Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIKTE DE DIS SAGLIGI BÜYÜK ÖNEM TASIYOR

Gebelik dönemi boyunca dis sagligina ve bakimina çok dikkat etmek ve bebekler için de 2 yasindan sonraki dönemlerde düzenli olarak yapilmasi gereken dis muayenelerini aksatmamak gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Kadin Dogum Uzmani Dr. Alper Mumcu gebelik süresince, dolgu, protez, röntgen vs. gibi girisimlerin herhangi bir sakincasi olmadigini söylüyor.

Eskiler her gebelik için bir dis gider derlerdi. Artik bu eski söylem pek dogru olmamakla birlikte gerçek payi çok büyük. Gerçekten de gebelik tüm vücut sistemlerini etkiledigi gibi dis ve diseti üzerinde de etki gösterir. Uygun sekilde bakim yapilmadigi taktirde özellikle disetlerinde iltihaplanma ortaya çikabilir. Gingivitis adi verilen bu durum sadece disetlerinin sagligini bozmakla ve dislerin dökülmesinde neden olmakla kalmaz, gebelik üzerinde de olumsuz etkiler yaratir. Yapilan son çalismalarda gingivit olan hastalarda erken dogum ve düsük dogum agirlikli bebeklerin daha sik görüldügü bulunmus.

Anne karnindaki bebegin kritik gelisim süreci erken dönemler oldugundan, dis hekiminize gittiginizde, gebelik süpheniz varsa bunu muayeneden önce mutlaka belirtiniz. Anne adayinin sagligini tehdit eden ya da bozan her olay karnindaki bebegini de etkileyebilir.Bu açidan dis sagliginiz her ikiniz için de çok önemlidir. Gebelik esnasinda acil bir dis probleminin ortaya çikmasini engelleyebilmek için yapabileceginiz en kolay sey düzenli olarak dis kontrollerine gitmenizdir. Rutin ve koruyucu dis bakimi gebeligin herhangi bir döneminde yapilabilir. Ancak pekçok gebe kadin kendisini gebeligin 2. üç ayinda daha güvende hissettiginden olasi bir girisim bu dönemlere ertelenmeye çalisilmalidir.

Eger gerek olursa acil bir durumda, gebeligin her döneminde girisim yapilabilir. Ancak tercih edilen bu tür bir acil durumdan sakinmaktir. Dis agrisi bebeginizin sagligini etkileyebilir ve sanirim hiçbir gebe kadin bunu istemez.

Gebelerin dis hekimine gitmek istememelerinin en önemli sebeplerinden birisi de röntgen çekilecegi korkusudur. Gebelikte çekilen dis filminin herhangi bir olumsuz etkisi olmamasina ragmen gebelik ya da gebelik süphesi mevcutsa ve eger film çekilmesi sartsa karin bölgesine kusrun bir plak koyarak bebegi x-isinlarindan koruyoruz.

Bir baska endise ise dis tedavisi sirasinda kullanilan ilaçlar ve lokal anestezikler. Rutin dis tedavilerinin çogunda herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmiyor. Eger ilaç kullanimi gerekir ise gebelige ve anne karnindaki bebege olumsuz etkilerinin olmadigi bilinen ilaçlari tercih ediyoruz. Bu ilaçlari kullanirken mutlaka gebeliginizi takip eden dogum hekiminizle de temasa geçiyoruz ve onun da onayini aliyoruz. Sevindirici bir baska gelisme ise yapilan son arastirmalarda dis tedavisi için kullanilan lokal anestezik ilaçlarin gebelik üzerine hiçbir olumsuz etkisinin olmadiginin gösterilmesi. Bu bize düzenli dis bakiminin güvenle yapilabilecegini birkez daha gösteriyor.

Gebelik sirasinda dis etlerinizin kirmizi, sis ve kanamaya megilli oldugunu fark edebilirsiniz. Bu durumun gebelikteki hormonal degisimlere bagli oldugu kabul edilmekte. Gebelik gingivitisi bebeginizin dünyaya gelmesinden hemen sonra geriler, ancak kalici hasar birakabilir. Disetlerini etkleyen herhangi bir irritan madde durumun daha siddetli olmasina yol açabilir. Bu irritan maddelerin en önemlileri dis taslari ve dis yüzeyindeki plaklardir. Profesyonel temizlik ve bakim bu problemi elimine eder ve daha konfrolu yasamaniza yardimci olur.

Eskiler bebegin kalsiyumunu annenin dislerinde aldigini söylerler. Bu dogru degildir. Bebeginiz kendi dislerinin saglikli gelismesi için ihtiyaci olan kalsiyum, fosfor ve diger vitaminlerle mineralleri sizden alir ancak bunu sizin dislerinizden çekerek degil, yediginiz içtiginiz gida maddeleri yolu ile temin eder. Bu nedenle gebelik esnasinda dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Bebeginizin disleri

Bebeginiz dünyaya merhaba dediginde 20 süt disinin tamami ve kalici dislerin bir kismi olusmustur. Sizin gebelik esnasinda saglikli olmaniz ve beslenmenize dikkat etmeniz bu dislerin ideal sartlarda ve sekilde gelismesine yardimci olur. Dogumdan sonra bu uygun gelisimin devam edebilmesi için çocuk hekiminizden tavsiyeler alabilirsiniz. Tabii erken dönemde kazanilan dis bakimi aliskanliginin da önemini unutmamak gerekir. Bebeginizin bu aliskanligi erken kazanabilmesi için ona örnek olmaniz gerektigini unutmayin.

Bebek 2 yasina geldiginde ilk dis muayenesi için hazirdir. Bu dönemde yapilacak muayene ve tedaviler ile ileride ortaya çikabilecek dis problemleri öneden saptanarak engellenebilir.

Hamilelik sirasinda dis ve dis etleri ile ilgili problemlerin ortaya çikmasi çok nadir degildir. Bu problemlerden en sik görüleni gebelik gingiviti adi verilen dis etlerinin iltihabidir. Gingivitde dis etleri genelde sis ve kirmizi olarak görülür. Kolaylikla hatta kendiliginden kanayan disetleri hassas ve agrili olabilir.Gingivit bulgulari siklikla ilk olarak gebeligin ikinci ayi civarinda ortaya çikar ve sekizinci ay civarinda en siddetli halini alir. Altinda yatan neden gebelik sirasinda artan östrojen ve progesteron hormonlaridir. Dogum sonrasi hormon düzeyleri normale inince yakinmalarda kendiliginden kaybolur.

Yapilan arastirmalarda hamilelik sirasinda agiz içinde ve disetleri çevresindeki bakteriyel florada degisiklikler oldugu ve bagisiklik sisteminin plak olusumuna karsi hamilelik öncesi dönemden farkli tepki gösterdigi saptanmistir. Yapikan bazi arastirmalarda disetlerinde biriken bu bakterilerin kan dolasimina karisarak erken dogumlara, düsük dogum agirligina hatta düsüklere neden olabilecegi ileri sürülmektedir. Benzer baska çalismalarda ise diseti hastaligi yasayanlarda erken dogum riskinin birkaç kat arttigi iddia edilmektedir

Hamilelige bagli dis eti sorunlarini önlemenin ya da azaltmanin en etkili yolu agiz içi hijyene her zamankindan daha fazla özen göstermekte yatar. Günde en az 2 sefer disleri uygun sekilde firçalamak, en az birkere disipi ile dis aralarini temizlemek oldukça yararlidir. Ilik tuzlu su ile agzi çalkalamak da sislikleri azaltarak yakinmalari hafifletebilir. Bu önlemlerin etkili olmadigi durumlarda profesyonel tedavi gerekli olabilir. Dis etlerinin altinda biriken distaslari bu bölgeleri irrite ederek enflamasyonu ve dolayisi ile yakinmalari daha da arttirabileceginden 6 ayda bir dis temizligi yapilmasi gereklidir. Bu temizligin hamilelik üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Hamilelik sirasinda dis ve diseti hastaliklari sik görülen problemlerdir. Bu problemler çogu zaman bir dishekiminin yardimi olmadan kendiliginden geçmezler.

Dis tedavilerinde çogu zaman bir çürügü, dis kökünü, çene kemigindeki abse ya da kisti görebilmek için röntgen filmi çekilmesi gerekli olur. Bu durum hamile kadinlari oldugu kadar dishekimlerinin de birçogunu huzursuz eder. Hamile kadinlarin çogu kadin dogumcularinin görüsünü ve onayini almadan bu islemi kabul etmez. Hatta bazi kadinlar sirf dis filmi çekilmesin diye agrilara katlanmayi bile göze alabilirler. Bir de çevrelerindeki es dost ve aile büyüklerinin önerileri de eklenince is içinden çikilmaz bir hal alabilir.

Gebelik sirasinda röntgen filmi çekilmesi zannedildigi kadar riskli bir islem degildir.

Gelismis ülkelerde her 5-7 yilda bir tüm dislerin filmi çekilerek genel bir kontrol yapilmasi yaygin bir uygulamadir. Bu kontroller sirasinda ya panoramik dis filmi çekilmekte ya da 18-21 arasinda film çekilerek dis, diseti ve çene kemiklerinin durumu degerlendirilmektedir. Yirmibir tane röntgen filmi kulaga dogal olarak çok gelebilir ancak bu kadar çok film çekildiginde bile bebegin içinde bulundugu rahim bölgesine ulasan radyasyon miktari 0.03 miliraddan daha azdir. Bu miktar herhangi bir kisinin günes gibi dogal yollar ile çevreden 3-4 günde aldigi radyasyondan bile daha azdir.

Bu kadar düsük doz radyasyonun bebege zarar vermesi olanaksiz olarak kabul edilir. Yapilan arastirmalarda bebek üzerindeki olumsuz etkilerin 5 rad'dan sonra ortaya çiktigi gösterilmistir ve bu doza ulasabilmek için neredeyse binlerce dis filmi çekilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak gebeligin her döneminde dis röntgeni çekilmesi güvenlidir. Ancak sadece hamile olanlarda degil tüm insanlarda hiçbir islem ve ilacin mutlak gerekli olmadikça kullanilmamasi gerektigi akildan çikartilmamalidir.

Bölgesel uyusma saglayan lokal anestezik ilaçlar dis hekimleri tarafindan tedavide sikça kullanilmaktadir. Günümüzde kullanilan lokal anesteziklerin hemen hepsi son derece güvenli ve alerjik reaksiyona neden olmayan ilaçlardir.

Ancak konu hamile kadinlar oldugunda bu gevenli ilaçlarin kullanimi da ister istemez akillarda soru isaretleri olusturmaktadir.

American Hospital Formulary Service (AHFS) ilaç bilgi katalogunda lokal anestezik ilaçlar ile ilgili olarak özetle söyle denilmektedir: "Lokal anestezik ilaçlarin gebelik sirasinda ve dogumdan önce kullanilmalarinin bebek gelisimi üzerinde olumsuz etki yaratip yaratmayacagi ve bu ilaçlarin bu açidan güvenli olup olmadigi konusunda bir karara varabilecek yeterli arastirma yoktur. Bu nedenle bu tür ilaçlar hamile kadinlarda kullanilirken dikkatli olunmaldir. Genel olarak herhangi bir bölgeye enjekte edilen lokal anestezikler teorik olarak plasentayi geçebilirler. Ancak dishekimliginde kullanilan çok küçük miktarlardaki lokal anesteziklerin çok büyük bir olasilikla gelismekte olan bebek üzerinde olumsuz etkileri yoktur."

Bu nedenle tüm tedavilerde ve islemlerde oldugu gibi bebek üzerinde olumsuz bir etkisinin olmasi beklenmemekle birlikte, organ olusumunun gerçeklestigi ilk trimesterda acil bir durum olmadikça dis tedavileri ve lokal azestezik uygulamalarindan kaçinilmasi ve bu tedavilerin eger mümkünse gebeligin 13-28. haftalari arasinda yapilmasi daha akilci bir yaklasim olacaktir.

Gebelikte sik karsilasilan sorunlardan birisi de dis ve diseti hastalikalaridir. Agiz içi florasinin degismesi, hormonal düzendeki dalgalanmalar, bagisiklik sisteminde ortaya çikan baskilanma, gebelige bagli kusmalarin agiz içine tasidigi asitler ve benzeri faktörler hamile kadinlari dis hastaliklarina karsi daha duyarli hale getirir.

Dis ve diseti hastaliklari bir dis hekiminin müdahalesi olmadan geçmezler. Dis problemleri ise röntgen filmi çekilmesi, lokal anestezik ya da antibiyotik gerekliligi gibi nedenler ile hamile kadinlari huzursuz eder.

Hamilelik sirasinda dis tedavileri ne zaman yapilmalidir?

Acil bir durum varliginda gebeligin hangi döneminde olduguna bakilmaksizin dolgu, kanal tedavisi ve protez de dahil olmak üzere her türlü girisim güvenle yapilabilir. Bunun herhangi bir sakincasi yoktur.

Ancak genel kural olarak sadece dis tedavileri degil tüm elektif girisimler yani acil olmayan durumlar için yapilan tüm tedaviler ve ameliyatlar hamileligin ikinci trimesterinda yapilmaldir. Bu açidan herhangi bir belirti vermeyen çürük gibi durumlarin tedavisi ile dis tasi temizligi, dis eti ameliyatlari gibi girisimler 13. hafta ile 28. haftalar arasinda planlanmalidir. Kozmetik uygulamalar ise dogum sonrasina ertelenmelidir.

Gebeligin son dönemlerinde dis tedavisi gerekli olursa hamile kadinin uzun süre dis ünitinde sirtüstü yatmasi engellenmelidir. Uzun süre bu pozisyonda kalindiginda büyümüs olan rahim ana toplardamar üzerinde basi yaparak ani tansiyon düsüklüklerine ve bebege giden kan ve oksijen miktarinda azalmalara neden olabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek için tedaviye her 5-10 dakikada bir ara verilmeli ve hastanin pozisyon degistirmesine olanak saglanmalidir.

Gebeligin hangi döneminde olursa olsun kullanilacak ilaçlara ve antibiyotiklere gebeligi takip eden kadin dogum uzmani ile görüsülerek birlikte karar verilmelidir.

Sonuç olarak acil durumlarda dis tedavileri gebeligin her döneminde güvenli olmakla birlikte acil olmayan durumlarda islemler ya ikinci trismestarda yapilmali ya da dogum sonrasina ertelenmelidir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kadin – Dogum Uzmani
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası