Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RUH SAGLIGININ TOPLUMSAL BOYUTU

Ruh sagligi olmadan saglik olmaz: Saglik dendiginde çogunlukla beden sagligi anlasilmaktadir. Oysa saglik, ruh sagligi ve beden sagliginin bütünüdür.

Beden sagligi ruh sagligini da etkiler: Birçok kiside bedensel hastalik ortaya çikabilir. Hem bu hastalik hem de tedavisi düsünce ve duygulari etkiler. Ciddi bedensel hastaliklar insanda belirsizlik, agri veya ameliyatla basa çikma, tedaviye alisma, hastaligin yarattigi yeti yitimine uyum, baskasina bagimli olma korkusu yaratir.

Ruh sagligi genel saglikla baglantilidir. Ruhsal hastaligi olan kisilerde sagliga yönelik olumsuz-zararli davranislar artar, ruhsal sorunlar ve stres diger bazi bedensel hastaliklara zemin hazirlar.

Ruhsal hastaliklar: Ruh sagligi hastaliklari yaygin kaninin tersine toplumun küçük bir kesiminde degil önemli bir oranda nüfusta görülür. Kisinin gerçekle iliskilerini bozacak derecede agir akil hastaliklariyla sinirli degildir. Hatta bu tür agir hastaliklar bütün ruhsal sorunlarin küçük bir oranini olusturur.

Öte yandan sözkonusu agir ruhsal hastaliklar da günümüzde tedavi edilebilen hastaliklar kapsamindadir ve bu hastaligi olanlarin tedavi haklarini eksiksiz kullanmalari yönünden etkin bir toplumsal düzenlemeye gereksinim duyulmaktadir.

Ruhsal hastaliklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur.

Ruhsal hastaliklar sik görülür, toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse kisisel, toplumsal ve maddi kayba neden olur. Insanlarin % 25’i yasamlarinin bir döneminde ruhsal hastaliklardan etkilenir. 75 yasina gelmis kisiler arasinda herhangi bir ruh hastaligi yasamis olanlar yaridan çoktur (% 50.8). Belli bir zaman diliminde nüfusun %10’unda ruhsal hastalik görülür.

Bugün dünya üzerinde yaklasik 450 milyon kisinin ruhsal sorunlari oldugu, 20 milyon insanin da ruhsal sorunlar nedeniyle yardim arayisi içinde oldugu bilinmektedir. Birinci basamak saglik kuruluslarina basvuran yaklasik her dört kisiden birinin basvuru nedeni ruhsal sorunlar ve bunlarin çogu yetersiz tedavi görmektedir.

Ruh sagligi sorunu olanlarin en az bir yakini oldugu düsünülürse ruh sagligi sorununun toplumun önemli bir kesimini, hatta tamamini dogrudan ilgilendirdigini söylemek abarti sayilmaz.

Ruh sagligi sorunlari yeti yitimine yol açar

Yeti yitimi kisinin kendinden beklenen is, okul, ev, toplumsal roller ve kendi bakimina ait görevlerini aksatmasi anlamina gelir. Birçok hastalikta kiside yeti yitimine yol açan olumsuz etkiler ortaya çikar.

Ruh sagligi sorunlari kiside yeti yitimine yol açmasi bakimindan tahmin edilenin tersine ön siralarda yer almaktadir. Dünya Saglik Örgütü’nün bir arastirmasinda, dünyada yeti yitimine en çok yol açan 10 hastalik su sekilde siralanmistir:

1. Depresyon

2. Demir eksikligi anemisi (Kansizlik)

3. Düsme ve ev kazalari

4. Alkol kullanimi

5. Kronik kisitlayici akciger hastaligi

6. Bipolar bozukluk

7. Dogumsal anomaliler

8. Osteoartritis

9. Sizofreni

10. Obsesif kompülsif bozukluk

Görüldügü gibi en çok yeti yitimine yol açan 10 hastaliktan besi ruh sagligi ile ilgili hastaliklardir. Dünya Saglik Örgütü’nün gelecege yönelik öngörülerine göre; 2020’de depresyon kadinlar ve gelismekte olan toplumlarda basta gelen yeti yitimine yol açan hastalik olacak. Ayrica 2020’de tütün kullanimina bagli hastaliklardan kaynaklanan yeti yitiminin de öne geçecegi tahmin edilmektedir.

Ülkemizin 15-55 yas arasindaki nüfusunda da en yaygin hastaliklar içinde depresyon ilk beste yer almaktadir (1. Infeksiyon hastaliklari, 2. Mide barsak sistemi hastaliklari, 3. Tansiyon yüksekligi, 4. Eklem hastaliklari, 5. Depresyon ve anksiyete bozukluklari).

Ruh sagligi sorunu olanlar tedaviye basvurmaktan kaçinir

Ruhsal sorunu olanlarin toplumdan dislanmadigi bir tarihsel geçmisimiz oldugu halde, batili kurumlarin gelismesi, kentlesmenin ve nüfusun artisi gibi nedenlerle günümüzde ruhsal sorunu olanlarin damgalanmasi ve dislanmasi da toplumsal boyutta soruna yol açmaktadir. Damgalama ve dislama bir yandan ruh sagligi sorunu olanlarin tedavi basvurusundan kaçinmasina yol açmakta, öte yandan da ruh sagligi sorunlarinin çözümüne iliskin hiçbir gelistirme çalismasi yapilmamasi sonucunu vermektedir.

Ruh sagligi hizmetleri yetersiz

Ruh sagligi hizmetlerinin verildigi hastane yataklari yönünden Türkiye, Avrupa ülkeleri arasinda en gerideki ülkedir. Dünya Saglik Örgütü verilerine göre ülkemizdeki ruh sagligi yatagi, olmasi gerekenin 1/ 10’u (7000 / 70 000) düzeyindedir. Ülkemizdeki 100 000 nüfusa düsen ruh hekimlerinin sayisi (1,2) Dünya ortalamasinin (3,6) üçte biri, Avrupa ortalamasinin 7,5’ta biri düzeyindedir. Yetersiz bakim, issizlik genel saglik sorunlari gibi sorunlarin asilabilmesi içinse hala önümüzde çok uzun bir yol vardir. Ülkemizin halen resmi bir ruh sagligi politikasi yoktur. Ruh sagligi hizmetlerinin örgütlenmesi yetersizdir. Bu konuda halen çalismakla birlikte, toplumun bilgilendirilmesi ve duyarliliginin arttirilmasi hepimizin acil önceligidir.

Dünya Saglik Örgütü bu ve benzeri verilerden yola çikarak DSÖ Avrupa Bölgesi üyesi ülkelerdeki ruh sagligi hizmetlerinin düzenlenmesi ve gelistirilmesi için Helsinki’de 12-15 Ocak 2005’te Saglik Bakanlari düzeyinde çok önemli bir toplanti düzenlemistir.

B u toplantida belirlenen öcelikler su sekilde siralanmistir:

Ruh sagliginin iyi olmasinin önemine dair toplumda, saglik meslek gruplarinda bilinç gelistirmek.

Önyargi, ayrimcilik ve esitsizlikle ayni anda mücadele etmek, ruh sagligi sorunlari olan insanlari desteklemek ve onlarin bu sürece etkili olarak katilimini saglamak.

Sagligi gelistirmeyi, önlemeyi, tedaviyi, rehabilitasyonu, bakimi ve iyilesmeyi kapsayan bütünlüklü ve etkili ruh sagligi sistemleri tasarlamak ve uygulamak.

Bu alanlarda etkili, uzman ekipleri olusturmak.

Hizmetlerin planlanmasi ve gelistirilmesinde temel noktalardan biri olan hizmeti kullananlarin ve hasta yakinlarinin deneyim ve bilgilerinden yararlanmak, onlari sürece dahil etmek

Ruh sagligi konusunda hassas gruplar olan çocuklarin, gençlerin, kadinlarin ve yaslilarin ruh sagligina yönelik programlara agirlik vermek

Agir ruh sagligi sorunlari olan insanlara toplum içinde, soyutlanmadan etkili ruh sagligi hizmetleri sunmak

Herkesi ülkemizdeki ruh sagligi hizmetlerinin gelistirlmesi için isbirligine çagiriyoruz.

Unutulmamalidir ki, ruh sagligi olmadan saglik olmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası