçirir. Böylece bebek erken dönemde beyin gelisimi için gerekli olan bu önemli deneyimden mahrum kalir. Bebeginiz onunla nese içinde etkilesime geçmenizden ve onunla konusmanizdan bir oyuncakla tek basina oynamaktan çok daha fazla keyif alir.

Bebeklerle iletisim kurmak yetiskin iletisiminden daha farklidir. Bebeginizin tamamen uyanik oldugu ve aç olmadigi bir zaman seçin. Göz temasi kurun ve bebeginize kendi tepkisini verebilmesi için zaman taniyin. Bebeginizin verdigi ipuçlarina açik olun. Bebeginiz iletisimi oldukça uyarici bulacaktir ve pek çok araya ihtiyaç duyacaktir. Tüm bebekler zaman zaman uzaga bakmaya ihtiyaç duyarlar, hazir olduklarinda yeniden size döneceklerdir.

Arastirmalara göre bazi ebeveynler ‘araya ihtiyacim var’ ipucunu okuyamazlar ve bebeklerini etkilesimde kalmaya zorlarlar. Bu durumda bebekler kafasini saga sola çevirerek kurtulmaya çalisir ve sonunda hareketsiz kalarak ve bosluga bakarak kontagi tamamen keser. Bu bebegin zeka gelisimini desteklemekten çok bebegi sikintiya sokar o nedenle birebir etkilesimde bebeklerin verdigi ipuçlarini iyi takip etmek, bebege zaman taniyarak etkilesim kurmak gerekir.

Bebeklerle oyun oynama stili ve sunulacak oyuncaklar konusunda pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Anne-babalarin bebekleriyle oynayabilecekleri zeka gelisimini destekleyici oyunlar hakkinda bir uzmandan destek almalari faydali olur.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
Istanbul Parenting Class
Zeytinoglu Cad. Arzu 1 Apt.
No:2 Diare:27
Etiler/Istanbul
T&F: 212 351 90 01
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası