Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MELAMINLI GIDALAR TEHLIKE SAÇIYOR

Çin’de bebek mamalarina karistirildigi için bebek ölümleri ve binlerce bebegin de hastalanmasina neden olan Melamin maddesi tehlike saçmaya devam ediyor. Türkiye'de de pek çok markette satilan ithal süt tozu, kahve ve puding gibi gidalarda da melamin bulunuyor. Uzmanlar Çin’den ithal edilen bu bu tür gidalarin tüketilmemesi konusunda uyariyor. Peki melamin nedir, hangi gidalara karistirilabiliyor ve nasil hasta ediyor. Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmani Dr. Nilgün Tekkesin, “Melamin maddesi ve zararlari” hakkinda bilgi verdi.

MELAMIN NEDIR?

Melamin, siklikla beyaz kristal formda olan ve nitrojenden içeriginden zengin organik bir kimyasaldir.

MELAMIN, GENELLIKLE NERELERDE KULLANILIR?

Melamin, plastik ürünlerde, yapistiricilarda, tezgahlarda, tabak-çanakta, beyaz yazi tahtalarinda yaygin olarak kullanilir.

NEDEN MELAMIN SÜT VE BEBEK TOZ MAMALARINA EKLENDI?

Gidanin hacmini artirmak amaciyla melaminin çig süt ve bol miktarda su ile karistirilmasi, sulandirmanin etkisine bagli olarak sütün protein miktarini azaltir. Bu sütü, yogurt, dondurma, kahve, çikolata gibi ileri ürünleri üretmek üzere kullanan sirketler, normalde protein içerigini tespit etmek amaciyla nitrojen miktarini ölçen bir test kullanirlar. Ortama melamin eklenmesi, sütün nitrojen miktarini artiracagindan protein miktarini da görünürde yükseltir.

Gidalara melamin eklenmesi, hem Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Organizasyonu (FAO)/Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan hem de herhangi bir ulusal otorite tarafindan onaylanmamaktadir.

MELAMIN DIGER GIDASAL ÜRÜNLERDE BULUNUR MU?

2007 yilinda, Birlesik Devletler’de kedi ve köpek mamalarinin hazirlanmasinda kullanilmak üzere Çin’ den ithal edilen bugday ve pirinç protein konsantrelerinde melamin tespit edilmistir. Bunun sonucunda da böbrek yetmezligine bagli büyük sayida kedi ve köpek ölümleri meydana gelmistir.

Bu olay sonrasinda, piyasada melamin ile muamele edilmis bir dizi bebek mamalari, yogurt ve kutu kahveler tespit edilmistir. Tüm bu ürünler, büyük olasilikla melamin ile bulasmis sütten üretilmisti.

MELAMIN TÜKETIMININ INSAN SAGLIGI ÜZERINDEKI ETKILERI NELERDIR?

Henüz insan sagligi üzerindeki direkt etkileri bilinmese de; hayvanlar üzerinde yapilan çalismalarinda yan etkileri ile ilgili bilgiler izlenmistir. Hayvan deneylerinde melaminin tek basina mesane tasi olusumuna neden oldugu gösterilmistir. Melamin tozunda yer aldigi olasiligindan yola çikilarak siyanürik asit ile bir araya gelen melamin, kristaller olusturarak böbrek tasi gelisimine neden olurlar.

Bu küçük kristaller, böbrekteki küçük kanallari tikayarak idrar üretimini engeller, böbrek yetmezligine ve hatta ölüme neden olurlar. Melaminin bazi durumlarda hayvanlarda kanser yapici etkisi oldugu da gösterilmistir. Ancak, insanlarda karsinojenik oldugunu gösteren kanitlar yeterli degildir.

MELAMIN ZEHIRLENMESININ BULGULARI NELERDIR?

Huzursuzluk, idrarda kan görülmesi, çok az veya hiç denecek kadar idrara çikma, böbrek enfeksiyonlarinin bulgulari, yüksek kan basinci

BÖBREK TASI VE YETMEZLIGI NASIL TEDAVI EDILIR?

Böbreklerin tutulum derecesine bagli olarak hastalara bir dizi tedavi verilir. Bol sivi verilmesi ve idrarin alkillestirilmesi ile elektrolit ve asit-baz dengesinin saglanmasi, ileri dönemde de hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulanmasi ve gerekirse taslarin cerrahi yoldan alinmasi gerekebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası