Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRES CILDIN BAS DÜSMANI

Basta stresin tetikledigi sivilcelenme ve ciltte kuruluk gibi cilt rahatsizliklardan farkli yöntemlerle kurtulmak artik hiç de zor degil. Meyve asitlerinin kullanilmasi ile uygulanan kimyasal peeling sayesinde cildin esnekligi artirilirken, yag dengesi saglanarak, gözenekler sikilastiriliyor. Ciltteki yüzeysel lekelenmeler ve akne izleri giderilerek cilt daha parlak ve saglikli görünüm kazanabiliyor.

Özellikle is hayatindaki stres, cilt sorunlarini da tetikliyor. En çok rastlanan cilt sorunlarini sivilcelenme ve ciltte kuruluk gibi rahatsizliklar olusturuyor. Ancak günümüzde uygulanan farkli yöntemlerle bu sorunlardan kurtulmak hiç de zor degil. Anadolu Saglik Merkezi’nden Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, cilt sorunlarinin giderilmesinde kullanilan kimyasal peeling ve kriyoterapi (dondurma) yöntemleri ile ilgili sorulari yanitladi.

Günümüzde en sik rastlanan cilt sorunlari neler?

Günümüzde en sik rastlanan cilt problemleri arasinda yüzde sivilcelenme, saçlarda dökülme, ciltte kuruluk ve günes lekelerini sayabiliriz.

Cilt sorunlarinin en önemli nedenleri nedir?

Cilt problemlerinin çogunun nedenini stres olusturmaktadir. Stres, vücutta basta bagisiklik sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek sedef gibi çesitli cilt hastaliklarina neden olmaktadir. Diger nedenler de cildin yeteri derecede nemlendirilmemesi, günesten korunmamasi, dogal beslenilmemesi, hava kirliligi, bilinçsiz makyaj malzemeleri ile bakim ürünlerinin kullanilmasidir.

Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanimi cilt sorunlarini arttirmakta midir?

Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanimi, en basta ciltteki gözenekleri kapatarak siyah noktalarin olusumuna ve bunun sonucunda akneye neden olmaktadir. Ayrica ciltte erken yaslanmaya neden olmaktadir. Ayrica bazi kozmetik ve makyaj malzemelerindeki katki maddeleri; kontakt reaksiyonlara, alerjiye (ürtiker) ve günes duyarliligi yaparak lekelenmelere de yol açabilmektedir.


Ciltteki lekelenmeleri gidermek için uyguladiginiz kimyasal peeling yönteminden bahseder misiniz ?

Kimyasal peeling islemi, meyve asitleri kullanilarak uygulanmaktadir. Bu islem ile derinin esnekligini saglayan kollajen yapimi uyarilarak ince çizgilenmeler yok edilebilmektedir. Ayrica cildin esnekligi arttirilmakta, yag dengesi saglanarak, gözenekler sikilastirilmakta, ciltteki yüzeysel lekelenmeler ve akne izleri (yüzeyel olanlar) giderilerek cilt daha parlak ve saglikli görünüm kazanabilmektedir. Kimyasal peeling islemi dermatologlar tarafindan uygulanan gayet basit, öncesinde ve sonrasinda hastaya herhangi bir rahatsizlik vermeyen güvenli bir islemdir. Peeling seans araliklari, kollajen yapim süresi olan 21 gün yani 3 haftadir. Seanslar 3 haftada bir tekrarlanir.

Kimyasal peeling yaptirdiktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kimyasal peeling islemi sonrasi hastalarin cildini günesten korumasi gerekmektedir. Bu nedenle, islemin yaz aylarinda uygulanmasini önermiyoruz. Islem sonrasi ciltte birkaç gün devam eden kizariklik ve hassasiyet olabilmektedir. Bu nedenle hastalarimiza peeling sonrasi günes koruyucu ve epitalizan etkili kremler önerilmektedir.

Kriyoterapi (dondurma) yönteminden bahseder misiniz?

Kriyoterapi islemi, uygulanan bölgede doku harabiyetine neden olarak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soguk etkisiyle hücre içindeki ve disindaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücrenin ölümü meydana gelir. Bu yöntem için florokarbon, kati karbondioksit, nitröz oksit ve sivi azot gazi gibi kriyojen maddeler kullanilmaktadir.

Bu yöntem hangi sorunlarin giderilmesinde kullaniliyor?

Bu yöntem genellikle; sigil, molloskum kontagiozum hastaligi, günes lekeleri ve çesitli benign ve malign deri kanserlerinin tedavisinde uygulanmaktadir.

Bu yöntemin avantajlari nelerdir?

Bazi deri tümörlerinde cerrahi uygulamaya gerek kalmadan (özellikle yasli hastalarda) tedaviye olanak saglar. Kriyoterapi sonrasi sigillerde tekrar etme diger yöntemlere göre daha az olmaktadir. Günes lekelerinin tedavisinde iyi yanitlar alinmaktadir. Özetle kriyoterapi anestezi gerektirmeyen, kolay ve ucuz bir yöntem oldugu için avantajlidir.

Herhangi bir yan etkisi var mi?

Kriyoterapi sonrasi en önemli yan etki, uygulama bölgesinde agri, sislik ve sivi toplanmasidir. Bu nedenle hastalara uygulamadan hemen sonra agri kesici önerilmektedir. Uygulama bölgesinde iyilesme tamamlandiktan sonra deride renk açilmasi veya koyulasma meydana gelebilmektedir.

Ne kadar zamanda sonuç alinmaktadir?

Sonuç alinma süresi lezyonun yerine, derinligine ve büyüklügüne göre degisir. Mesela ayak altindaki sigillerde tedavi için 5-6 seans gerekirken, el, yüz ve genital bölge gibi alanlarda 1-2 seansta lezyon iyilesebilmektedir
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası