Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Spina Bifida En Sik Görülen Dogum Anomalilerinden Biri

Spina Bifida Dernegi Genel Baskani Doç. Dr. Ibrahim Ulman, omuriligin dogustan açikligi anlamina gelen Spina Bifida’nin en sik görülen dogum anomalilerinden biri oldugunu söyledi.

Spina Bifida Dernegi’nce, Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenen basin toplantisinda, bu anomaliyle mücadele yöntemleri ve hamilelik döneminde vitamin kullaniminin önemi anlatildi. B vitamini türevi olan, folik asit içeren multivitamin ve minerallerin hamilelik öncesi ya da en azindan hamileligin ilk 3 ayi boyunca kullanilmasi önerildi.

Spina Bifida Dernegi Genel Baskani Doç. Dr. Ibrahim Ulman, gebeligin ilk 3 haftasi içinde olusan omuriligin kimi zaman tam olarak gelismesini tamamlayamayip, vücutta olusan bir kese içinde kaldigini, bazen bu kesenin açilarak yara seklinde bir görünüm aldigini ifade etti. “Omuriligin dogustan açikligi anlamina gelen Spina Bifida en sik görülen dogum anomalilerinden biridir” diyen Doç. Dr. Ulman, buradaki problemin sadece bu kesenin olusmasi degil, omurilik tarafindan kontrol edilen bütün organlarin fonksiyonlarinin bozulmasi, yani kismi felç, bas büyümesi, hissizlik, idrar ve diski tutamama, omurilik gerilmesi gibi çesitli sorunlarin yasanmasi oldugunu anlatti. Doç. Dr. Ulman, söyle devam etti: “Bu sekilde dogan çocuklarin yarisi bu agir anomali nedeniyle ölüyor. Bu anomalinin Türkiye’de görülme orani, dünyada görülme oranindan daha fazla. Avrupa’da her bin bebekten 1’i, ABD’de ikisi Spina Bifida anomalisiyle dogarken, Türkiye’de bu sayi en az 3’e çikiyor. Öte yandan Spina Bifida hastalari ve aileleri bir yandan sürekli çok ciddi saglik sorunlariyla mücadele ederken, diger yandan da insanca yasama mücadelesi veriyorlar. Bu sorunlarin asilabilmesi için öncelikle toplumun bu hastalik ve hastalarin yasadigi sorunlar konusunda bilinçlenmesi gerekir.”

Doç. Dr. Ulman, Spina Bifida’nin hamilelik döneminde teshis edilebilecek bir hastalik oldugunu belirterek, hamileligin 16’nci ve 18’inci haftalarinda AFP denilen kan testi ve ayrintili ultrason incelemesinin önemine degindi. Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Kadin Dogum Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Riza Madazli da, basta Spina Bifida olmak üzere dogumsal sakatliklarin kökeninde yatan en yaygin nedenlerden birinin “yetersiz beslenme ve vitamin eksikligi” oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Madazli, “Alinacak önlem ise folik asit içeren multivitamin ve minerallerin hamilelik öncesi ya da en azindan hamileligin ilk 3 ayi boyunca kullanilmasi.

Folik asit, bebegin beyin omurilik olusumunda rol oynayan bir B vitamini çesidi. Hamilelik döneminde folik asit ihtiyaci iki kattan fazla, demir ve D vitamin ihtiyaci ise yaklasik 2 kat artiyor” diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası